*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στον πρώτο γύρο: Σεντ Ετιέν – Γκρενόμπλ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Ανεσί, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με το πέναλτι του Μπενέτ στο 66ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Γκρενόμπλ, μετά από εννέα παιχνίδια στα οποία και είχε δυο ισοπαλίες και επτά ήττες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Λοράν Περλάντ φιλοξενήθηκε από την Ανεσί, στην έδρα της οποίας επικράτησε με 0-1. Προβλημάτισε με την εμφάνιση της μέχρι την ανάπαυλα, αλλά απέφυγε τα χειρότερα. Αλλαγή ρόλων με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ίδια ήταν με διαφορά καλύτερη στον αγωνιστικό χώρο και πήρε προβάδισμα από το σημείο του πέναλτι, το οποίο και κράτησε μέχρι το φινάλε, έχοντας και δοκάρι.

Διατηρεί έτσι ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει για πιθανή συμμετοχή στα πλέι οφ ανόδου, ούσα για την ώρα στο -5 από την πρώτη πεντάδα. Δεν επικράτησε σε κανένα από τα τέσσερα πιο πρόσφατα εντός της (0-2-2), στα οποία δεν κατάφερε ούτε και να σκοράρει. Παραμένει εκτός μάχης ο αμυντικός Μονφρέ.

Γκρενόμπλ Στατιστικά

*No Goal και Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΕΝΤ ΕΤΙΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-1 επί της Μπορντό, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 42ο λεπτό και παρότι έμεινε με δέκα παίκτες στο 73′ όταν και αποβλήθηκε ο Ναντέ, εν τέλει έκανε την ανατροπή με τον Καρντονά (90’+1, 90’+4).

Στο δρόμο των επιτυχιών μπήκε και πάλι η Σεντ Ετιέν, μετά και την ήττα με 2-0 από την Αζαξιό. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Νταλ’Ολιό υποδέχθηκε τη Μπορντό, της οποίας και επικράτησε με 2-1. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το δυναμικό της ξεκίνημα και να πετύχει κάτι, σταδιακά είδε την αντίπαλο να ισορροπεί την κατάσταση και προς το φινάλε του ημιχρόνου να προηγείται. Προσπάθησε να αντιδράσει και παρότι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 72′, εν τέλει κατάφερε να σκοράρει δις στις καθυστερήσεις και να “κλέψει” το τρίποντο.

Πέμπτη νίκη στις έξι τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος, οπότε και για την ώρα είναι στην τρίτη θέση, στο -1 από τη δεύτερη Ανζέ και στο -4 από την πρωτοπόρο Οσέρ. Πήρε αποτέλεσμα στις 4/5 τελευταίες εξόδους της (3-1-1), στις οποίες κράτησε και το μηδέν στην άμυνα. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο μπακ Απιά, την ώρα που εκτίει τιμωρία ο Ναντέ, που αποβλήθηκε στο τελευταίο.