*Πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον 2ο γύρο του FA Cup. Οποια ομάδα κερδίσει, περνάει στον επόμενο γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί επαναληπτικός στην έδρα του τωρινού φιλοξενούμενου.

ΣΑΛΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Η Σάλφορντ κέρδισε και την Ολνταμ με 2-0 εντός έδρας, διανύοντας πλέον τις καλύτερες μέρες της φετινής σεζόν! Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη της στους έξι τελευταίους αγώνες που παραμένει αήττητη. Οι μισοί ήταν στο γήπεδό της, τρεις συγκεκριμένα, έχοντας δύο νίκες και μία ισοπαλία σε αυτούς.

Είναι οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα της κατηγορίας της, στην 11η θέση συγκεκριμένα, αλλά από πλευράς βαθμών είναι πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -6 συγκεκριμένα, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +9 για την ακρίβεια.

Τραυματίες είναι οι επιθετικοί Χέντερσον, Μέλορ και ο αμυντικός Εντάμπα και τιμωρημένος είναι ο μέσος Χάντερ που εκτίει τη δεύτερη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάλφορντ κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ολνταμ, ανοίγοντας το σκορ με τέρμα του Λουντ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ ο Τόμας – Ασάντε στο 77’ πέτυχε δεύτερο γκολ και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σάλφορντ Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί under 2,5 (δες το στην Betshop)

*Εχει τέσσερα συνεχόμενα παιχνίδια με 2-3 γκολ.

*Εχει 9/13 under 2,5 εντός έδρας στη σεζόν.

ΤΣΕΣΤΕΡΦΙΛΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ (Νάσιοναλ Λιγκ)

Η Τσέστερφιλντ πέταξε δύο βαθμούς που ίσως στο τέλος της σεζόν και στην «οικονομία» του πρωταθλήματος να αποδειχθούν μοιραίοι, φέρνοντας 2-2 με την Ολτρινχαμ εντός έδρας, αν και προηγούταν με 2-0 ως το 84ο λεπτό! Αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία στα 10 τελευταία παιχνίδια που είναι αήττητη, ενώ μακριά από το γήπεδο της έχει χάσει μόνο από την Γουόκινγκ, με έξι νίκες στα υπόλοιπα εννιά παιχνίδια!

Είναι πάντα πρωτοπόρος στην κατηγορία της, έχοντας την καλύτερη επίθεση, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής» από την δεύτερη θέση που δεν εξασφαλίζει απευθείας άνοδο. Επιπλέον είναι μόλις στο +4 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Πάντως έχει αρκετά προβλήματα απουσιών, αφού συνολικά 11 παίκτες θα απουσιάσουν! Ο αμυντικός Γουίλιαμς δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής και παραμένουν εκτός οι τραυματίες επιθετικοί Ντέντον, Ασάντε, ο αμυντικός Χόλις και ο μέσος Τζακ Κλαρκ, ενώ χτύπησαν σοβαρά και θα λείψουν καιρό και οι αμυντικοί Καρλάιν, Μαγκουάιρ, Γκάνινγκ που θα απουσιάσουν για περίπου μία εβδομάδα ακόμη. Πιο πρόσφατες απώλειες λόγω τραυματισμών, του επιθετικού Ρόου και των μέσων Ογιελέκε, Κινγκ. Βέβαια οι περισσότεροι εξ αυτών λείπουν εδώ και καιρό από τις υποχρεώσεις της ομάδας που έχει πολύ γεμάτο ρόστερ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Τσέστερφιλντ έφερε 2-2 εντός έδρας με την Ολτρινχαμ, «αυτοκτονώντας» ουσιαστικά, αφού προηγήθηκε νωρίς με 2-0, με τέρματα των Μάντεβιλ (10΄), Τσιμάνγκα (43’).  Αλλά δεν άντεξε ως το τέλος και δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο, το πρώτο από τον Κοσιλό στο 84’, με το δεύτερο και πιο καθοριστικό από τον Λιτς – Σμιθ στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων!