* 5η αγωνιστική

* Στο 2-3-2 το μεταξύ τους ρεκόρ, η Γαλατασαράι δεν έχει δεχθεί γκολ στην Κωνσταντινούπολη (1-2-0) από τη Μαν. Γιουνάιτεντ.

* Η Γαλατασαράι έχει ρεκόρ 4-8-10 απέναντι σε αγγλικές ομάδες.

* Η Μαν. Γιουνάιτεντ έχει ρεκόρ 9-3-7 απέναντι σε τούρκικες ομάδες.

* Στον 1ο γύρο (03/10): Μαν. Γιουνάιτεντ – Γαλατασαράι 2-3 (Χόιλουντ 17’, 67’ – Ζαχά 23’, Ακτούρκογλου 71’, Ικάρντι 81’)

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-0) επί της Αλάνιασπορ. Σκόρερ οι Ικάρντι (37’), Μέρτενς (45’, 59’), Ζαχά (70’).

Πειστική η “τσιμ-μπομ” στην επιστροφή της από τη διακοπή των εθνικών ομάδων, άφησε πίσω της το κάζο στην Μερσίν, πετυχαίνοντας 9η διαδοχική εντός έδρας νίκη για την Super Lig, όπου συνεχίζει να ισοβαθμεί στην κορυφή με τη Φενέρμπαχτσε.

Απόλυτα κυρίαρχη στο σαββατιάτικο παιχνίδι με την ντεφορμέ Αλάνιασπορ, δίκαιο και στατιστικά το τελικό σκορ (27 τελικές, 3.81 xGoals). Παρότι ο κόουτς Μπουρούκ ανακάτεψε την τράπουλα στην αρχική 11αδα, ξεκουράζοντας Ανχελίνιο, Ζιγιές, Ακτούρκογλου, μεταξύ άλλων, που ενδέχεται να ξεκινήσουν σήμερα.

Έφτασε τα 16 γκολ στην σεζόν ο Ικάρντι, για τον οποίο ηχούν “σειρήνες” από Μαδρίτη, ο Μέρτενς έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και διεκδικεί φανέλα βασικού απέναντι στη Γιουνάιτεντ, ενώ ο Ζαχά σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό πρωταθληματικό παιχνίδι.

Όσον αφορά το Champions League, ήταν εξόχως ανταγωνιστική και στα δύο τελευταία παιχνίδια με την Μπάγερν, αλλά δεν κατάφερε να αποσπάσει βαθμολογικό όφελος, ηττήθηκε 1-2 σε αμφότερα. Άφοβο το αγωνιστικό πλάνο του Μονάχου στις 8 Νοεμβρίου, πίεσε ψηλά του Βαυαρούς και τους χάλασε την κυκλοφορία, για να λυγίσει αργά στο ματς από στατική φάση.

“Στόχος είναι η πρόκριση από τον όμιλο. Η Γιουνάιτεντ έχει αλλάξει, έχει βελτιωθεί από τότε που την αντιμετωπίσαμε για πρώτη φορά. Ως σύλλογος είμαστε ενθουσιασμένοι, είναι ένα πολύ ξεχωριστό παιχνίδι για εμάς, οικονομικά και συναισθηματικά.” δήλωσε χαμογελαστός ο κόουτς Μπουρούκ.

Στα αγωνιστικά νέα, ισχυρό πλήγμα για την άμυνά της αποτελεί ο σαββατιάτικος τραυματισμός του Σάντσες (στόπερ) που θα μείνει εκτός για 2-3 εβδομάδες. Παράλληλα, αμφίβολος είναι και ο έτερος βασικός στόπερ Μπαρντακτσί που δεν αγωνίστηκε το Σάββατο. Ο Αϊχάν, που αγωνίστηκε ως αμυντικός χαφ στα παιχνίδια του Champions League, αναμένεται να οπισθοχωρήσει για να πλαισιώσει στην καρδιά της άμυνας το Νέλσον.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Σκόραρε 2+ γκολ στα 8/9 τελευταία εντός έδρας

* Goal/Goal τα 5/7 τελευταία εντός έδρας για το Champions League

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Έβερτον. Ο Γκαρνάτσο (3’) άνοιξε το σκορ, ο Ράσφορντ (56’) με πέναλτι έκανε το 0-2 και ο Μαρσιάλ (75’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Συνεχίζει να μην πατάει καλά η Γιουνάιτεντ, αλλά την Κυριακή πέτυχε 5η νίκη στα 6 τελευταία παιχνίδια της Πρέμιερ Λιγκ κι αθόρυβα έχει μειώσει στο -6 από την κορυφή.

Απαιτητικό, λόγω εξωαγωνιστικών παραγόντων, το παιχνίδι στο Γκούντισον Παρκ, μπήκε σε αυτό με την κατάλληλη νοοτροπία, κυκλοφόρησε σωστά, με ψυχραιμία και ρευστότητα την μπάλα στο πρώτο 15λεπτο. Μέσα από ωραία ανάπτυξη βγήκε η φάση για το εκπληκτικό ψαλίδι του Γκαρνάτσο, αλλά όσο περνούσαν τα λεπτά χανόταν η ψυχραιμία της. Πιέστηκε πολύ στο υπόλοιπο του ημιχρόνου και χάρη στις επεμβάσεις του Ονάνα και στην αναποτελεσματικότητα της Έβερτον έμεινε το σκορ στο 0-1 ως την ανάπαυλα. Δυνατή η επιστροφή της από αυτήν, καθοριστικό το κερδισμένο πέναλτι του Μαρσιάλ, το 0-2 έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων.

Όσον αφορά το Champions League, στις 8 του Νοέμβρη ηττήθηκε με το ίδιο σκορ (4-3) και στο δεύτερο εκτός έδρας ματς του ομίλου. Θρίλερ η αναμέτρηση στην Κοπεγχάγη με μεγάλες διακυμάνσεις, κομβική η αποβολή του Ράσφορντ στο 42ο λεπτό με το σκορ στο 0-2 και τους Άγγλους να ελέγχουν ως τότε τον ρυθμό. Λύγισαν στην πίεση των Δανών στα τελευταία λεπτά και πηγαίνουν πλέον στο σημερινό ματς με αποκλειστικό στόχο τη νίκη, αν θέλουν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους σε δύο εβδομάδες (εντός με Μπάγερν).

“Πρέπει να να το κάνουμε δικό μας το παιχνίδι. Πρέπει να ορίσουμε το μέλλον μας. Είναι στο χέρι μας να ελέγξουμε τον ρυθμό. Πρέπει να παραμείνουμε ήρεμοι, να κοντρολάρουμε τα συναισθήματά μας, να μην τους δώσουμε τίποτα εύκολο.” δήλωσε στη χθεσινή συνέντευξη τύπου ο Τεν Χάαχ.

23μελής η αποστολή για την Κωνσταντινούπολη, δεν μπήκαν στο αεροπλάνο ο τιμωρημένος Ράσφορντ και οι τραυματίες Έβανς (στόπερ), Μαρτίνες (στόπερ), Μαλάσια (αρ. μπακ), Κασεμίρο (μέσος), Μάουντ (μέσος), Έρικσεν (μέσος), Ντιαλό (μέσος) και ο αποξενωμένος Σάντσο (εξτρέμ).

Μέσα ο Χόιλουντ (φορ) που έχασε το σαββατιάτικο παιχνίδι, αλλά είναι αμφίβολο το αν θα αγωνιστεί απόψε. Επέστρεψε ως βασικός το Σάββατο ο σημαντικός Σο (αρ. μπακ), έκανε ντεμπούτο ο 18χρονος Μεϊνού στα χαφ και ήταν θετικός. Αμφότεροι αναμένεται να διατηρηθούν στο αρχικό σχήμα, ενώ τη θέση του Ράσφορντ λογικά θα πάρει ο Πελίστρι που πέρασε ως αλλαγή στο Γκούντισον Παρκ.