*19η αγωνιστική

*Goal/Goal ήρθαν οι 7/10 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων ανεξαρτήτως έδρας.

*Έξι διαδοχικές νίκες ανεξαρτήτως έδρας μετράει η Μαρσέιγ κόντρα στη Λοριάν, στις πέντε εξ αυτών σκόραρε από 2+ γκολ.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-0 κόντρα στην Τρουά. Προηγήθηκε με τον Μπεμπά στο 10’, διπλασίασε τα τέρματά της με τον Βερετού στο 46’.

Σοβαρή και αποτελεσματική μετά την επανέναρξη, πέτυχε νέα νίκη, αυτή τη φορά έφυγε με το διπλό από την Τρουά. Είχε το πάνω χέρι στο πρώτο ημίχρονο, μπήκε σε θέση οδηγού στο δεκάλεπτο, είχε και άλλες φάσεις να πάει με καλύτερο προβάδισμα στην ανάπαυλα. Βρήκε δεύτερο τέρμα με την έναρξη του δευτέρου μέρους, διαχειρίστηκε έκτοτε άψογα την κατάσταση, δεν ένιωσε σοβαρή απειλή, κέρδισε δίκαια.

Πέμπτη διαδοχική νίκη για τη Μαρσέιγ, είναι η πιο φορμαρισμένη ομάδα της Ligue 1, παρέμεινε στην 3η θέση, μείωσε στους δύο πόντους την απόσταση από την 2η θέση, ενώ ξέφυγε στο +5 από την 4η θέση. Νίκησε στα 6/9 φετινά ματς στο “Βελοντρόμ” (6-1-2),

Δεύτερο παιχνίδι τιμωρημένος ο στόπερ Μπαϊγί και τρίτο ο αριστερός μπακ Ταβάρες, παραμένει τραυματίας Αρίτ, χάνει δεύτερο στη σειρά ο δεξιός μπακ Κλος. Επέστρεψε στις προπονήσεις, αλλά είναι αμφίβολος Παγέτ.

ΜΑΡΣΕΪΓ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G & Over 2.5 τα 4/6 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*Σκόραρε από 2+ γκολ στα 5/6 τελευταία ματς στο πρωταθλήματα.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μονακό. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 61’, ισοφάρισε με τον Ουατάρα στο 75’, έκανε την ανατροπή με τον Μοφί στο 77’, δέχθηκε την ισοφάριση στο 90’+3’.

Βρέθηκε κοντά σε μια μεγάλη νίκη, αλλά δεν κατάφερε να την πάρει, παραχωρώντας 2-2 με τη Μονακό. Λίγα πράγματα από τις δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, είχαν από μια καλή ευκαιρία. Ανοιχτό παιχνίδι στο δεύτερο 45λεπτο, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, δεν έδειξε επηρεασμένη απ’ το προβάδισμα της αντιπάλου, έφερε… τούμπα το ματς, υποχώρησε στο φινάλε και πληγώθηκε με ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Επιστροφή στα γκολ για τον εξτρέμ Ουατάρα και τον φορ Μοφί.

Δε θεωρείται καταστροφικό το αποτέλεσμα κόντρα σε μια δυνατή ομάδα όπως η Μονακό για την ομάδα της Βρετάνη, είχε προηγηθεί το διπλό με ανατροπή στην Ανζέ (1-2), αυτή ήταν και η μοναδική επιτυχία στην τελευταία οκτάδα αγώνων (1-4-3). Παρέμεινε στην 6η θέση, είναι στο -2 από την πεντάδα και στο -7 από την τριάδα. Είναι αήττητη στις έξι τελευταίες εξόδους της (4-2-0), οι πέντε πιο πρόσφατες ήρθαν Goal/Goal (οι τέσσερις και Over 2.5).

Ο φορ/πρώτος σκόρερ Μοφί βρίσκεται στο στόχαστρο της Νις, με τη διοίκηση να απορρίπτει πρόταση 18 εκ. ευρώ για τον Νιγηριανό φορ. Παραμένουν τραυματίες ο βασικός γκολκίπερ Εμβογκό, ο εξτρέμ Λε Μπρις και ο στόπερ Λαπόρτ. Επανέρχεται ο στόπερ Ματσιμά.