11η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 8/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-2) επί της Ιντεπεντιέντε. Ο Ροντρίγκες (50’) άνοιξε το σκορ για την Εστουδιάντες, με αυτογκόλ (84’) ισοφάρισε η Ιντεπεντιέντε και στο 86’ ο Ρομέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Είναι εντυπωσιακή η επίδραση του κόουτς Ντομίνγκες στην “πίντσα”! Ο 44χρονος κόουτς ανέλαβε πριν 35 ημέρες και έχει καταφέρει να την οδηγήσει σε 4/5 νίκες με πειστικές εμφανίσεις, με ομαδική αντίδραση ακόμα και οταν της στράβωσαν τα παιχνίδια.

Την περασμένη Τετάρτη έβγαλε διπλό στη Βολιβία για την πρεμιέρα του Sudamericana παίζοντας με 10 παίκτες από το 42’ και με 9 παίκτες από 71’ και την Κυριακή παρέταξε ένα σύνολο με φρεσκάδα που κυριάρχησε στην Αβεγιανέδα και έβγαλε αντίδραση όταν ισοφαρίστηκε από το πουθενά. Πολύ καλύτερη η Εστουδιάντες στην έδρα της Ιντεπεντιέντε, απείλησε από νωρίς, είχε γεμάτο δοκάρι και προηγήθηκε από στατικό. Ισοφαρίστηκε δίχως να έχει επιτρέψει τελική εντός εστίας (!), εξαιτίας μίας γκάφας του στόπερ Ρομέρο, ο οποίος όμως πήρε το αίμα του πίσω με κεφαλιά σε νέο στατικό για να αποδοθεί ποδοσφαιρική δικαιοσύνη.

Ετοιμάζει μερικό rotation για να δώσει ανάσες ο κόουτς Ντομίνγκες καθώς το πρόγραμμα είναι επιβαρυμένο. Σίγουρα εκτός οι μέσοι Πιάτι, Σόσα, Σαπιόλα.

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΤΟΥΚΟΥΜΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Σαν Λορέντσο. Ο Λεγκισαμόν έκανε το 0-1 στο 7ο λεπτό, ο Μπάριος διπλασίασε το προβάδισμα της Σαν Λορέντσο στο 19’. Ο Ρομέρο (25’) μείωσε για τους γηπεδούχους, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου έμειναν με 9 παίκτες! Στο 53’ αποβλήθηκε και ο Ερνάντες της Σαν Λορέντσο, αλλά στο 58’ ο Λεγκισαμόν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Συνεχίζει να απογοητεύει στο ξεκίνημα της σεζόν η “ντεκάνο”, το Σάββατο απέτυχε να αξιοποιήσει την έδρα της (1-2-2) για ακόμη μία φορά φέτος κι από κει που πέρσι το καλοκαίρι έκανε όνειρα τίτλου, φέτος φαίνεται ότι θα παλέψει για την “σωτηρία”.

Αναιμικό το ξεκίνημά της στο ματς με τη φορμαρισμένη Σαν Λορέντσο, πληγώθηκε νωρίς από μία εξαιρετική ατομική προσπάθεια και πάνω στο σάστισμά της δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Παρότι μείωσε σχετικά άμεσα σε φάση διαρκείας από κόρνερ η ομάδα είχε εκνευρισμό, κάτι που αποδείχθηκε στο φινάλε του ημίχρονου όταν σε μία φάση έμεινε με 9 παίκτες για βίαιο μαρκάρισμα και “τσαμπουκά” στον διαιτητή! Δεν υπήρχε επιστροφή στο δεύτερο μέρος, αδυνατούσε να απειλήσει.

Δεν ταξίδεψαν στη Λα Πλάτα για το σημερινό παιχνίδι οι τιμωρημένοι Πουτς (φορ), Ακόστα (αμ. χαφ) και ο τραυματίας Γκονσάλες (μέσος), ενώ δεν θα καθίσει στον πάγκο ο τιμωρημένος κόουτς Πουσινέρι, για τον οποίο υπάρχει στήριξη παρά το κακό ξεκίνημα στην σεζόν.