17η αγωνιστική

*Η Λάτσιο δεν έχει ηττηθεί στα τελευταία 7 παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων (6-1-0), ανεξαρτήτως έδρας.

*Η Έμπολι έχει δεν έχει σκοράρει στα 4/5 τελευταία παιχνίδια που φιλοξενήθηκε από τη Λάτσιο.

ΛΑΤΣΙΟ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε εκτός έδρας ήττα με 2-1 από τη Λέτσε, την περασμένη αγωνιστική. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και πήρε δίκαια το προβάδισμα στο 17ο λεπτό, χάρη σε γκολ του Ιμόμπιλε, με τον ίδιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία για το 0-2 τρία λεπτά αργότερα. Αγνώριστη στο β’ μέρος, με τη Λέτσε να είναι σαφώς ανώτερη, φτάνοντας στην ολική ανατροπή μέσα σε ένα τέταρτο. Το 1-1 έγινε στο 57′, με τον Κολόμπο να διαμορφώνει το τελικό 2-1 στο 71ο λεπτό της αναμέτρησης.

Επηρεάστηκε από τη διακοπή του δεύτερου ημιχρόνου, λόγω ρατσιστικής επίθεσης στον Ουμτίτι από οπαδούς των “Λατσιάλι”, κάτι που πλήρωσε, αφού δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Έτσι, γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την 6η Ρόμα και στο -4 από την 4η Ίντερ, έχοντας αγώνα λιγότερο. Μετράει 3 νίκες στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα, οι οποίες συνοδεύτηκαν όλες από n/g.

Μοναδική απουσία ο Χίλα. Ξαναμπήκε στην αποστολή της ομάδας ο Λουίς Αλμπέρτο, αν και δε βρίσκεται στο 100%.

ΛΑΤΣΙΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*N/g στα 4/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Under1.5 γκολ στα 3/5 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Δεν έχει δεχτεί γκολ στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα.

ΕΜΠΟΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Ουντινέζε, την περασμένη αγωνιστική. Αιφνιδίασε τους γηπεδούχους, παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό του παιχνιδιού, με γκολ του Μπαλντάντζι. Παθητικός ο ρόλος της στη συνέχεια, με την Ουντινέζε να κυριαρχεί, δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν μέχρι το 70ο λεπτό, όταν ο Περέιρα έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1-1). Η Έμπολι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 79′, λόγω αποβολής του Άκπα-Άκπρο, αλλά κατάφερε να κρατήσει το βαθμό της ισοπαλίας.

Δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς ήττα στη Serie A για την ομάδα του κόουτς Ζανέτι (1-1-0). Νιώθει ακόμη ασφαλής στο πρωτάθλημα, αφού βρίσκεται στη 13η θέση της βαθμολογίας, στο +9 από τη ζώνη του υποβιβασμού και τη 18η Σαμπντόρια. Δεν έχει νίκη στα τελευταία 4 εκτός έδρας παιχνίδια της στο πρωτάθλημα (0-2-2), με τις δύο ήττες της να έρχονται απέναντι σε σαφώς ανώτερες αντιπάλους (2-0 από τη Νάπολι, 4-0 από τη Γιουβέντους).

Τιμωρημένος ο Άκπα-Άκπρο. Εκτός παραμένουν οι τραυματίες Ντέστρο και Τονέλι.