* 12η αγωνιστική

* Η Ντόρτμουντ σημείωσε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

* Η Ντόρτμουντ επικράτησε από το ημίχρονο στα έξι από τα οχτώ τελευταία παιχνίδια της με αντίπαλο την Στουτγκάρδη σε όλες τις διοργανώσεις.

* Σημειώθηκε over 2,5 στα οχτώ τελευταία παιχνίδια της Στουτγκάρδης με αντίπαλο την Ντόρτμουντ σε όλες τις διοργανώσεις.

ΣΤΟΥΤΓΚΑΡΔΗ

Μόλις δύο νίκες πανηγύρισε η Στουτγκάρδη στις επτά τελευταίες αγωνιστικές που έδωσε για το πρωτάθλημα, αυτές κόντρα στις Κολωνία (2-1 εντός έδρας στις 13/10) και Φράιμπουργκ (3-0 εντός έδρας στις 29/10). Στις υπόλοιπες σημείωσε μία ισοπαλία και τέσσερις ήττες. Πριν από τη διακοπή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 το συγκρότημα του Βολφ δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Αμβούργου, γνωρίζοντας την εκτός έδρας ήττα με 3-1. Μόλις από το 13’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα (σ.σ. η πρώτη στο 4’) του Μπούρνιτς.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν αυτό το γεγονός, παίρνοντας προβάδισμα στο 20’ με το γκολ του Χουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 55’ η Στουτγκάρδη ισοφάρισε σε 1-1 με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκίνκζεκ. Η χαρά αυτής κράτησε μόλις δέκα λεπτά, όταν ο Κόστιτς έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο Αμβούργο. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 69’ ο Αρπ. Στις πέντε συνολικά εντός έδρα αναμετρήσεις που έδωσαν οι «κόκκινοι» για το πρωτάθλημα παραμένουν αήττητοι, σημειώνοντας τέσσερις νίκες και μία ισοπαλία.

Στις τέσσερις κράτησαν ανέπαφη την εστία τους, ενώ στις τρεις σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ. Ο Χάνες Βολφ ήταν προπονητής της δεύτερης ομάδας της Ντόρτμουντ για επτά χρόνια, προτού μετακομίσει στην Στουτγκάρδη στις 20 Σεπτεμβρίου του 2016. «Φυσικά και η αναμέτρηση είναι ξεχωριστή για μένα. Έχω μία ιστορία με την Ντόρτμουντ και την πόλη. Προετοιμαζόμαστε για μία σκληρή μάχη, θα πρέπει να αποδώσουμε στα όριά μας για να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής των «κόκκινων».

Προηγούμενο ματς: Την εκτός έδρας ήττα με 3-1 γνώρισε η Στουτγκάρδη από το Αμβούργο για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Η Στουτγκάρδη παραμένει αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα (δες το στην Interwetten)

Το Στουτγκάρδη – Ντόρτμουντ παίζει στην Interwetten

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Η Ντόρτμουντ πανηγύρισε μόλις μία νίκη στις επτά τελευταίες αναμετρήσεις που έδωσε σε όλες τις διοργανώσεις, αυτή κόντρα στο Μαγδεμβούργο (5-0 εκτός έδρας) για το Κύπελλο Γερμανίας. Στις υπόλοιπες σημείωσε τρεις ισοπαλίες και ισάριθμες ήττες. Πριν από δύο βδομάδες το συγκρότημα του Μπος δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπάγερν Μονάχου στο μεταξύ τους ντέρμπι, γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ στο 17’ με το γκολ του Ρόμπεν. Οχτώ λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Λεβαντόφσκι.

Στο 67’ ο Αλάμπα ανέβασε ακόμα περισσότερο το δείκτη του σκορ κάνοντας το 3-0. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πετύχουν το γκολ της τιμής με το δυνατό σουτ του Μπαρτρά στο 88’, διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στις 43 τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσαν οι «κιτρινόμαυροι» για το πρωτάθλημα γνώρισαν μόλις δύο ήττες. Στις υπόλοιπες σημείωσαν 34 νίκες και επτά ισοπαλίες.

Χωρίς τον πρώτο σκόρερ της, Πιέρ Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ, ταξίδεψε στην Στουτγκάρδη η Ντόρτμουντ, όπως έγινε κι επίσημα γνωστό. Ο 28χρονος Γκαμπονέζος επιθετικός έμεινε εκτός αποστολής για πειθαρχικούς λόγους. «Η αναμέτρηση με την Στουτγκάρδη δεν θα είναι εύκολη για εμάς», υπογράμμισε στη συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε ο προπονητής του συλλόγου, Πέτερ Μπος, ενώ συνέχισε λέγοντας: «Θα πρέπει να εμφανιστούμε ως μία αληθινή ομάδα». Την Τρίτη η Ντόρτμουντ φιλοξενεί στην έδρα της την Τότεναμ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Προηγούμενο ματς: Η Ντόρτμουντ επικράτησε με 4-2 της Μπόχουμ σε φιλική αναμέτρηση.

Στατιστικό: Η Ντόρτμουντ δέχθηκε τουλάχιστον δύο γκολ στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.