* Αήττητη η Τραμπζονσπόρ στα 9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (7-2-0)

* Στον 1ο γύρο (05/08): Ιστανμπούλσπορ – Τραμπζονσπόρ 0-2

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας πρόκριση (1-4 στην παράταση, 1-1 κ.δ.) επί της Ουμρανιεσπόρ στο Κύπελλο. Ο Ναγίρ έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό, ο Ούγκο ισοφάρισε στο 90+3’. Στην παράταση ο Μπακασέτας έχασε πέναλτι πριν τα γκολ των Γιαζιτσί (103’ & 110’) και Γκόμες (114’).

Ξανά προβληματική η εικόνα της Τραμπζονσπόρ, ξανά με ανισορροπία στο παιχνίδι της, χρειάστηκε τύχη, δραματική ισοφάριση στις καθυστερήσεις και παράταση για να ξεπεράσει το εμπόδιο της ουραγού του πρωταθλήματος την Τετάρτη και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

Αδρανής εκ νέου σε αμυντικό transition, χρειάστηκε και κακή αντίδραση του κίπερ Τσακίρ για να βρεθεί να κυνηγά στο σκορ σε ένα ακόμη εκτός έδρας παιχνίδι. Το πρέσινγκ ψηλά έφερε δύο χαμένα τετ α τετ από Τρεζεγκέ και Μποζόκ πριν το ημίωρο, αλλά γενικά η ανάπτυξή της ήταν ξανά αργή. Η Ουμρανιεσπόρ είχε μεγάλη διπλή ευκαιρία, ξανά στο transition, για να κάνει το 2-0 στο ξεκίνημα της επανάληψης, απείλησε και σε άλλες περιπτώσεις η γηπεδούχος κι έβγαλε δίχως ιδιαίτερη πίεση το δεύτερο ημίχρονο. Φόρτωσε άναρχα την αντίπαλη περιοχή στο τέλος η Τραμπζονσπόρ και δικαιώθηκε με τον στόπερ της να παίζει ως φορ. Το βάθος στον πάγκο έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην παράταση, όταν βγήκε η κούραση, οι αλλαγές του Αβτσί έκαναν τη διαφορά.

Όσον αφορά το πρωτάθλημα, την Κυριακή υπερασπίστηκε ακόμη μία φορά την έδρα της, αλλά η εμφάνιση ήταν και πάλι διόλου πειστική στο 1-0 επί της Μπασακσεχίρ, το γκολ της ήρθε από απίθανη γκάφα του αντίπαλου κίπερ.

Σταθερά εκτός οι τραυματίες Βίστσα (εξτρέμ), Ασάν (δεξί μπακ) και Τοκόζ (χαφ), Γκμπαμέν (αμ. χαφ). Καλές πιθανότητες να ξεκινήσει μετά από πολύ καιρό ο Γιαζιτσί, ο οποίος σκόραρε δις την Τετάρτη.

ΤΡΑΜΠΖΟΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΙΣΤΑΝΜΠΟΥΛΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Ουμρανιεσπόρ. Στο 12ο λεπτό η Ουμρανιεσπόρ έχασε πέναλτι με τον Μρσιτς και πριν το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι σκόραραν δις με Ετέμι (30’) και Καμπασακάλ (45+4’).

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο “εξάποντο” παραμονής της περασμένης Κυριακής η Ιστανμπούλσπορ και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας, ούσα πλέον σε απόσταση βολής από την παραμονή.

Δεν ήταν καλή στο ξεκίνημα του αγώνα, πιέστηκε από την Ουμρανιεσπόρ, αλλά η απόκρουση του κίπερ Γιένσεν στο πέναλτι των γηπεδούχων της έδωσε ψυχολογία και πριν το ημίχρονο “χτύπησε” με δύο εξαιρετικές αντεπιθέσεις. Έπαιξε παθητικά στο δεύτερο μέρος, σε χαμηλά μέτρα και κατάφερε να βραχυκυκλώσει τον αντίπαλο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, αντιθέτως είχε πολλές ευκαιρίες στην κόντρα για να γράψει μεγάλο σκορ.

Παράσημο ότι κράτησε το μηδέν στην άμυνα μετά από 13 παιχνίδια πρωταθλήματος, για πρώτη φορά με τον Τεκέ στον πάγκο! Ξεκίνησε βασικός ο νεοφερμένος φορ Έζε, παρότι είχε λίγες μέρες στην ομάδα.

Αποχώρησε για την Εγιουπσπόρ ο βασικός μέσος Καμπασακάλ. Νέα μεταγραφική προσθήκη ο Λοκίλο (εξτρέμ), δανεικός από την Σπάρτα Ρότερνταμ.