ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ - ΚΟΥΟΠΙΟ Προγνωστικά

Δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ πρωταθλήματος

*Η ομάδα που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα παίρνει το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ την επόμενη σεζόν, ενώ η δεύτερη και τρίτη θέση δίνουν εισιτήριο για τα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ.

*Χωρίς χρήση VAR.

*Με 2-3 γκολ ολοκληρώθηκαν οι 4 από τις τελευταίες 5 αναμετρήσεις μεταξύ των δύο ομάδων.

ΣΕΪΝΑΓΙΟΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα με 2-1 από την Ελσίνκι, την περασμένη αγωνιστική. Έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ (1-0 στο 8′), αλλά έβγαλε άμεσα αντίδραση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 19′. Είχε λίγες ευκαιρίες στο β’ μέρος, με τους γηπεδούχους να είναι, ωστόσο, ανώτεροι και να φτάνουν δίκαια στη νίκη. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης, με γκολ του Περπαρίμ Χετεμάι.

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τη Σεϊναγιόεν στο πρωτάθλημα. Βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας, στο -1 από την 5η Ίντερ Τούρκου. Εντός έδρας μετράει 3 συνεχόμενες νίκες, έχοντα σκοράρει τουλάχιστον 2 γκολ και στις τρεις.

Τιμωρημένος ο Μεχμέτ Χετεμάι. Αμφίβολος ο Χαούκιογια.

Σεϊναγιόεν Στατιστικά

*2-3 γκολ στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*N/g στα 3/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΚΟΥΟΠΙΟ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε της Ίντερ Τούρκου με 1-0, για τον τελικό του κυπέλλου στις 17/09, διατηρώντας τα σκήπτρα της. Ισορροπημένο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες απέναντι στην αντίπαλη εστία. Ενώ όλα έδειξαν ότι το παιχνίδι θα πήγαινε στην παράταση, ο Μπίσπο διαμόρφωσε το τελικό 1-0 στο 88′, δίνοντας τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στην ομάδα του, με την Ίντερ Τούρκου διαμαρτύρεται ορθώς για πέναλτι που δεν της δόθηκε στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού.

Για το πρωτάθλημα, εκτός έδρας νίκη με 0-1 επί της Βάασα. Βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας, στο -5 από την πρωτοπόρο Ελσίνκι, με παιχνίδι λιγότερο. Εκτός έδρας μετράει 3 συνεχόμενες νίκες, με τις τελευταίες δύο να έρχονται με 0-1 σκορ.

Χωρίς απουσίες ταξίδεψε για τη σημερινή αναμέτρηση.