*15η αγωνιστική

*Αήττητο 14 αγώνων μετράει ο Άγιαξ απέναντι στην Σπάρτα Ρότερνταμ ανεξαρτήτου έδρα και διοργάνωσης (13-1-0).

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με N/G

*4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με διπλό στο πρώτο ημίχρονο

*9/11 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια στην έδρα του Άγιαξ έληξαν με Over 2,5

Δείτε όλα τα σημερινά προγνωστικά στοιχήματος

ΑΓΙΑΞ

Προηγούμενο ματς: Ολοκλήρωσε το παιχνίδι απέναντι στην Βααλβάικ που είχε αρχίσει πριν ενάμιση μήνα και διακόπηκε στο τέλος λόγω σοβαρού τραυματισμού του κίπερ Βάεσεν. Κέρδισε με 2-3. Άνοιξε το σκορ στο 30′, ισοφαρίστηκε άμεσα (33′) αλλά ανέκτησε το προβάδισμα πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43′). Ισοφαρίστηκε ξανά (51′), αλλά πήρε προβάδισμα για τρίτη και τελευταία φορά λίγο αργότερα (57′).

Ταξίδεψε μέχρι την έδρα της Βααλβάικ για να παίξει λίγα λεπτά, δεν είχε κάποιο απρόοπτο και έτσι πήρε άλλους τρεις βαθμούς στην τσέπη, που τον οδηγούν στο -1 από την πέμπτη θέση. Η αντεπίθεση καλά κρατεί για τον Άγιαξ, ο οποίος παρουσιάζεται αλλαγμένος υπό τις οδηγίες του Τζον Φαν Σχιπ. Την περασμένη αγωνιστική, πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-2 απέναντι στην Ναϊμέγκεν. Κερδίζει πλέον και μακριά από το Άμστερνταμ, ενώ τρέχει αήττητο έξι αγώνων στο πρωτάθλημα (5-1-0).

«Είμαστε στον σωστό δρόμο και ειλικρινά θεωρώ ότι οι παίκτες μας θα δείξουν όμορφα πράγματα στο μέλλον. Είναι σημαντικό να κλείσουμε το 2023 με νίκες, ο Δεκέμβριος είναι ένας πολύ κρίσιμος μήνας για εμάς», προειδοποίησε ο πρώην προπονητής της Εθνικής Ελλάδος.

Έχει το μυαλό του στο ματς της ερχόμενης Πέμπτης απέναντι στην ΑΕΚ, αφού θέλει μόνο νίκη για να συνεχίσει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Τραυματίστηκε και θα λείψει μέχρι το τέλος του 2023 ο βασικός χαφ Φαν ντε Μπούμεν. Πάντα εκτός οι μακροχρόνιοι Καπλάν, Μάνσβερκ, Ρούλι και Φαν Άξελ Ντόνχεν. Ξανά εκτός ο κίπερ Χόρτερ.

Άγιαξ Στατιστικά

*5/7 τελευταία παιχνίδια του έληξαν με Over 3,5

*5/7 τελευταία παιχνίδια τους έληξαν με goal/goal

Παίξε Νόμιμα στην NetBet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΣΠΑΡΤΑ ΡΟΤΕΡΝΤΑΜ

Προηγούμενο ματς: Επέστρεψε άμεσα στις νίκες με το 0-1 απέναντι στην Χέρακλες εκτός έδρας την περασμένη αγωνιστική. Το καθοριστικό γκολ της συνάντησης σημείωσε ο Κιτολάνο στο 61′.

Δεύτερη συνεχόμενη διαδοχική εκτός έδρας νίκη για την Σπάρτα, που για ακόμη μια φορά δεν έθελξε ιδιαίτερα με την απόδοσή της αλλά ήταν εξαιρετικά ουσιαστική και κυνική. Κακό ματς ποιοτικά με λίγες φάσεις, στις λεπτομέρειες έδειξε πως είναι πιο έμπειρη και έτσι πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς, που την επανάφεραν άμεσα στις θέσεις της οκτάδας. Παίζει πολύ πιο ελεύθερα εκτός έδρας και αυτό φαίνεται και από το γεγονός πως μακριά από το Ρότερνταμ έχει μαζέψει περισσότερους βαθμούς.

«Συμφωνώ ότι η εμφάνισή μας απέναντι στην Χέρακλες μπορεί να μην ήταν η καλύτερη, αλλά θεωρώ πως αξίζαμε την νίκη. Είμαστε καλά και νιώθουμε ικανοποιημένοι από την μέχρι τώρα πορεία μας στο πρωτάθλημα, αυτό που θέλω είναι να παρουσιαστούμε ανταγωνιστικοί στο ματς με τον Άγιαξ και να προσπαθήσουμε να αποσπάσουμε κάτι θετικό», επισήμανε ο τεχνικός Ραϊσντάικ.

Αμφίβολος δίνεται στο ρεπορτάζ της ο μέσος Κλεμέντ, παραμένει τραυματίας ο καλός μεσοεπιθετικός Σάιτο, ο οποίος εξελίσσεται σε μακροχρόνιο. Επιστρέφει ο εξτρέμ Φερσχούρεν.