*Μετρούν 3/3 επίσημα παιχνίδια με over 2.5 γκολ μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας.

*Α’ Γύρος: Γκρόρουντ – Σταρτ 0-3

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΤΑΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Γνώρισε την ήττα με σκορ 5-0 εκτός έδρας, από τη Στάμπαεκ, για το πρωτάθλημα. Στο 10’ ο Λάνγκε σκόραρε για το 1-0, ενώ στο 42’ ο Γκέελμουιντεν έκανε το 2-0 για το πρώτο ημίχρονο. Στο 63’ ο Χάνσεν ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 και στο 76’ ο Κρόγκσταντ σκόραρε για το 4-0. Στο 86’ ο Αζέμι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

H Σταρτ έρχεται από την εκτός έδρας συντριβή με αντίπαλο τη Στάμπαεκ (5-0) και καλείται να βγάλει άμεσα αντίδραση ώστε να παραμείνει κοντά στην εξάδα των πλέι οφ ανόδου. Δύο νίκες και μία ισοπαλία ο απολογισμός στα τελευταία πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος, η αστάθειά της και η έλλειψη ενός καλού νικηφόρου σερί, της έχουν στερήσει την ευκαιρία να είναι πιο ψηλά στην κατάταξη. Τραυματίας παραμένει ο επιθετικός Φαλένιους.

Σταρτ Στατιστικά

*8/10 παιχνίδια έληξαν είχαν No Goal

*3 σερί ματς έληξαν με over 3.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 7/10 ματς εντός έδρας

ΓΚΡΟΡΟΥΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχτηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 εντός έδρας, με αντίπαλο τη Σκάιντ, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 22’ ο Μάικλ σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 70’ ο Μπέργκλι ισοφάρισε σε 1-1. Στο 81’ αποβλήθηκε ο Σκότουν για λογαριασμό της Γκρόρουντ.

Η Γκρόρουντ μπορεί να σταμάτησε το αρνητικό σερί των δέκα ηττών με την ισοπαλία εναντίον της Σκάιντ (1-1) για την 21η αγωνιστική, όμως εξακολουθεί να μην έχει πανηγυρίσει νίκη στη σεζόν. Η διοικηση αποφάσισε να λύσει τη συνεργασία της με τον 28χρονο Νίλσεν και στην θέση του αναλαμβάνει ο Γιόνας Φράμνες Ριγκ, έως το φινάλε της αγωνιστικής περιόδου. Είναι στην τελευταία θέση της κατάταξης και απέχει οκτώ πόντους από τα μπαράζ. Ντεμπούτο με γκολ έκανε το επιθετικός Πίτερ Μάικλ που ήρθε από τη Σόγκνταλ. Εκτός ο τιμωρημένος Σκότουν.