* Under 2.5 τα 13/15 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (19/12): Μπασακσεχίρ – Σίβασπορ 3-1

Δείτε τα προγνωστικα για παμε στοιχημα

ΣΙΒΑΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (6-1) από τη Γαλατασαράι. Οι Ζίγιες (11’), Μέρτενς (38’) έκαναν το 2-0 τη Γαλατά, ο Οσμάνπασα (54’) μείωσε για την Σίβασπορ και οι Ικάρντι (59’, 85’), Ζίγιες (60’), Μέρτενς (73’) διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

To αήττητο σερί (3-1-0) για την ομάδα της Σεβάστειας διεκόπη με άσχημο τρόπο την περασμένη Κυριακή στην έδρα της πρωταθλήτριας και χάθηκαν οι όποιες ευρωπαϊκές φιλοδοξίες είχαν δημιουργηθεί.

Το γνωστό της “ταμπούρι” πήγε να παίξει απέναντι στη Γαλατασαράι, αλλά δεν άντεξε όυτε ένα τέταρτο το χαμηλό μπλοκ απέναντι στην ποιότητα των γηπεδούχων. Η πρώτη της αξιόλογη φάση ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, σε κόρνερ με τον στόπερ της μείωσε σε 2-1, αλλά ουδέποτε μπήκε στο ματς. Προσπάθησε να πάρει μέτρα μετά τη μείωση και το πλήρωσε ακριβά.

“Μας περιμένει δύσκολος αγώνας, η Μπασακσεχίρ είναι μία ομάδα που έχει εξελιχθεί πολύ μέσα στην σεζόν.” δήλωσε ο κόουτς Ουϊγκούν κι επιβεβαίωσε ότι ο σύλλογος έχει δεχθεί προτάσεις για τον “μπόμπερ” Μανάι.

Στα αγωνιστικά νέα, οι Αρσλάν (μέσος), Καπατσάκ (εξτρέμ) παραμένουν εκτός. Ερωτηματικά οι Οκουμούς (δεξί μπακ), Αλμπαϊράκ (στόπερ) που δεν ταξίδεψαν στην Πόλη.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 3/5 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-1) επί της Κασίμπασα. Σκόρερ των γηπεδούχων οι Πέλκας (15’), Ντάβιντσον (24’, 69’), Κεμέν (86’), ενδιάμεσα ο Μπεν Ουάνες (47’) μείωσε προσωρινά σε 2-1 για την Κασίμπασα.

Συνεχίστηκε το ευρωπαϊκό ντεμαράζ για τις “γκρι κουκουβάγιες”, την περασμένη Κυριακή πέτυχαν 4η σερί νίκη (με 11 γκολ σύνολο) για να διατηρηθούν εντός 4αδας και να πάρουν ασφαλή απόσταση (+6) από την 6η θέση. Το ζευγάρι που δημιουργήθηκε στον τελικό του Κυπέλλου θ’ ανοίξει κι άλλο εισιτήριο στην Super Lig.

Κορυφαία εμφάνιση του νικηφόρου σερί αυτή στο γειτονικό ντέρμπι, με πλούσια δημιουργία (2.62 xGoals) και ανασταλτική ασφάλεια (0.49 xG), παρότι η κατοχή ήταν μοιρασμένη (48-52%).

Εντυπωσιακό το τελείωμα του Πέλκα από τα 20+ μέτρα για το 1-0, με έξυπνη διαγώνια πάσα στην πλάτη των αντίπαλων στόπερ ήρθε το δεύτερο γκολ της Μπασακσεχίρ, η οποία έχασε απίθανη ευκαιρία μετάβασης δευτερόλεπτα αργότερα.

Ανύπαρκτοι επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι, μείωσαν στην πρώτη επίθεση της επανάληψης κι απείλησαν με άμεση ισοφάριση, αλλά εν συνεχεία η Μπασακσεχίρ ήλεγξε ξανά το τέμπο. Όμορφη η κάθετη συνεργασία για το 3-1, μέσα από συνδυαστικό ποδόσφαιρο ολοκληρώθηκε το “καρέ”.

Στα αγωνιστικά νέα, επιστρέφει από τιμωρία ο χρήσιμος Ιλκάν (μέσος), διαθέσιμος κι ο Πιόντεκ (φορ) που ξεκουράστηκε στο προηγούμενο, όπως κι ο Οπόκου (στόπερ) που αποχώρησε με ενοχλήσεις. Αμφίβολος ο φορμαρισμένος Πέλκας (μέσος) κι ο Γκιουρλέρ (εξτρέμ).