5η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 7/8 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*No Goal τα επτά τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΧΕΛΣΙΝΓΚΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από τη Ντέγκερφορς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 29ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με αυτογκόλ του Μορό στο 41′, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα στο 60′.

Από την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα προέρχεται η Χέλσινγκμποργκ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Κλέμπερ Σάρενπαα φιλοξενήθηκε από τη Ντέγκερφορς, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση με την εμφάνιση της, δεν απείλησε ιδιαίτερα και δίκαια έμεινε δεν πήρε κάτι, παρότι ισοφάρισε προσωρινά με αυτογκόλ. Τρίτο σερί ματς που δεν κερδίζει, έχοντας προηγηθεί δυο ισοπαλίες με Μπράγκε (1-1 εντός) και Ούτσικτενς (1-1 εντός), οπότε και παραμένει στους πέντε βαθμούς.

Χέλσινγκμποργκ Στατιστικά

*Goal/Goal τα πέντε τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΕΣΤΕΡΣΟΥΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Έργκριτε, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 49ο λεπτό, για να ισοφαρίσει στο 86′ με τον Ορδόνιες.

Μακριά από τις επιτυχίες έμεινε για δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι η Έστερσουντ, μετά και την ήττα 2-0 από τη Βάρμπεργκς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Μάγκνους Πάουελ υποδέχθηκε την Έργκριτε, με την οποία έμειναν στο 1-1. Άντεξε για ένα ημίχρονο στην πίεση της αντιπάλου, όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια βρέθηκε πίσω. Σταδιακά έβρισκε όλο και περισσότερους χώρους στο παιχνίδι και προς το φινάλε έσωσε την παρτίδα. Βαθμός με τον οποίο έφτασε τους τέσσερις συνολικά στα ισάριθμα παιχνίδια.