*5/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν με Over 2,5

*Απόλυτα ισορροπημένη η πρόσφατη μεταξύ τους προϊστορία (3-1-3).

Δείτε τα Προγνωστικά Νορβηγίας

ΣΟΓΚΝΤΑΛ

Προηγούμενο ματς: Σε παιχνίδι που θα ξεχαστεί γρήγορα, έμεινε ισόπαλη χωρίς τέρματα (0-0) απέναντι στην Λεβάνγκερ την προηγούμενη αγωνιστική.

Ήταν φανερό πως η Σογκντάλ κατέβηκε στην έδρα της Λεβάνγκερ, με σκοπό απλά να μην χάσει. Με περίσσια τα σημάδια κόπωσης από την μεσοβδόμαδη μάχη στο κύπελλο, η ομάδα του Τόρε Άντρε Φλο δεν έβγαλε φρεσκάδα στο παιχνίδι και δεν απείλησε στο ελάχιστο την γηπεδούχο Λεβάνγκερ. Αντίθετα, δέχτηκε φάσεις και θα μπορούσε σε πολλές περιπτώσεις να δεχτεί γκολ, αλλά στάθηκε τυχερή.

Παραμένει ψηλά στην βαθμολογία, έχοντας χάσει μόλις ένα από τα έξι παιχνίδια που έχει δώσει στο πρωτάθλημα (2-3-1), το βάρος της πέφτει αποκλειστικά στην λίγκα, αφού στο κύπελλο αποκλείστηκε στον προηγούμενο γύρο. Πάντα στα πιτς ο μπακ Μποργκθόρσον, ο κίπερ Σέτρεν και ο μέσος Σκάανες.

Σογκντάλ Στατιστικά

*3/5 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με N/G

*5/6 τελευταία παιχνίδια της έληξαν με Under 2,5

ΣΑΝΤΝΕΣ

Προηγούμενο ματς: Κέρδισε με το εντυπωσιακό 3-5 την Έιντσβολτ για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (32′, 43′), ενώ βρήκε άλλα δύο γκολ στις αρχές της επανάληψης (52′, 56′). Δέχτηκε άμεσα την μείωση (71′), αλλά ανέκτησε την διαφορά στο 61′. Χαλάρωσε στο φινάλε και επέτρεψε στην γηπεδούχο να βρει άλλα δύο γκολ (83′, 90+4′).

Μπορεί το τελικό αποτέλεσμα απέναντι στην Έιντσβολτ να δείχνει πως έγινε ένα ισορροπημένο παιχνίδι, ωστόσο κάτι τέτοιο δεν αποτυπώθηκε στον αγωνιστικό χώρο. Η Σάντνες κυριάρχησε πλήρως και πήρε άνετα την πρόκριση στα προημιτελικά, το μόνο πρόβλημα είναι πως σε ακόμη ένα ματς δέχτηκε πολλά γκολ. Μέχρι τώρα δεν της έχει κοστίσει η αμυντική της αδράνεια, αφού επιθετικά «πετάει φωτιές».

Στο πρωτάθλημα, μετά το νωθρό της ξεκίνημα παραμένει αήττητη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος (1-3-0), την περασμένη εβδομάδα έμεινε στο 3-3 με αντίπαλο την Μος. Τραυματίες παραμένει ο αμυντικός Κλέπα, αμφίβολος και πάλι ο μέσος Μολντσκρεντ.