*7/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα του Άγιαξ έληξαν με Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (4-1-4).

Δείτε τα προγνωστικά για παμε στοιχημα

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Άνευ προηγουμένου διασυρμός με 6-0 από την Φέγενορντ εκτός έδρας, στο μεγάλο ντέρμπι της περασμένης αγωνιστικής. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 34′, ενώ με την σέντρα είδε την εστία του να παραβιάζεται για δεύτερη φορά (35′). Πριν την ανάπαυλα, η αντίπαλος βρήκε και τρίτο γκολ και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν αναφορικά με τον νικητή της αναμέτρησης (45+2′). Στην επανάληψη, δέχτηκε άλλα τρία γκολ μέσα σε δέκα λεπτά (56′, 59′, 66′).

«Μαύρη κηλίδα» που δύσκολα φεύγει η ήττα με 6-0 από την Φέγενορντ, δέχτηκε την πιο βαριά ήττα στην ιστορία του από την μισητή αντίπαλο. Χωρίς ανάλυση το παιχνίδι, ήταν ωσεί παρών από το πρώτο ως το τελευταίο λεπτό και δεν έβγαλε ούτε μια ευκαιρία προς τα αντίπαλα καρέ. Η αντίπαλος έκανε ότι ήθελε και μοιραία για εκείνον το σκορ έλαβε αυτές τις διαστάσεις, ενώ ήταν τυχερός που στο τελευταίο εικοσάλεπτο η Φέγενορντ έριξε στροφές.

Ακολούθησαν τετ α τετ οπαδών με παίκτες και προπονητή, η σεζόν εξελίσσεται καταστροφικά σε όλα τα επίπεδα και τείνει να ολοκληρωθεί ως μια από τις χειρότερες (αν όχι η χειρότερη) στην σύγχρονη ιστορία του. Έπεσε στην έκτη θέση, θέλει να τερματίσει έστω στην πέμπτη θέση, αφού μπορεί σε αυτή την περίπτωση να αποφύγει τα πλέι οφ, αρκεί να πάρει το κύπελλο η Φέγενορντ.

«Δεν μπορούμε να χάνουμε από τη Φέγενορντ, τον μεγάλο μας αντίπαλο, με τέτοιο τρόπο. Οι οπαδοί με τους οποίους συνομίλησα ήθελαν να στείλουν ένα πολύ σαφές μήνυμα. Αυτό είναι πολύ θεμιτό και οι παίκτες το καταλαβαίνουν πολύ καλά. Θα φροντίσουμε να αντιδράσουμε στα παιχνίδια που έμειναν», επισήμανε ο τεχνικός Φαν Σχιπ.

Τραυματίστηκε και θα απουσιάσει ο βασικός μέσος Χέντερσον. Παραμένουν στα πιτς ο μέσος Μπεργκχάουζ και ο μπακ Άβιλα. Εκτός μέχρι το τέλος της σεζόν ο νεαρός στόπερ Έρτσεν και ο βασικός κίπερ Ραμάι.

Άγιαξ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 3,5

*4/6 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΤΒΕΝΤΕ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε άνετα της Φορτούνα Σιτάρντ με 2-0 εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Η αντίπαλος έμεινε με δέκα στο 35′ και αυτό της έλυσε τα χέρια. Προηγήθηκε με αυτογκόλ στο 52′, ενώ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 86′.

Σε ρυθμό ρελαντί επικράτησε της Φορτούνα Σιτάρντ, αφού είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή, ενώ παράλληλα αξιοποίησε προς όφελός της και την συγκυρία του αριθμητικού πλεονεκτήματος που αποκόμισε από την αποβολή αντιπάλου στο πρώτο ημίχρονο.

Από την χρονιά που πήρε το μοναδικό της πρωτάθλημα (2010) έχει να αγωνιστεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, πιθανότερα θα της δοθεί η ευκαιρία και φέτος, αφού η τρίτη θέση δεν χάνεται μετά την νέα ήττα της Άλκμααρ (+8). Μόλις μία ήττα έχει στα επτά τελευταία παιχνίδια της (5-1-1) και αυτή από την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν με γκολ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

«Οφείλουμε να σεβαστούμε τον Άγιαξ και την δύσκολη στιγμή στην οποία βρίσκεται. Δεν μπορείς να υποτιμήσεις μια τέτοια ομάδα σε όποια κατάσταση και αν είναι», ξεκάθαρος ο τεχνικός Όοστινχ.

Τραυματίας παραμένει ο ταλαντούχος φορ Μπόαντου. Εκτός ομάδας ο μπακ Μπρένετ, μετά από νέο πειθαρχικό παράπτωμα στο οποίο ο τελευταίος υπέπεσε. Αμφίβολοι ο στόπερ Χίλχερς, ο αριστερός μπακ Σμαλ και ο εξτρέμ Φλαπ.