*6η αγωνιστική των ομίλων (τελευταία).

*Αδιάφορες βαθμολογικά και οι δυο ομάδες, με τη Σέλτικ να έχει αποκλειστεί και τη Φέγενορντ να συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ.

*Χωρίς νίκη στα δώδεκα τελευταία εντός για το Τσάμπιονς Λιγκ η Σέλτικ, έχοντας ρεκόρ 0-3-9. Μόνο η Στεάουα και Λιλ έχουν μεγαλύτερο αντίστοιχο σερί, αμφότερες με 13 παιχνίδια.

*Η Φέγενορντ επικράτησε στα 7/11 συνολικά ευρωπαϊκά παιχνίδια κόντρα σε ομάδες από τη Σκωτία (7-2-2). Δεν κέρδισε ωστόσο σε καμία από τις τρεις πιο πρόσφατες επισκέψεις της εκεί (0-1-2), με το τελευταίο Διπλό να είναι το 1983 με 0-1 επί της Σεντ Μίρεν, για το κύπελλο UEFA.

*Στον πρώτο γύρο: Φέγενορντ – Σέλτικ 2-0

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΣΕΛΤΙΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κιλμάρνοκ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 33ο λεπτό με τον Ο’Ράιλι, για να δεχθεί στην πορεία την ανατροπή (αυτ. 75′, 87′).

Επιστροφή στα αρνητικά αποτελέσματα για τη Σέλτικ, μετά από τις δυο σερί νίκες που είχε στα παιχνίδια της. Την περασμένη Κυριακή, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς φιλοξενήθηκε από την Κιλμάρνοκ, στην έδρα της οποίας ηττήθηκε με 2-1 στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Ανώτερη σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο αμφότερες είχαν από ένα δοκάρι, ευτύχησε να πάρει προβάδισμα λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Στην πορεία ωστόσο άφησε χώρους στην αντίπαλο της, δέχθηκε φάσεις και εν τέλει την ανατροπή στο τελευταίο τέταρτο. Αρκετά τα ανασταλτικά λάθη, με την ισοφάριση να έρχεται με αυτογκόλ, ενώ τα κενά στην άμυνα έφεραν την ανατροπή στο φινάλε.

Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, βάζοντας τέλος στο αήττητο των 16 αγώνων που “έτρεχε” εκεί, με 13 νίκες και τρεις ισοπαλίες. Διατηρείται στην κορυφή της κατάταξης, όμως είδε τη Ρέιντζερς να μειώνει στους πέντε τη μεταξύ τους διαφορά.

Πλήρως απογοητευτική η παρουσία της στο φετινό Τσάμπιονς Λιγκ, όπου μετά από πέντε παιχνίδια δεν έχει πανηγυρίσει ακόμη νίκη (0-1-4), οπότε και έχει αποκλειστεί και τυπικά, χωρίς να έχει ελπίδες ούτε για συνέχεια στο Γιουρόπα Λιγκ. Συμπλήρωσε 14 ματς στη διοργάνωση χωρίς νίκη (0-4-10), με την τελευταία της να είναι τον Αύγουστο του 2020 επί της Κλάκσβικ (6-0), για τον πρώτο προκριματικό.

“Είναι το τελευταίο ματς στην έδρα και θέλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να ευχαριστήσουμε το κόσμο, τόσο με μια καλή εμφάνιση, όσο και με ένα αποτέλεσμα”, δήλωσε ο Βορειοϊρλανδός τεχνικός.

Σέλτικ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 επί της Φόλενταμ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Τίμπερ, για να δεχθεί την ισοφάριση στο 31′, πριν βρει ακόμη δυο φορές δίχτυα στο φινάλε με τους Χιμένες (90’+4) και Ιγκόρ Παϊσάο (90’+6).

Από την πλευρά της, η Φέγενορντ επέστρεψε σε τροχιά επιτυχιών, μετά από δυο σερί ήττες που υπέστη σε όλες τις διοργανώσεις. Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της, την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Άρνε Σλοτ υποδέχθηκε τη Φόλενταμ, της οποίας και επικράτησε με 3-1 στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ. Έκτοτε όμως και μέχρι την ανάπαυλα πέρασε κάποιες δύσκολες στιγμές, δεχόμενη μάλιστα και την ισοφάριση λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας. Είχε επιθετικό μονόλογο στο δεύτερο ημίχρονο και έχασε αρκετές ευκαιρίες, για να σκοράρει και πάλι στις καθυστερήσεις και να αποφύγει πιθανή γκέλα. Σκόραρε για τρίτη φορά λίγο αργότερα, με υποδειγματική αντεπίθεση και κενή την αντίπαλη εστία.

Αυτή ήταν και η τέταρτη νίκη στις πέντε τελευταίες στροφές του πρωταθλήματος. Διατηρείται έτσι μόνη δεύτερη στην κατάταξη, απέχοντας ωστόσο δέκα βαθμούς από την κορυφή και την πρωτοπόρο Αϊντχόφεν.

Δεν ικανοποίησε με την παρουσία της στον όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, έχοντας δυο νίκες και τρεις ήττες στα πέντε πρώτα παιχνίδια της. Μπορεί να μην κατάφερε να συνεχίσει στη διοργάνωση, ωστόσο είναι οριστικά τρίτη και θα συνεχίσει το ευρωπαϊκό της ταξίδι, μέσω του Γιουρόπα Λιγκ.

“Νομίζω ότι κάθε μεγάλη ομάδα έχει αντίδραση μετά από κάθε ήττα. Η Σέλτικ είναι μια από αυτές, με πολύ καλούς παίκτες και θα προσπαθήσει να βγάλει αντίδραση τώρα, ειδικά αν το γήπεδο είναι γεμάτο. Κάτι που περιμένω φυσικά”, δήλωσε ο κόουτς Άρνε Σλοτ.