*Στον πρώτο γύρο: Τορίνο – Ελλάς Βερόνα 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

*Under 2,5 στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

*GG στα 7/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε εκτός έδρας (1-0) της Λέτσε. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Ενγκοζέ στο 71′.

Έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη στον τελικό παραμονής με τη Λέτσε. Μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχε δοκάρι σε κεφαλιά του Τζούριτς μόλις στο 2′. Δέχτηκε πίεση στο δεύτερο ημίχρονο και χρειάστηκε ένα εκπληκτικό γκολ του Ενγκοζέ στο 71′ για να αποσπάσει το “τρίποντο” στο “Via del Mare”. Η Ελλάς Βερόνα ρέφαρε τον διασυρμό από την Ίντερ ξεκολλώντας, παράλληλα, από την επικίνδυνη ζώνη με την ολοκλήρωση της προηγούμενης αγωνιστικής.

Μετράει μία ήττα σε έξι αγωνιστικές (τρεις νίκες, δύο ισοπαλίες), στο “Marc’Antonio Bentegodi” έχει απολογισμό 2-1-1 σε τέσσερις. Ο προπονητής Τζαφαρόνι αποφάσισε να μην παραχωρήσει συνέντευξη Τύπου ενόψει της σημερινής αναμέτρησης με την Τορίνο. Νοκ άουτ τέθηκε ο Λαζάνια, πρόβλημα της τελευταίας στιγμής προέκυψε με τον Ντόιγκ. Διαθέσιμος και πάλι ο Βελόζο.

ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 7/9 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα δύο τελευταία παιχνίδια της.

ΤΟΡΙΝΟ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με τη Μόντσα. Ο Σανάμπρια έκανε το 1-0 στο 46′, απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με Καπράρι στο 86′.

Τέσσερα λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ η Τορίνο είδε τον Καπράρι να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ το οποίο της στέρησε τη νίκη στην αναμέτρηση με τη Μόντσα (1-1 εντός). Το συγκρότημα του Γιούριτς γνώρισε μία ήττα σε πέντε αγωνιστικές από την Αταλάντα (2-1 εντός) στις 29 Απριλίου, στις υπόλοιπες σημείωσε δύο νίκες (σ.σ. με μηδέν παθητικό) και ισάριθμες ισοπαλίες.

Διατηρείται αήττητο σε τέσσερις εξόδους του με απολογισμό 3-1-0 (σ.σ. κράτησε το μηδέν στις τρεις). “Κι εμείς χρειαζόμαστε τους βαθμούς. Η Βερόνα αποτελεί ένα σπουδαίο μέρος για μένα, με έσωσε και παραμένει στην καρδιά μου”, είπε ο προπονητής Γιούριτς που εργάστηκε στους “τζιαλομπλού” από το 2019 μέχρι το 2021. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Σίνγκο, διαθέσιμος και ο Σχουρς.