*Στον πρώτο γύρο: Λεβερκούζεν – Μπόχουμ 4-0

*Η Λεβερκούζεν κράτησε το μηδέν στα 4/5 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*2-3 γκολ στα 5/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα προγνωστικα στοιχηματος

ΜΠΟΧΟΥΜ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (4-3) της Ουνιόν Βερολίνου. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Βίτεκ (16′, 31′) και Σλότερμπεκ (37′), μείωσαν οι Φέρτενσεν (59′) και Μπεντία (62′). Το 4-2 έκανε ο Χόφμαν (70′), το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Χόλερμπαχ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Η Μπόχουμ εκμεταλλεύτηκε το ονειρικό πρώτο ημίχρονο που πραγματοποίησε στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου, σκοράροντας τρεις φορές σε τέσσερις ευκαιρίες on target έχοντας μόλις 0.79 xGoals! Πλήρωσε τα σοβαρά αμυντικά κενά της στο δεύτερο δεχόμενη δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά, προτού ο Χόφμαν “καθαρίσει” τη νίκη με κοντινή κεφαλιά στο 70′.

Δεύτερη σερί νίκη για το συγκρότημα του Μπούτσερ που πήρε βαθιά ανάσα, στην προσπάθεια που κάνει για αποφυγή του υποβιβασμού. Στις πέντε τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές επικράτησε μόνο της Χόφενχαϊμ (3-2) στις 26 Απριλίου, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες.

Η Μπόχουμ μετράει περισσότερες νίκες στην Μπουντεσλίγκα μόνο κόντρα σε Άιντραχτ Φρανκφούρτης (25) και Γκλάντμπαχ (20), σε σχέση με τη Λεβερκούζεν (17). Παραμένει αήττητη στις τρεις τελευταίες αναμετρήσεις που την υποδέχτηκε (1-2-0 / κράτησε το μηδέν στις δύο). Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε ο Λοσιλά και αναμένεται να βρεθεί στο βασικό σχήμα.

ΜΠΟΧΟΥΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*GG στα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στην Interwetten (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 2109237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (2-2 εντός) με τη Ρόμα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Παρέδες (43′, 66′), απάντησαν ισάριθμες φορές Μαντσίνι (82′ αυτ.) και Στάνισιτς (90+7′).

Για άλλη μία φορά έφτασε φάτσα με την πρώτη φετινή ήττα της, για άλλη μία φορά κατάφερε να την αποφύγει σκοράροντας στις καθυστερήσεις με αντίπαλο τη Ρόμα στην “BayArena” μεσοβδόμαδα. Παράλληλα η Λεβερκούζεν εξασφάλισε το εισιτήριο για τον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ, εκεί που θα αντιμετωπίσει την Αταλάντα στις 22 του μηνός.

Οι “ασπιρίνες” έγραψαν (ξανά) ιστορία: Φτάνοντας τις 49 αναμετρήσεις χωρίς ήττα κατέρριψαν το ρεκόρ της Μπενφίκα που χρονολογούνταν από το μακρινό 1963! Πλέον έχουν μπροστά τους μία ιστορική ευκαιρία για τρεμπλ, καθώς έχουν ήδη πανηγυρίσει την κατάκτηση της Μπουντεσλίγκα και βρίσκονται στον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, εκεί που θα αντιμετωπίσουν την Καϊζερσλάουτερν στις 25 του μηνός.

Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης αξίζει να σημειωθεί πως το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο γνώρισε την τελευταία ήττα του στην έδρα της Μπόχουμ (3-0) στις 27 Μαΐου 2023! Νοκ άουτ τέθηκε ο Βιρτς λόγω τραυματισμού: Σε 31 συμμετοχές του στη φετινή Μπουντεσλίγκα μετράει έντεκα γκολ και ισάριθμες ασίστ.