*7η αγωνιστική των πλέι οφ.

*Goal/Goal τα 9/13 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στην κανονική διάρκεια: Σίλκεμποργκ – Νόρντζελαντ 2-0, Νόρντζελαντ – Σίλκεμποργκ 3-1

*Στον πρώτο γύρο των πλέι οφ: Σίλκεμποργκ – Νόρντζελαντ 0-1

Δείτε τα Προγνωστικά Δανίας

ΝΟΡΝΤΖΕΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Άαρχους, για το πρωτάθλημα. Πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με τους Όσμαν (10′), Σιέλντερουπ (28′) και Χάρντερ (84′), δεχόμενη απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Αήττητη παραμένει εδώ και εννέα αναμετρήσεις για το πρωτάθλημα η Νόρντζελαντ, σε ένα σερί όπου και μετράει επτά νίκες και δυο ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Γιοχάνες Θόρουπ δοκιμάστηκε στην έδρα της Άαρχους, όπου και επικράτησε με 1-3. Μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και μέχρι τα μέσα του ημιχρόνου είχε αποκτήσει ήδη σαφές προβάδισμα. Κατέβασε ταχύτητα στην πορεία, όμως προς το φινάλε σκόραρε ξανά, πριν δεχθεί απλά τη μείωση στις καθυστερήσεις.

Επέστρεψε έτσι στις επιτυχίες μετά και το εντός 1-1 με τη Μπρόντμπι, ούσα για την ώρα στην τέταρτη θέση, στο -2 από την τριάδα και τις Κοπεγχάγη και Μίντιλαντ. Εντός έδρας “τρέχει” αήττητο οκτώ αγώνων (5-3-0). Αποχώρησε με πρόβλημα στο τελευταίο ο φορ Ίνγκβαρτσεν και δίνεται ως αμφίβολος για απόψε.

Νόρντζελαντ Στατιστικά

*Goal/Goal τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα επτά τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΙΛΚΕΜΠΟΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 1-0 επί της Άαρχους, για το κύπελλο. Βρήκε δίχτυα με τον Σόνε στο 38ο λεπτό.

“Μεθυσμένη πολιτεία” θυμίζει τα τελευταία 24ωρα η Σίλκεμποργκ. Το βράδυ της Πέμπτης, η ομάδα του Κεντ Νίλσεν αντιμετώπισε την Άαρχους, στον τελικό του κυπέλλου, της οποίας και επικράτησε με 1-0, κατακτώντας έτσι τον τίτλο για δεύτερη φορά στην ιστορία της, με την προηγούμενη να είναι τη σεζόν 2000-01. Απόλυτα συγκεντρωμένη στο ματς, βρήκε δίχτυα λίγο πριν την ανάπαυλα και κράτησε το προβάδισμα μέχρι τέλους, παρά τις όποιες εκατέρωθεν ευκαιρίες στην πορεία.

Παράλληλα, εξασφάλισε και το εισιτήριο για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Σε ότι αφορά το πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από ήττα 0-3 κόντρα στην Κοπεγχάγη και παραμένει ουραγός στα πλέι οφ, στα οποία παίζει χωρίς κάποιο ιδιαίτερο κίνητρο. Αγνοεί το διπλό στις επτά τελευταίες εξόδους της, με 6/7 ήττες. Εξέτισε την τιμωρία του ο μέσος Μάτσον.