15η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 αναμετρήσεις με goal/goal τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Δεν έχει σημειωθεί νίκη φιλοξενούμενου στα πρόσφατα 11 επίσημα παιχνίδια ανάμεσά τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΤΑΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 εκτός έδρας, από την Κονγκσβίνγκερ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 45+1’ ο Γκρούντεγερν σκόραρε για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 59’ ο Γκιούβεν ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους. Στο 80’ αποβλήθηκε ο Ρόμπσταντ για τη Σταρτ και στο 81’ με εκτέλεση πέναλτι ο Γκέρσον ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Η Σταρτ δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στην έδρα της Κονγκσβίνγκερ (2-1), για το πρωτάθλημα, παρά το γεγονός ότι πήρε προβάδισμα στο σκορ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Ήταν η τρίτη ήττα στα τελευταία πέντε ματς, όλες εκτός έδρας, ενώ αντίστοιχα έχει πανηγυρίσει και δύο εντός έδρας νίκες. Έπεσε εκτός εξάδας, όμως οι διαφορές είναι μικρές και μπορεί να επανέλθει στο δεύτερο γύρο. Όσον αφορά την αποστολή, εξέτισαν οι Βόρμχοορ και Σάβο, επιστρέφει και ο Όσεσταντ. Τιμωρημένος ο Ρόμπσταντ, εκτός και οι Λάνε, Τβάιτα, Σούλτζε.

Σταρτ Στατιστικά

*13/14 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*12/14 παιχνίδια είχαν γκολ εκατέρωθεν

*Δέχεται γκολ σε 5/6 ματς εντός έδρας

ΜΙΟΝΤΑΛΕΝ

Προηγούμενο ματς: Υπέστη εντός έδρας ήττα με σκορ 1-2 από τη Μος, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 27’ ο Μπράγκα σκόραρε με εκτέλεση πέναλτι για το 0-1 του πρώτου ημιχρόνου. Στο 50’ ο Λίεν ισοφάρισε σε 1-1, όμως στο 59’ και πάλι ο Μπράγκα σκόραρε για τη Μος και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Μιοντάλεν προέρχεται από απρόσμενη εντός έδρας ήττα, με αντίπαλο τη Μος (1-2) και καλείται να βγάλει αντίδραση άμεσα για να κλείσει με θετικό τρόπο τον πρώτο γύρο. Δεύτερη ήττα στα τελευταία πέντε ματς για το συγκρότημα του Νικόλ, μετρά επίσης δύο νίκες και μία ισοπαλία. Παρελθόν και τυπικά ο στόπερ Γιάνσεν, ο οποίος παίρνει μεταγραφή για τον Οθέλλο Αθηαίνου στην Κύπρο. Στο αγωνιστικό κομμάτι εξακολουθεί να μην είναι διαθέσιμος ο μέσος Τόκσταντ, αμφίβολος ο Όλσεν.