2η αγωνιστική

*Μετρούν 6/10 παιχνίδια με under 2.5 γκολ τελευταία μεταξύ τους, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

*Η Σόγκνταλ δεν έχει ηττηθεί από τη Στάμπεκ στα πρόσφατα 4 παιχνίδια ανάμεσά τους.

ΣΤΑΜΠΕΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-3 εκτός έδρας, εναντίον της Σκάιντ, για το πρωτάθλημα. Στο 5’ ο Μπούντουσον έκανε το 1-0 και στο 24’ ο Γκέελμουιντεν ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι. Στο 66’ ο Χάνσεν σκοραρε για το 1-2, στο 71’ ο Γκέελμουιντεν ξανά με πέναλτι έκανε το 1-3. Στο 78’ ο Κρόγκνσταντ με αυτογκόλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Στάμπεκ δυσκολεύτηκε στο ματς της πρώτης αγωνιστικής στην έδρα της νεοφώτιστης Σκάιντ (2-3), όμως έβγαλε ποιότητα και έδειξε την ανωτερότητά της όταν χρειάστηκε για να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης. Έτσι, ξεκίνησε με το δεξί τη μάχη της επανόδου στην Eliteserien που αποτελεί και τον πρωταρχικό της στόχο για φέτος. Τέσσερις νίκες και μία ήττα στα τελευταία πέντε ματς, μαζί με τα φιλικά προετοιμασίας. “Παίζουμε το πρώτο ματς εντός έδρας και πρέπει να κάνουμε το Νάντερουντ ένα “όπλο” για εμάς”, δήλωσε ο κόουτς Χένε. Ανέτοιμος ο μέσος Κάσι.

Στάμπεκ Στατιστικά

*4/6 αναμετρήσεις έληξαν με No Goal

*3/5 παιχνίδια τελευταία με over 2.5

*Δέχεται γκολ σε 7/10 τελευταία εντός

ΣΟΓΚΝΤΑΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 2-0 εντός έδρας, εναντίον της Ράουφος, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 29’ ο φαν ντερ Σπα σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47’ ο Κρίστοφερ Χόβεν με εκτέλεση πέναλτι σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σόγκνταλ εκμεταλλεύτηκε την έδρα της και σημείωσε την πρώτη νίκη για το νέο πρωτάθλημα. Επικράτησε σχετικά άνετα της Ράουφος (2-0), με το δεύτερο τέρμα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, το οποίο έκοψε τα πόδια των αντιπάλων. Η νίκη συνδυάστηκε με το ντεμπούτο στην τεχνική ηγεσία του Τόρε Αντρέ Φλο, ο οποίος ανέλαβε το καλοκαίρι έπειτα από μακρόχρονη θητεία του Μπάκε. Όσον αφορά την αποστολή, δεν είναι ακόμα έτοιμοι ο αμυντικός Γκουέγε και ο επιθετικός Κούπεν.