Φάση των “32”

*Μονός αγώνας. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο 90λεπτο, ακολουθεί ημίωρη παράταση και αν χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

*Μετρούν 3/4 επίσημα ματς με goal/goal & over 2.5 μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Στο πρωτάθλημα: Τρούμσε – ΧαμΚαμ 2-1

ΧΑΜΚΑΜ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Βολερένγκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45+3’ ο Ούνταλ σκόραρε για το 0-1 του ημιχρόνου. Στο 90+3’ ο Τούρεσεν ισοφάρισε σε 1-1 και παράλληλα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΧαμΚαμ δεν είναι στην ιδανική αγωνιστική κατάσταση, είναι ενδεικτικό ότι δεν έχει σημειώσει νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο. Προέρχεται από την ισοπαλία εντός έδρας, κόντρα στη Βολερένγκα (1-1), σκοράροντας στο φινάλε με τον 16χρονο Μπένγιαμιν Τούρεσεν Φάρος, που έχει παίξει ήδη πέντε ματς φέτος. Δύο νίκες και τρεις ήττες ο απολογισμός στα τελευταία πέντε ματς της ΧαμΚαμ, είναι οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη και δε μπορεί να εφησυχάζει. Όσον αφορά την αποστολή, επιστρέφει συγκριτικά με το ματς πρωταθλήματος ο Ρέντελεν Όπσαλ, όμως παραμένει εκτός ο τραυματίας Νταν-Τζόνσον.

ΧαμΚαμ Στατιστικά

*7/10 αναμετρήσεις έληξαν με goal/goal

*6/7 ματς τελευταία είχαν under 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΤΡΟΥΜΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 εντός έδρας εναντίον της Κρίστιανσουντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 26’ ο Γένσεν σκόραρε για το 1-0 που ήταν το αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στο 52’ ο Τουόμινεν πέτυχε δεύτερο τέρμα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 68’ ο Κάρτουμ μείωσε σε 2-1.

Η Τρούμσε πήρε δύο σημαντικές νίκες τελευταία και της έδωσαν βαθμολογική και ψυχολογική “ανάσα”. Επικράτησε της ουραγού Κρίστιανσουντ (2-1) εντός έδρας και συμπλήρωσε τέσσερις αγωνιστικές δίχως ήττα. Με δύο τέρματα υπέρ της έως τις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου, δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης και έκανε πιο εύκολο το έργο της. Βρίσκεται οριακά στο δεύτερο μισό της κατάταξης, όμως μετρά και ένα παιχνίδι λιγότερο. Ο επιθετικός Μόουζες Εμπίγε ήταν ένα βήμα πριν από τη μεταγραφή του στην Οντ, όμως τα νορβηγικά μέσα αναφέρουν ότι χάλασε η συμφωνία καθώς δεν πέρασε τα ιατρικά τεστ. Έκανε ντεμπούτο ο Νόρντος που ήρθε από τη Μπούντε/Γκλιμτ, πρώτο τέρμα και για τον Τουόμινεν στη σεζόν, σε 15 αγώνες. Εκτός οι Έιβαν, Όσκαρ Όπσαλ και Ρόμπερτσεν.