* Νοκ άουτ παιχνίδι, με παράταση και πέναλτι σε περίπτωση ισοπαλίας.

* Η Φενέρμπαχτσε μετρά 6 σερί νίκες επί της Ανκαραγκιουτσού.

* Στον 1ο γύρο (03/09): Ανκαραγκιουτσού – Φενέρμπαχτσε 0-1

* Στο 2ο γύρο (28/01): Φενέρμπαχτσε – Ανκαραγκιουτσού 2-1

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (3-2) από την Καϊσέρισπορ. Οι Μπασογκόγκ (45’), Μπεκίρογλου (45+4’) έκαναν το 0-2 για την Ανκαραγκιουτσού, αλλά οι Ναζόν (53’), Ζανβιέ (62’), Μανέ (90+3’) γύρισαν το ματς για την Καϊσέρισπορ.

Έχει μπλέξει για τα καλά στη μάχη της παραμονής η ομάδα της πρωτεύουσας. Το Σάββατο, παρότι επέστρεψε στα γκολ μετά από τρία στείρα παιχνίδια Super Lig, γνώρισε 3η διαδοχική ήττα. Με τρόπο που πληγώνει σοβαρά το ηθικό της ομάδας αυτή στην Καισάρεια.

Ισορροπημένο, σφιχτό το πρώτο ημίχρονο για 44 λεπτά, ακίνδυνη μέχρις εκείνο το σημείο η Ανκαραγκιουτσού. Χτύπησε στο χώρο με το νεοφερμένο Μπασογκόγκ για το “κρύο” προβάδισμα και σε φάση που η αντίπαλη άμυνα μπερδεύτηκε σε βολέ του κίπερ της βρήκε και δεύτερο γκολ πριν την ανάπαυλα, με τον Χατζηγιοβάνη να “σερβίρει”.

Τρυπήθηκε κάθετα η άμυνά της για το 1-2, στο “ριμπάουντ” από έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ ισοφάρισε η Καϊσέρισπορ. Δεν αξιοποίησε τους χώρους που δημιουργήθηκαν η Ανκαραγκιουτσού και στις καθυστερήσεις τα στόπερ της αμύνθηκαν ράθυμα ξανά για την ολική ανατροπή.

Μεγάλη γκρίνια για τον κόουτς Εμρέ, οι οπαδοί τον κάλεσαν σε παραίτηση, ο ίδιος ενημέρωσε ότι θα συνεχίσει με ποστάρισμα στα social media. Θα κάνει rotation σήμερα, αλλά όχι εκτεταμένο. Ακολουθεί must win παιχνίδι για το πρωτάθλημα, αλλά το Κύπελλο είναι μεγάλος στόχος για τον σύλλογο.

Εξέτισε τιμωρία καρτών ο Κίτσιου (δεξί μπακ) κι επιστρέφει πιθανότατα στο αρχικό σχήμα, παραμένει εκτός ο τραυματίας Ουλουντάγκ (αρ. μπακ).

ΑΝΚΑΡΑΓΚΙΟΥΤΣΟΥ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Κασίμπασα. Ο Πορόσο (58’) άνοιξε το σκορ για την Κασίμπασα, αλλά οι Γιαντάς (64’), Μπατσουαγί (90+6’) γύρισαν το ματς για τη Φενέρ.

Μία ανάσα, ένα σφύριγμα “φανέλας” μακριά από δεύτερη σερί εντός έδρας γκέλα βρέθηκαν τα “καναρίνια” στο σαββατιάτικο παιχνίδι, επιβεβαιώνοντας ότι δεν είναι σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ.

Παρότι το αήττητο σερί γράφει 14-3-0, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, οι εμφανίσεις δεν είναι πειστικές, δεν είναι αντάξιες της ποιότητας που υπάρχει στο ρόστερ, ούτε ανάλογες του φθινοπώρου.

Το παραδοσιακά δυνατό της μπάσιμο στο ματς έφερε μία διπλή μεγάλη ευκαιρία, αλλά συνολικά η δημιουργία της ήταν φτωχή σε ροή αγώνα. Βιδωμένη η άμυνά της σε κόρνερ για να δεχθεί το γκολ από το αντίπαλο στόπερ. Απάντησε άμεσα με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ, αλλά η χρονική πίεση την έκανε ανυπόμονη στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα. Δεν δημιούργησε καθαρές ευκαιρίες σε σετ παιχνίδι, πριν το VARίσιο πέναλτι στις καθυστερήσεις.

Παραδόξως, στα εκτός “Σαράτσογλου” τα πηγαίνει πολύ καλύτερα, προέρχεται από 8 σερί διπλά και μέσα σε 9 ημέρες θα χρειαστεί να κάνει τρία ταξίδια. Ακολούθως στη Μερσίν για να παίξει με τη Χατάισπορ για το πρωτάθλημα και την άλλη Πέμπτη πετάει για το Βέλγιο και το 1ο παιχνίδι με την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ για τους “16” του Conference League.

Με 22 ποδοσφαιριστές έφυγε η αποστολή για την Άγκυρα, εκτός αυτής έμειναν οι Σογιουντσού (στόπερ), Πέρες (στόπερ), Φρεντ (μέσος), Καχβετσί (μέσος), Κεντ (εξτρέμ), Κινγκ (εξτρέμ/φορ). Αναμένεται rotation από τον κόουτς Καρτάλ.