33η αγωνιστική

*Γειτονικό ντέρμπι της Ανατολής.

*Η Στρασμπούργκ επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Μετς.

*Το Μάρτιο του 2008 χρονολογείται το τελευταίο Διπλό της Μετς στην έδρα της Στρασμπούργκ.

*2-3 Goals τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Μετς – Στρασμπούργκ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από τη Χάβρη, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 (24′, 65′) και παρότι μείωσε με τον Ζιλμπέρ στο 86ο λεπτό, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Στρασμπούργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λιλ (1-0 εκτός) και Νις (1-3 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από τη Χάβρη, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-1.

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές στιγμές και από τις δυο πλευρές, βρέθηκε πίσω στα μέσα του ημιχρόνου, με το 1-0 να μένει μέχρι και το φινάλε αυτού. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, είδε την αντίπαλο να έχει τον έλεγχο και τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα με το δεύτερο τέρμα που δέχθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Παρότι κατάφερε να μπει ξανά στο παιχνίδι, δεν ήταν ικανή για το κάτι παραπάνω. Αντιθέτως, δέχθηκε και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις.

Μετά και από αυτή τη νέα απώλεια, διατηρείται στο δεύτερο μισό της κατάταξης και στο +7 από την τελευταία τριάδα και την επικίνδυνη ζώνη, οπότε και έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στην κατηγορία. Ουσιαστικά αδιάφορη λοιπόν σε αυτές τις δυο τελευταίες στροφές για το φινάλε της σεζόν. Ηττήθηκε στα 5/7 τελευταία εντός της, στα οποία είχε παράλληλα και δυο νίκες. Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα παίξει στην έδρα της Λυών.

Όπως έκανε γνωστό μέσω δηλώσεων του ο 36χρονος επιθετικός Κέβιν Γκαμεϊρό θα αποχωρήσει από την ομάδα με το φινάλε της σεζόν, οπότε και το αποψινό θα είναι το τελευταίο του μπροστά στο κοινό της Στρασμπούργκ.

Εξέτισε την τιμωρία του ο Χαμπίμπ Ντιαρά και θα δώσει κανονικά το παρών, ενώ στην αποστολή βρίσκεται και ο μπακ Κάρολ Φίλα, για πρώτη φορά φέτος. Εκτός έμειναν οι τραυματίες Μουανγκά, Ντεμινγκέ, Άνζελο και Μοτιμπά.

Στρασμπούργκ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 2-3 από τη Ρεν, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε δις με τους Μικαουτάντζε (17′) και Ντιαλό (45′), δέχθηκε ισάριθμες φορές την ισοφάριση (23′, πεν. 73′) και εν τέλει την ανατροπή στις καθυστερήσεις. Στο 90’+5 αποβλήθηκε ο Μικαουτάντζε.

Τη δεύτερη διαδοχική της ήττα γνώρισε η Μετς, μετά και το εντός 1-2 από τη Λιλ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι υποδέχθηκε τη Ρεν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-3.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, τα έδωσε όλα για όλα για να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα. Ευτύχησε μάλιστα να πάρει δυο φορές το προβάδισμα στο σκορ, παρότι δέχθηκε ισάριθμες φορές την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά, άνοιξε αρκετά το ματς, με την ίδια να το “πληρώνει” όμως σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων στις καθυστερήσεις.

Παραμένει έτσι σε δύσκολη θέση σε ότι έχει να κάνει με την παραμονή στην κατηγορία. Για την ώρα είναι 16η, με τη θέση αυτή να οδηγεί στα μπαράζ παραμονής, ούσα παράλληλα στο -3 από την 15η Χάβρη, η οποία όμως έχει και παιχνίδι περισσότερο. Πανηγύρισε δυο φορές το διπλό στις εννέα τελευταίες εξόδους της, στις οποίες είχε ακόμη μια ισοπαλία και έξι ήττες. Ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της εντός έδρας, κόντρα στην πρωταθλήτρια Παρί Σεν Ζερμέν (19/05).

“Η προσέγγιση μας στο παιχνίδι αυτό θα είναι αυτή που αρμόζει σε ένα ντέρμπι. Έχω δώσει αρκετά ντέρμπι στην καριέρα μου και το κίνητρο θα είναι το ίδιο με όλα τα υπόλοιπα παιχνίδι. Όποιος κι αν είναι ο αντίπαλος, προσπαθώ να βάζω τους παίκτες μου στο 120%”, δήλωσε ο Ρουμάνος τεχνικός.

Ακυρώθηκε από την ομοσπονδία η κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε κόντρα στη Ρεν ο φορ Μικαουτάντζε, οπότε ο Γεωργιανός υπολογίζεται κανονικά για το αποψινό ντέρμπι, από το οποίο θα απουσιάσει όμως ο αρχηγός Ματιέ Ουντό, καθώς είναι τραυματίας.