5η αγωνιστική

*Δεν έχει σημειωθεί ποτέ νίκη φιλοξενούμενου σε 5 αγώνες ανάμεσα σε Σέλτικ και Σαχτάρ Ντόνετσκ, με 4 νίκες γηπεδούχου και 1 ισοπαλία.

*Η Σαχτάρ Ντόνετσκ δεν έχει νικήσει ποτέ εκτός έδρας ομάδα από τη Βρετανία, με απολογισμό 8 ήττες και 1 ισοπαλία.

*Α’ Γύρος: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Σέλτικ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τσάμπιονς Λιγκ

ΣΕΛΤΙΚ

Προηγούμενο ματς: Πήρε τη νίκη με σκορ 3-4 εκτός έδρας με αντίπαλο τη Χαρτς, για το πρωτάθλημα. Στο 14’ ο Φόρεστ έκανε το 0-1, όμως στο 45+3’ ο Σέινκλαντ ισοφάρισε με εκτέλεση πέναλτι. Ο ίδιος παίκτης στο 47’ έκανε το 2-1, ο Γιακουμάκης στο 55’ και ο Μαέντα στο 59’ το 2-3 για τη Σέλτικ. Ξανά ο Σέινκλαντ στο 65’ το 3-3 με εκτέλεση πέναλτι, όμως στο 76’ ο Τέιλορ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Η Σέλτικ έκανε διαδοχικές νίκες και μάλιστα ευρείας έκτασης τελευταία, δίνοντας παράλληλα απαντήσεις για την απογοήτευση της απόδοσής της στο γκρουπ του Τσάμπιονς Λιγκ. Η ομάδα του Ποστέκογλου επικράτησε της Χαρτς (3-4) εκτός έδρας, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι για το πρωτάθλημα και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες επιτυχίες εντός συνόρων. Σκόραρε συνολικά 14 τέρματα σε αυτές τις αναμετρήσεις, δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση στο επιθετικό κομμάτι.

Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα από τη Λειψία, εντός έδρας, για την τέταρτη αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ και είναι στην τελευταία θέση του γκρουπ, χωρίς νίκη. Επομένως, το μόνο που της απομένει πλέον, είναι να κυνηγήσει την τρίτη θέση ώστε να συνεχίσει την ευρωπαϊκή της πορεία στο Γιουρόπα Λιγκ. Θέλει οπωσδήποτε δύο νίκες, ενώ την τελευταία αγωνιστική παίζει στη Μαδρίτη με τη Ρεάλ.

Όσον αφορά την αποστολή, παραμένουν εκτός δράσης ο αμυντικός Στάρφελτ που έχασε τα τελευταία παιχνίδια λόγω τραυματισμού και ο μέσος ΜακΓκρέγκορ. Δύσκολα ο Ζότα.

Σέλτικ Στατιστικά

*4/6 παιχνίδια τελευταία με goal/goal

*7/10 αναμετρήσεις με over 2.5 γκολ

*Δέχεται γκολ σε 5/10 ματς εντός έδρας

ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ

Προηγούμενο ματς: Επικράτησε με σκορ 3-0 εντός έδρας της Κόλος Κοβαλίβκα, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Στο 8’ ο Μούντρικ σκόραρε για το 1-0 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 47’ ο Λούκας Τέιλορ έκανε το 2-0 για τη Σαχτάρ Ντόνετσκ και στο 56’ ξανά ο Μούντρικ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Σαχτάρ Ντόνετσκ προέρχεται από δύο σερί εντός έδρας νίκες στο πλαίσιο του ουκρανικού πρωταθλήματος και συνεχίζει με καλή ψυχολογία για να κυνηγήσει τη δεύτερη θέση στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ και να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Επικράτησε της Κόλος Κοβαλίβκα (3-0) σχετικά εύκολα, με ένα τέρμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.  Επικράτησε και της Ντινάμο Κιέβου νωρίτερα, με 3-1 και παραμένει στο -3 από την πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ντνίπρο-1 αλλά με ένα παιχνίδι λιγότερο.

Δύο νίκες και μία ισοπαλία στα τελευταία πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Γιοβίτσεβιτς. Έφτασε πολύ κοντά στο να πάρει τους τρεις βαθμούς απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης στο τυπικά εντός έδρας, αλλά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων σε 1-1. δεν είχε υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα Ουκρανίας το περασμένο Σαββατοκύριακο, συνεπώς το τελευταίο ματς που έδωσε ήταν στο “Σαντιάγο Μπερναμπέου” εναντίον της Ρεάλ Μαδρίτης (2-1).

Θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από τη Λειψία απόψε, για να κρατά την τύχη στα χέρια της για πρόκριση στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου. Όσον αφορά την αποστολή, είναι σταθερά εκτ΄ςο δράσης ο αμυντικός Κορνιένκο ο οποίος είναι ανέτοιμος. Εκτός και οι Σβεντ, Ναζαρίνα.