*26η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Λάτσιο – Φιορεντίνα 1-0

*NG στα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*Η Λάτσιο παραμένει αήττητη στα 13/14 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (δέκα νίκες, τρεις ισοπαλίες).

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εκτός) με την Έμπολι. Ο Μπελτράν άνοιξε το σκορ στο 29′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με πέναλτι του Νιάνγκ (56′).

Από ένα ημίχρονο μοιράστηκε η Φιορεντίνα με την Έμπολι στο μεταξύ τους ντέρμπι Τοσκάνης. Πήρε από νωρίς την κατοχή μπάλας και σκόραρε με διαγώνιο σουτ του Μπελτράν, λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Ήταν το 6ο γκολ του 22χρονου Αργεντινού επιθετικού στη Σέριε Α.

Ισορρόπησαν στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι και δεν επέτρεψαν δημιουργία σημαντικών ευκαιριών από τους “βιόλα”. Πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε εννέα αναμετρήσεις, αυτή επί της Φροζινόνε με το εμφατικό 5-1 στο “Artemio Franchi” στις 11 του μηνός. Στις υπόλοιπες σημείωσαν τρεις ισοπαλίες και πέντε ήττες.

Στις δέκα τελευταίες στο εν λόγω γήπεδο έχουν απολογισμό 6-3-1: Ηττήθηκαν μόνο από την Ίντερ (1-0) στις 28 Ιανουαρίου. Διαθέσιμος αναμένεται ο αρχηγός Μπιράγκι που τραυματίστηκε την προηγούμενη βδομάδα στον αστράγαλο. Στην ενδεκάδα επιστρέφει ο Αρτούρ Μέλο έχοντας ως παρτενέρ τον Ντάνκαν. Ο Μπελότι θα βρεθεί στην κορυφή της γραμμής κρούσης.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2,5 στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΛΑΤΣΙΟ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (2-0) της Τορίνο. Σκόραραν οι Γκεντουζί (50′) και Κατάλντι (56′). Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα στο 79′ λόγω αποβολής του Χίλα.

Δέχτηκε ισχυρή πίεση στο πρώτο ημίχρονο στην έδρα της Τορίνο μεσοβδόμαδα. Είδε τον Σανάμπρια να τραντάζει το αριστερό δοκάρι του Προβεντέλ μόλις στο 5′, προτού οι συμπαίκτες του πρώτου δημιουργήσουν άλλες τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Κόντρα στη ροή της αναμέτρησης η Λάτσιο πήρε προβάδισμα με Γκεντουζί και έξι λεπτά αργότερα ο Κατάλντι με υπέροχο πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή “γράψει” το τελικό αποτέλεσμα.

Άμεση επιστροφή στο δρόμο των επιτυχιών για το συγκρότημα του Σάρι, άφησε πίσω την ήττα (με ανατροπή) από την Μπολόνια στο “Olimpico”. Στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές συγκέντρωσε επτά βαθμούς, στις έξι τελευταίες εκτός έδρας ηττήθηκε μόνο από την Αταλάντα (3-1) στις 4 του μηνός (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία).

Οι “αετοί” γνώρισαν μόλις μία ήττα στις έξι τελευταίες επισκέψεις τους στην έδρα της Φιορεντίνα (τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία): Στις 9 Μαΐου 2021 με 2-0. Τιμωρημένος ο Χίλα, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Καζάλε στο κέντρο της αμυντικής γραμμής. Φαίνεται πως αποθεραπεύτηκε πλήρως ο Τζακάνι, λογικά θα βρει θέση τουλάχιστον στον πάγκο. Δεν υπολογίζεται ο Ροβέλα.