* 14η Αγωνιστική (τελευταία)

* Οι 4 πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονται στα playoffs. Νοκ άουτ παιχνίδια με πλεονέκτημα έδρας για τις δύο πρώτες αντίστοιχα. Στα ημιτελικά οι αγώνες θα διεξαχθούν σε ουδέτερα γήπεδα.

* No Goal τα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Η Χιμνάσια μετρά τέσσερις σερί νίκες επί της Νιούελς

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-6) επί της Πατρονάτο. Η Χιμνάσια προηγήθηκε 0-3 στο ημίχρονο με Αλεμάν (3’ & 44’), Ταραγόνα (23’). Ο Ταραγόνα έκανε το 0-4 στο 50’, ο Καρμπονέρο πέτυχε το πέμπτο γκολ στο 54’ και ο Ραμίρες διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 74’.

Έμοιαζε “τελειωμένη” στη διοργάνωση πριν ένα μήνα η ομάδα του Γκοροσίτο, όμως με τρεις σερί και 5/6 νίκες από το ξεκίνημα του Απρίλη και μετά, πηγαίνει στην τελευταία αγωνιστική ζωντανή στην κούρσα των playoffs.

Την προηγούμενη Παρασκευή πέρασε σα σίφουνας από την έδρα της Πατρονάτο, ότι πήγε μέσα έγραψε, 6 τελικές εντός εστίας είχε, 6 γκολ έβαλε, με τον αντίπαλο κίπερ να την “εξυπηρετεί”.

Κράτησε για τρίτο σερί παιχνίδι το μηδέν πίσω, τα κατάφερε και στο τελευταίο εντός με την Ουνιόν (1-0) και στο προηγούμενο ταξίδι στην Πλατένσε (0-3).

Για να δώσει το “παρών” στα νοκ άουτ του θεσμού, εκτός από δική της νίκη θα χρειαστεί και βοήθεια, να μην κερδίσει μία εκ των Ντεφένσα ή Αρχεντίνος.

ΧΙΜΝΑΣΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 6/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΝΙΟΥΕΛΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (3-1) επί της Ιτουζαΐνγκο για το Κύπελλο. Οι Ρόσι (11’), Γκαρό (30’) και Σφόρτσα (43’) σκόραραν για τη Νιούελς από το πρώτο ημίχρονο.

Την Τετάρτη γλυκάθηκε με την εύκολη πρόκριση στο Κύπελλο απέναντι σε ομάδα της Γ’ κατηγορίας, με τον κόουτς Σανγκινέτι να κάνει εκτατεμένο rotation σε σχέση με τα παιχνίδι πρωταθλήματος.

Την προηγούμενη Τετάρτη όμως έχασε το “match ball” με την Σαν Λορέντσο στο Ροσάριο, δεν πήρε τίποτα ως ξεκάθαρο φαβορί απέναντι στην προβληματική “σικλόν”, βγάζοντας άγχος στο παιχνίδι της, μπροστά σε κατάμεστες κερκίδες.

Διατηρεί το πάνω χερί για μία θέση στα playoffs, με νίκη είναι σίγουρα 3η, ενώ την εξυπηρετεί και η ισοπαλία αν την ίδια ώρα “γκελάρει” μία εκ των Ντεφένσα και Αρχεντίνος.