33η αγωνιστική

*Αήττητη η Μαρσέιγ στα έντεκα τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Λοριάν, έχοντας επικρατήσει στα 8/11.

*Over 2.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λοριάν – Μαρσέιγ 2-4

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΜΑΡΣΕΪΓ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Αταλάντα, για το Γιουρόπα Λιγκ. Βρέθηκε πίσω στο μισάωρο, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 54ο λεπτό, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στις καθυστερήσεις.

Με το χειρότερο τρόπο ολοκληρώθηκε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι της Μαρσέιγ. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Ζαν Λουίς Γκασέ φιλοξενήθηκε από την Αταλάντα, στη ρεβάνς του 1-1 για τα ημιτελικά του Γιουρόπα Λιγκ, από την οποία και ηττήθηκε αυτή τη φορά με 3-0, μένοντας εκτός συνέχειας.

Κατώτερη των περιστάσεων η εμφάνιση της, δυσκολεύτηκε αρκετά να διασπάσει την αμυντική γραμμή των Ιταλών και να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Αρκετά διαβασμένοι οι γηπεδούχοι, πήραν προβάδισμα στο μισάωρο, ενώ με την επιστροφή από τα αποδυτήρια έβαλαν τις βάσεις για την πρόκριση, με την “ταφόπλακα” των Μασσαλών να μπαίνει στις καθυστερήσεις του αγώνα, με ένα τρίτο τέρμα.

Στρέφει έτσι την προσοχή της αποκλειστικά στο πρωτάθλημα και στη μάχη που δίνει για να βγει στην Ευρώπη και τη νέα σεζόν. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της εδώ (28/04), επικράτησε με 2-1 της Λανς, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από πέντε αγωνιστικές (0-2-3). Για την ώρα είναι στην ένατη θέση και στο -5 από την πρώτη εξάδα, έχοντας και ματς λιγότερο, αυτό στην έδρα της Ρεμς (15/05). Ηττήθηκε μια φορά στα 16 εντός της (9-6-1).

“Είναι παιχνίδι επιβίωσης για τη Λοριάν και για μας είναι ένα παιχνίδι αποδείξεων. Για την ώρα, ότι έχουμε κάνει στην έδρα μας και μπροστά σε αυτό το μαγικό κοινό, είναι σχεδόν τέλειο. Αν θέλουμε να δούμε τη Μαρσέιγ και του χρόνου, θα πρέπει να κερδίσουμε. Και όλοι μαζί θα τα καταφέρουμε”, δήλωσε ο κόουτς Γκασέ, με το αποψινό να είναι ενδεχομένως το τελευταίο εντός του ως προπονητής των Μασσαλών.

Μαρσέιγ Στατιστικά

*Over 2.5 τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΟΡΙΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-0 από τη Λανς, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 57ο λεπτό, δεχόμενη και δεύτερο τέρμα στο 81′.

Αγνοεί τη νικη εδώ και επτά παιχνίδια η Λοριάν, σε ένα σερί όπου και μετράει μια ισοπαλία και έξι ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Λε Μπρι φιλοξενήθηκε από τη Λανς, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-0.

Είχε κατά κύριο λόγο παθητικό ρόλο στο ματς και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλο της για ένα ημίχρονο, αν και είδε τους γηπεδούχους να έχουν δυο καλές στιγμές μέχρι την ανάπαυλα. Ένα λάθος όμως με την επιστροφή από τα αποδυτήρια ήταν αρκετό για να τη βάλει πίσω στο σκορ. Προσπάθει να αντιδράσει όμως και λίγο αργότερα είδε να της ακυρώνεται τέρμα, πριν δει την εστία της να παραβιάζεται εν τέλει για δεύτερη φορά.

Έκτη διαδοχική ήττα, μετά και από εκείνες που προηγήθηκαν κόντρα σε Μπρεστ (0-1 εντός), Μονπελιέ (2-0 εκτός), Νις (3-0 εκτός), Παρί Σεν Ζερμέν (1-4 εντός) και Τουλούζ (1-2 εντός). Παραμένει σε κίνδυνο, καθώς είναι στην 17η θέση, πάνω μόνο από την Κλερμόν και στο -5 από την απευθείας παραμονή, δυο στροφές πριν το φινάλε. Απέσπασε ένα βαθμό στις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (0-1-3).

Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα υποδεχθεί την Κλερμόν. Για την αποψινή αναμέτρηση, ο κόουτς Λε Μπρι μπορεί να υπολογίζει και πάλι στον Φορμός Μεντί, ωστόσο το απουσιολόγιο του δεν έχει αδειάσει ακόμη.