ΕΛΣΙΝΚΙ - ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ Προγνωστικά

Τρίτη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ. Το εισιτήριο της 3ης θέσης το παίρνει η κυπελλούχος. Αν η φετινή κυπελλούχος Κουόπιο τερματίσει 1η ή 2η, τότε το εισιτήριο το παίρνει η ομάδα που θα τερματίσει στην 3η θέση.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με over2.5 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων με γηπεδούχο την Ελσίνκι.

ΕΛΣΙΝΚΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Χόνκα, την περασμένη αγωνιστική. Κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 36′, σε ένα μέτριο ποιοτικά α’ μέρος. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο 2ο ημίχρονο, ισοφάρισαν σε 1-1 στο 58′ και μετά από ένα προσωπικό λάθος της Ελσίνκι έκαναν το 2-1 στο 71′, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Η πρωταθλήτρια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά μάταια, με το τελικό 3-1 να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Πρώτη ήττα για την πρωτοπόρο Ελσίνκι μετά από δέκα αγωνιστικές! Δεν της στοίχισε, αφού σε συνδυασμό με την ήττα της Κουόπιο διατήρησε τη διαφορά 5 βαθμών που χωρίζει τις δύο ομάδες. Μετράει έξι σερί εντός έδρας παιχνίδια χωρίς ήττα (5-1-0), με τα 4 από αυτά να ολοκληρώνονται με g/g.

Τιμωρημένοι οι Ραϊτάλα και Μπουτζελάμπ. Σοβαροί οι τραυματισμοί των Μάρτιτς, Ρουπ Ρίσκι και Μορέν, χάνουν πιθανότατα τη σεζόν.  Αμφίβολοι οι Ραντούλοβιτς και Σεραρένς.

Ελσίνκι Στατιστικά

*4 συνεχόμενα over2.5 γκολ.

*2-3 γκολ στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

ΙΝΤΕΡ ΤΟΥΡΚΟΥ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα με 0-1 από τη Χάκα, την περασμένη αγωνιστική. Σε ένα σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι, σπατάλησε τις όποιες ευκαιρίες δημιούργησε, με τους φιλοξενούμενους να είναι εκείνη που πήραν το προβάδισμα στο 69ο λεπτό. Η Τούρκου δεν απείλησε ιδιαίτερα στη συνέχεια του αγώνα, με το 0-1 να μένει μοιραία μέχρι τέλους.

Πρώτη ήττα για τον 28χρονο κόουτς Μουνιόθ στον πάγκο της ομάδας, που ανέλαβε την τεχνική ηγεσία της Ίντερ Τούρκου μετά το χαμένο τελικό του κυπέλλου. Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, όντας ουσιαστικά βαθμολογικά αδιάφορη. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εκτός έδρας παιχνίδια της, έχοντας σκοράρει τουλάχιστον 3 γκολ και στις τρεις.

Τιμωρημένος ο Πάανανεν. Εκτός παραμένει ο Χάρο.