33η αγωνιστική

*Αήττητη η Λιλ στα 17 τελευταία παιχνίδια με αντίπαλο τη Ναντ, με 13 νίκες και τέσσερις ισοπαλίες. Τελευταία της ήττα το Σεπτέμβριο του 2015, με 0-1.

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Λιλ – Ναντ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΝΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με τη Μπρεστ, για το πρωτάθλημα.

Μακριά από τις επιτυχίες παρέμεινε για τρίτο διαδοχικό παιχνίδι η Ναντ, σε ένα σερί όπου και μετράει δυο ισοπαλίες και μια ήττα. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ φιλοξενήθηκε από τη Μπρεστ, με την οποία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας το μεταξύ τους ματς, αν και η ίδια ήταν πιο απειλητική στον αγωνιστικό χώρο και μπορούσε το κάτι παραπάνω, αλλά δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί σωστά κάποια από τις ευκαιρίες που παρουσιάστηκα. Κακός ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο κύλησε χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εκτός 1-1 με τη Μονπελιέ. Με το βαθμό που απέσπασε, έφτασε τους 33 συνολικά και με τρία παιχνίδια να απομένουν για το φινάλε της σεζόν, είναι στο +3 από τη μπαράζ, οπότε και μόνο αδιάφορη δε μπορεί να θεωρείται. Έμεινε με άδεια χέρια και στα οκτώ πιο πρόσφατα εντός της, στα πέντε εκ των οποίων δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει.

Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τη Μονακό. Νέο πρόβλημα για το κόουτς Κομπουαρέ ο τραυματισμός του Καστελετό, που θα τον κρατήσει εκτός μάχης για το αποψινό παιχνίδι.

Ναντ Στατιστικά

*No Goal τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τρία τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΙΛ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 3-4 από τη Λυών, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με τους Ντιακιτέ (21′) και Ζέγκροβα (37′), είδε την αντίπαλο να ισοφαρίζει σε 2-2 (65′, 82′). Προηγήθηκε εκ νέου με τον Ντιακιτέ στο 85ο λεπτό, στην πορεία όμως δέχθηκε την ανατροπή (88′, 90’+2).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Λιλ, μετά και τη νίκη που πανηγύρισε με 1-2 στην έδρα της Μετς. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα υποδέχθηκε τη Λυών, κόντρα στην οποία γνώρισε την ήττα με 3-4 σε ένα αρκετά χορταστικό παιχνίδι.

Μπήκε αρκετά δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και το ημίχρονο τη βρήκε μπροστά στο σκορ με 2-0. Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως, είδε την αντίπαλο να είναι πιο δραστήρια και με τους χώρους που την άφησε, δέχθηκε την ισοφάριση. Προσπάθησε να αντιδράσει και τρία λεπτά μετά την ισοφάριση κατάφερε να προηγηθεί εκ νέου. Παρόλα αυτά, δεν είχε την απαραίτητη συγκέντρωση στα τελευταία λεπτά και δεν κράτησε τη μπάλα, γεγονός που “πλήρωσε” με το χειρότερο τρόπο, δεχόμενη την ανατροπή.

Δεύτερη ήττα στα εννέα τελευταία παιχνίδια, μετά και από εκείνη στην έδρα της Μονακό (1-0), στις 24 Απριλίου. Για την ώρα, διατηρείται στην τέταρτη θέση και στο -3 από τη Μπρεστ, η οποία έχει και παιχνίδι περισσότερο, ενώ πρέπει να έχει το νου της και στη Νις, η οποία ακολουθεί ένα βαθμό πίσω. Ηττήθηκε μια φορά στις τέσσερις τελευταίες εξόδους της (2-1-1). Την τελευταία αγωνιστική (19/05), θα υποδεχθεί τη Νις.

Ενόψει της αποψινής αναμέτρησης, ο Λουζιτανός τεχνικός μπορεί να υπολογίζει και πάλι στις υπηρεσίες των Αντρέ και Ίλιτς. Δεν παύουν όμως να υπάρχουν προβλήματα.