*28η αγωνιστική

*Στον Α’ γύρο: Κλουζ – Οτελούλ 0-0

*5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G και Under 2,5

*3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Χ στο πρώτο ημίχρονο

*Μόλις μία νίκη έχει η Οτελούλ στα εννιά τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (1-1-7).

ΟΤΕΛΟΥΛ

Προηγούμενο ματς: Έμεινε ισόπαλη με 1-1 απέναντι στην Φαρούλ εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Η γηπεδούχους προηγήθηκε με πέναλτι στο 31′, αλλά η Οτελούλ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 67′.

Με ένα γκολ του Μασιέλ στα μισά της επανάληψης, καρποφόρησε η καλή εμφάνιση που πραγματοποίησε στην έδρα της πρωταθλήτριας Φαρούλ. Σημαντικός βαθμός στην μάχη που δίνει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην βαθμολογία. Μόλις μία νίκη στα επτά τελευταία παιχνίδια της (1-3-3).

Ο προπονητής της δεν κάθισε στον πάγκο την προηγούμενη αγωνιστική και δεν θα καθίσει ούτε τώρα, μένοντας τιμωρημένος για τρεις αγωνιστικές, αλλά και έχοντας προβλήματα υγείας. Συμπλήρωσαν κάρτες και θα απουσιάσουν οι Σισέ, Σίλβα και Ρους.

Οτελούλ Στατιστικά

*6/8 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

*3/4 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με goal/goal

ΚΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Ντιναμό Βουκουρεστίου εντός έδρας την προηγούμενη αγωνιστική. Ουσιαστικά έλυσε τον γόρδιο δεσμό στο 52′ και ακολούθως σημείωσε άλλα τρία τέρματα (68′, 79′, 82′).

Μετά το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Ντιναμό, κατάφερε με αφορμή το πρώτο γκολ που βρήκε στις αρχές της επανάληψης (52′), να πάρει ψυχολογία και να φτάσει εν τέλει σε μια νίκη με ευρύ σκορ. Τέσσερις νίκες στα πέντε τελευταία παιχνίδια για την ομάδα του Μούτου, που έχει ως μοναδική παραφωνία τον τελευταίο μήνα την ήττα από την Ραπίντ.

«Μας περιμένει ένα εξαιρετικά δύσκολο ματς στο Γαλάτι, με μια ομάδα που θεωρώ την αποκάλυψη του πρωταθλήματος. Ελπίζουμε να ανακτήσουμε όλες μας τις δυνάμεις και να είμαστε εντάξει από ιατρικής και σωματικής άποψης», δήλωσε ο προπονητής Μούτου. Τραυματίες οι Ελ Καντουρί και Κρέσιτς.