*Η Κλερμόν επικράτησε και στα τρία πιο πρόσφατα παιχνίδια με αντίπαλο τη Λυών.

*Goal/Goal τα 5/6 συνολικά παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λυών – Κλερμόν 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΚΛΕΡΜΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-1 από τη Μονακό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 16ο λεπτό και παρότι ισοφάρισε με τον Τσαμ στο 34′, στην πορεία δέχθηκε ακόμη τρία τέρματα (37′, 57′, 87′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για την Κλερμόν, μετά και το εντυπωσιακό 4-1 επί της Ρεμς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πασκάλ Γκαστιέν φιλοξενήθηκε από τη Μονακό, στην έδρα της οποίας γνώρισε τη συντριβή με 4-1.

Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν άξιζε σε καμία περίπτωση κάτι από το παιχνίδι αυτό. Βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ από νωρίς και παρότι ισοφάρισε κόντρα στη ροή και στην πρώτη αξιόλογη στιγμή της, αυτό δεν κράτησε για πολύ, καθώς δέχθηκε γρήγορα και δεύτερο τέρμα. Επιθετικός μονόλογος των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, που είχαν σαν αποτέλεσμα να δεχθεί ακόμη δυο γκολ μέχρι το φινάλε.

Μετά και από αυτό τη νέα απώλεια, παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση της κατάταξης. Με δυο παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε, δεν έχει ελπίδες για απευθείας παραμονή στην κατηγορία και ελπίζει μόνο στα μπαράζ, κάτι που δεν είναι αποκλειστικά στα χέρια της, ούσα στο -4 από την 16η Μετς. Ηττήθηκε μια φορά στα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (2-1-1).

Ολοκληρώνει τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις εκτός έδρας με αντίπαλο τη Λοριάν (19/05). Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Ρασάνι, που εξέτισε την τιμωρία του, αλλά και ο Ματσιμά, που δεν είχε δικαίωμα συμμετοχής με τη Μονακό.

Κλερμόν Στατιστικά

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΥΩΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 3-4 επί της Λιλ, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 2-0 (21′, 37′) και παρότι ισοφάρισε με τους Μπενραχμά (65′) και Φοφανά (82′), δέχθηκε και τρίτο τέρμα στο 85ο λεπτό. Έκανε όμως την ανατροπή με τους Λακαζέτ (88′) και Μπαλντέ (90’+2).

Από τη δεύτερη διαδοχική της νίκη προέρχεται η Λυών, μετά και το εντός 3-2 επί της Μονακό. Στα πλαίσια της προηγούμενης αγωνιστικής, η ομάδα του Πιέρ Σαζ φιλοξενήθηκε από τη Λιλ, στην έδρα της οποίας επικράτησε με το εντυπωσιακό 3-4.

Προβλημάτισε με την εικόνα της στο πρώτο ημίχρονο και μέχρι το φινάλε αυτού βρέθηκε δίκαια πίσω στο σκορ με 2-0. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως έγινε αρκετά πιο απαιτητική και εκμεταλλευόμενη τις ευκαιρίες που είχε κατάφερε να ισοφαρίσει προσωρινά. “Καρδιοχτύπησε” με το τέρμα που δέχθηκε προς το φινάλε του ματς, ωστόσο με αντεπίθεση διαρκείας, έκανε την ανατροπή στα λεπτά που απέμειναν και έκανε ακόμη μια επική ανατροπή.

Έφτασε έτσι τις τέσσερις νίκες στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, στις οποίες είχε και μια ήττα από την Παρί (4-1 εκτός). Κάνει έτσι για τα καλά όνειρα Ευρώπης, καθώς μ’ αυτά και μ’ αυτά βρίσκεται πλέον στην έβδομη θέση και στο -2 από την εξάδα και τη Λανς. Πανηγύρισε το διπλό στις 6/7 τελευταίες εξόδους της (6-0-1). Την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος (19/05), θα υποδεχθεί τη Στρασμπούργκ.

“Έχουμε ακόμη δουλειά να κάνουμε και η οποία θέλει να κερδίσουμε τα δυο τελευταία παιχνίδια του πρωταθλήματος και να επιστρέψουμε στην Ευρώπη. Μοναδικός στόχος μας είναι η νίκη. Δυστυχώς δεν εξαρτάται μόνο από εμάς, αλλά και από τα αποτελέσματα άλλων ομάδων, όμως θα κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για το ευρωπαϊκό εισιτήριο”, δήλωσε ο μέσος Μέιτλαντ-Νάιλς.