* Goal/Goal & Over 2.5 τα 6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στο 1ο γύρο (08/10): Φαμαλικάο – Γκιμαράες 1-3

Δείτε τα Προγνωστικά Πορτογαλίας

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (1-3) επί της Εστορίλ. Οι Μέντες (8’), Ζότα Σίλβα (22’), Ολιβέιρα (42’) έκαναν το 0-3 της Γκιμαράες και ο Μαρκές με πέναλτι (69’) μείωσε για την Εστορίλ.

Επιστροφή στις νίκες μετά από ένα μήνα και δύο κολλητές μέτριες εμφανίσεις για τη Βιτόρια, ανέκτησε σημαντική διαφορά για την 5η θέση και την ανανέωση του ευρωπαϊκού της εισιτηρίου.

Απόλυτα κυνική στο πρώτο ημίχρονο στο Εστορίλ, προηγήθηκε σε δεύτερο χρόνο από στατικό, με σουτ που κόντραρε και ξεγέλασε τον αντίπαλο κίπερ. Εκμεταλλεύτηκε λάθος κυκλοφορίας των γηπεδούχων για το 0-2 με βολίδα εκτός περιοχής και το 0-3 έγινε ξανά σε δεύτερο χρόνο από στατικό μετά από καραμπόλες! Ακίνδυνοι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, παρά την κατοχή τους (69%), στο τελευταίο ημίωρο του αγώνα όμως πίεσαν ασφυκτικά και είχαν μεγάλες ευκαιρίες (δύο δοκάρια) ακόμα και να επιστρέψουν στο σκορ.

“Τα αποτελέσματα της Φαμαλικάο δεν ταιριάζουν με την ποιότητα της ομάδας. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα είναι ένα ισορροπημένο παιχνίδι, απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι ανά πάσα στιγμή.” δήλωσε ο κόουτς Πατσέκο.

Συμπλήρωσε κάρτες ο βασικός στόπερ Ριμπέιρο, τη θέση του αναμένεται να πάρει ο Βιγιανουέβα που επέστρεψε σε αποστολή στο προηγούμενο μετά από 3 μήνες. Παραμένει εκτός ο βασικός κίπερ Βαρέλα. Ολοκληρώθηκε η πώληση του αρχισκόρερ Αντρέ Σίλβα στην Σάο Πάολο.

ΓΚΙΜΑΡΑΕΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

Παίξε Νόμιμα στην Novibet (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΕΕΕΠ | ΚΙΝΔΥΝΟΣ ΕΘΙΣΜΟΥ & ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ | ΓΡΑΜΜΗ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | ΠΑΙΞΕ ΥΠΕΥΘΥΝΑ | *Ισχύουν Όροι & Προϋποθέσεις

ΦΑΜΑΛΙΚΑΟ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με την Μποαβίστα. Ο Ντάνιο (16’) άνοιξε το σκορ για τη Φαμαλικάο και ο Άγκρα (69’) ισοφάρισε για την Μποαβίστα.

Μία από τα ίδια η “φάμα”, πραγματοποίησε μία ακόμη ημιτελή εμφάνιση και ο βαθμός στο δευτεριάτικο παιχνίδι ήταν το μάξιμουμ που μπορούσε να πάρει.

Απειλήθηκε νωρίς σε μετάβαση, αλλά σε κόρνερ πήρε το προβάδισμα και το ημίχρονο έκλεισε με δύο καλές επεμβάσεις από κάθε κίπερ για να διατηρηθεί το 1-0. Η Μποαβίστα μπήκε καλύτερα και στο δεύτερο μέρος, είχε μεγάλη χαμένη ευκαιρία και οριακά ακυρωθέν γκολ, πριν ισοφαρίσει χτυπώντας στο transition. “Σβηστό” το τελευταίο 20λεπτο, στις καθυστερήσεις είχε ένα μακρινό απειλητικό σουτ η Φαμαλικάο.

Άλλαξε σύστημα (σε 3-4-2-1) ο κόουτς Σόουζα, αλλά ισορροπία στο παιχνίδι της δεν βρέθηκε. “Πρέπει να συνεχίσουμε να εξελισσόμαστε. Η εξέλιξη ήταν κάπως αργή σε ορισμένες χρονικές στιγμές. Αυτό έχει να κάνει με την κατάσταση ωριμότητας της ομάδας. Πρέπει να εξελιχθούμε σε όλες αυτές τις πτυχές για να είμαστε ανταγωνιστικοί. Οι οπαδοί δεν είναι ευχαριστημένοι και το καταλαβαίνω.” δήλωσε ο ίδιος ενόψει Γκιμαράες.

Εξέτισαν τιμωρίες κι επιστρέφουν οι βασικοί Γιουσούφ (μέσος), Κάντις (φορ) κι ο χρήσιμος Ροντρίγκες (εξτρέμ). Εκτός έμεινε ο Αραούζο (φορ) που τραυματίστηκε τη Δευτέρα και θα λείψει για 4-6 εβδομάδες.