33η αγωνιστική

*Αήττητη η Λανς στα επτά τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ρεν, μετρώντας τέσσερις νίκες και τρεις ισοπαλίες.

*Under 2.5 τα 8/9 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λανς – Ρεν 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-3 επί της Μετς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ (17′, 45′), για να ισοφαρίσει ισάριθμες με τους Γκουιρί (23′) και Μπουριζό (πεν. 73′), πριν ολοκληρώσει την ανατροπή με τον Καλιμουεντό στις καθυστερήσεις.

Επιστροφή στις νίκες για την Ρεν, μετά και την εντός έδρας ήττα με 4-5 στο ντέρμπι με τη Μπρεστ. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Ζουλιέν Στεφάν φιλοξενήθηκε από τη Μετς, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 2-3.

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα, τα βρήκε αρκετά σκούρα. Βρέθηκε πίσω από νωρίς και παρότι είχε άμεση απάντηση, εν τέλει δέχθηκε και δεύτερο τέρμα πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, αν και είχε περισσότερες ευκαιρίες. Συνέχισε να πιέζει και μετά την ανάπαυλα και προς το φινάλε κέρδισε πέναλτι για να ισοφαρίσει προσωρινά σε 2-2, πριν φτάσει εν τέλει στην ολική ανατροπή, “κλέβοντας” το τρίποντο στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η δεύτερη της νίκη στις επτά τελευταίες αγωνιστικές, έχοντας ηττηθεί στις υπόλοιπες πέντε, γεγονός που τη φέρνει για την ώρα στο -4 από τις ευρωπαϊκές θέσεις, δυο στροφές πριν το φινάλε. Ηττήθηκε στα 3/4 πιο πρόσφατα εντός της, στα οποία είχε και μια νίκη 2-0 επί της Μαρσέιγ.

Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα παίξει στην έδρα της αδιάφορης Ρεμς. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν από το αποψινό παιχνίδι οι Ματουσίβα και Τεριέ, σταθερά στο απουσιολόγιο και ο Ναγκιντά.

Ρεν Στατιστικά

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Λοριάν, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Γουαχί στο 57ο λεπτό, για να βρει και δεύτερο τέρμα στο 81′ με τον Περέιρα ντα Κόστα.

Τη νίκη πανηγύρισε και πάλι η Λανς, μετά και την ήττα που υπέστη με 2-1 στο εκτός με τη Μαρσέιγ. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Φρανκ Εζ υποδέχθηκε τη Λοριάν, της οποίας και επικράτησε με 2-0.

Είχε τον πρώτο λόγο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ωστόσο δυσκολεύτηκε αρκετά για να βρει χώρους και να γίνει απειλητική, με τους φιλοξενούμενους να αμύνονται σωστά. Είχε όμως δυο καλές στιγμές που θα μπορούσε να προηγηθεί. Ότι δεν έκανε στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε στο δεύτερο όμως, με τον πολύ καλό φορ Γουαχί να εκμεταλλεύεται λάθος της αντιπάλου και να βάζει μπροστά την ομάδα του. Αφού είδε να ακυρώνεται τέρμα των φιλοξενούμενων λίγο αργότερα, εν τέλει “κλείδωσε” τη νίκη στα τελευταία λεπτά.

Βρίσκεται έτσι σταθερά στην έκτη και τελευταία θέση που οδηγεί στην Ευρώπη και την οποία καλείται να υπερασπιστεί σε αυτές τις δυο τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, καθώς είναι μόλις στο +2 από την έβδομη Λυών. Ηττήθηκε ωστόσο και στις τρεις πιο πρόσφατες εξόδους της, παρότι σκόραρε σε όλες.

Ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις της εντός έδρας με τη Μονπελιέ (19/05). Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο μέσος Σαμπό, την ώρα που θα απουσιάσει ο φορ Γουαχί, καθώς συμπλήρωσε κάρτες.