*14η αγωνιστική

*Νότιος όμιλος.

*Σε φιλικό (18/2): Χανιά – Ηρόδοτος 0-1

*Μία ήττα έχουν τα Χανιά στα έξι τελευταία παιχνίδια τους απέναντι στον Ηρόδοτο (2-3-1).

ΧΑΝΙΑ

Προηγούμενο ματς: Στο τελευταίο παιχνίδι τους πριν την διακοπή, κέρδισαν με άνεση την ΑΕΚ Β με 0-1 εκτός έδρας, παίζοντας μάλιστα κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Σχετικά ισορροπημένο το πρώτο μέρος, με τους Κρητικούς πάντως να έχουν ελαφρώς τα ηνία, όλα έγιναν πιο απλά όταν η «Ένωση» έμεινε με δέκα παίκτες στο τέλος του ημιχρόνου. Στην επανάληψη, πήραν το προβάδισμα με το ξεκίνημα (47′), ενώ στην συνέχεια απώλεαν κι άλλες ευκαιρίες για να δώσουν μεγαλύτερες διαστάσεις στην επικράτησή τους.

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εκτός έδρας νίκη για τα Χανιά, που ανέβηκαν στην 6η θέση της βαθμολογίας και βρίσκονται σε καλό αγωνιστικό μομέντουμ. Η αγωνιστική αναβάθμιση της ομάδας και η έλευση κλασάτων για τα δεδομένα της κατηγορίας παικτών, έχουν ανεβάσει επίπεδο την ομάδα, που αν ήταν λίγο πιο αποτελεσματική μπροστά, θα μπορούσε να βρίσκεται ακόμα ψηλότερα στην βαθμολογία. Έδωσε δύο φιλικά, ηττήθηκε από τον Ηρόδοτο με 1-0, ενώ νίκησε την Καλλιθέα με το ίδιο σκορ.

Εκτός αποστολής για σήμερα έμειναν οι Μάναλης, Μπουτσάκης που έχουν δηλωθεί να εκτίσουν την ποινή τους λόγω συμπλήρωσης κίτρινων καρτών και ο Ιατρούδης που είναι τραυματίας.

Χανιά Στατιστικά

*9/11 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με N/G και Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

ΗΡΟΔΟΤΟΣ

Προηγούμενο ματς: Στο τελευταίο του ματς πριν την διακοπή, ηττήθηκε εντός έδρας από την Παναχαϊκή με 0-2. Το προσπάθησε, έχασε κάποιες ευκαιρίες αλλά μίλησε η κλάση των Πατρινών, που πήραν το προβάδισμα στο 38′ και «κλείδωσαν» την νίκη στο 84′.

Ουσιαστικά περιμένει την μαθηματική επικύρωση του υποβιβασμού της, η ομάδα της Αλικαρνασσού, που αντιμετωπίζει πάρα πολλά οικονομικά και διοικητικά προβλήματα. Με όσους πόρους κατάφερε να συλλέξει, η διοίκηση προχώρησε σε μαζική απόκτηση ποδοσφαιριστών στο διάστημα της διακοπής. Στα δύο φιλικά του ματς κατά την περίοδο της διακοπής, νίκησε τα Χανιά με 1-0 και ηττήθηκε από την Ιεράπετρα με 3-0. Τραυματίες οι αμυντικοί Κριεζίου και Γρηγορόπουλος.