*29η αγωνιστική

*Goal/Goal ήρθαν οι 5/7 τελευταίες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Λανς – Ρεν 2-1

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 κόντρα στην Παρί Σεν Ζερμέν. Προηγήθηκε με τον Εκαμπί στο 45’, έκανε το 2-0 με τον Καλιμουεντό στο 48’.

Κέρδισε για δεύτερη φορά στη σεζόν την Παρί Σεν Ζερμέν, έγινε μάλιστα και η πρώτη ομάδα που υποχρεώνει την παρέα του Εμπαπέ στην πρώτη εντός έδρας ήττα. Μπήκε νωθρά, κινδύνεψε σε τρεις περιπτώσεις, την κράτησε όρθια ο Μανταντ και αξιοποιώντας τις δικές της ευκαιρίες σκόραρε από ένα γκολ στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου. Μετά το 0-2 είχε τρεις καθαρές ευκαιρίες για να μεγαλώσει τον δείκτη του σκορ.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την ομάδα του Ζενεσιό, είχαν προηγηθεί η ήττα από τη Μαρσέιγ (0-1) και το “Χ” με την Οσέρ (0-0), στο δεύτερο παιχνίδι πραγματοποίησε κακή εμφάνιση. Κράτησε την 4η θέση, διατήρησε το +1 από τη Λιλ, ενώ συνεχίζει στο -4 από την 3η θέση και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ. Τρίτη καλύτερη έδρα της Ligue 1, μετράει 11 νίκες σε 14 παιχνίδια στη Βρετάνη (11-0-3).

Παραμένουν τραυματίες ο χαφ Τσεκά, ο δεξιός μπακ Ασινιόν και ο επιθετικός Τεριέ, νέα απώλεια ο αριστερός μπακ Τρουφέρ. Επανέρχεται ο εξτρέμ Ντοκού.

ΡΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια.

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία ματς.

ΛΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-0 κόντρα στην Ανζέ. Προηγήθηκε με τον Φοφανά στο 26’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Οπέντα στο 30’, διαμόρφωσε το 3-0 ξανά με τον Οπέντα στο 46’.

“Χτύπησε” φόρμα πριν τη διακοπή, πανηγύρισε νέα ξεκούραστη νίκη, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Ανζέ. “Αφεντικό” στο ματς από την αρχή μέχρι το τέλος, πέτυχε δύο γκολ μέσα σε πέντε λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, “κλείδωσε” το “τρίποντο” με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, είχε ευκαιρίες στη συνέχεια για να μεγαλώσει τον δείκτη του σκορ. Δύο γκολ ο φορ Οπέντα, είναι ο πρώτος της σκόρερ και μαζί με τον χαφ Φοφανά έχουν στρέψει όλα τα βλέμματα πάνω τους.

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Εζ, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 4-0 κόντρα στην Κλερμόν, επέκτεινε το αήττητο στις πέντε αγωνιστικές (3-2-0), παραμένοντας στην 3η θέση, στο -2 από τη Μαρσέιγ και στο +3 από τη Μονακό. Οι 5/7 τελευταίες έξοδοί της ήρθαν “Χ”, οι πέντε εξ αυτών ήρθαν Goal/Goal. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα της Ligue 1 (21 γκολ).

Επιστρέφουν ο στόπερ Μεδίνα και ο φορ Σαΐντ, τραυματίστηκε ο αναπληρωματικός στόπερ Λε Καρντινάλ, μακροχρόνια τα υπόλοιπα προβλήματα.