*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου γύρου: Πόρτσμουθ-Λίνκολν 2-1.

ΛΙΝΚΟΛΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Τσέλτεναμ με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Σέρκομπ με πέναλτι στο 15’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Τέιλορ στο 40’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Ντρέιπερ στο 52’.

Δεύτερη σερί νίκη για τη Λίνκολν με μια ακόμα καλή εμφάνιση. Μπορεί να έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, όμως στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να ισοφαρίσει πριν την ανάπαυλα. Στην επανάληψη έπιασε στον «ύπνο» την άμυνα των γηπεδούχων, ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τη τύχη της στα «πόδια» της κρατάει, αφού με νίκη σήμερα εξασφαλίζει την παρουσία της στα πλέι-οφ, χωρίς να αναμένει τα αποτελέσματα των υπολοίπων ομάδων που την πολιορκούν. Έκανε έναν εξαιρετικό δεύτερο γύρο, έδειξε και συνεχίζει να δείχνει τρομερά στοιχεία μεσοεπιθετικά, σκοράροντας με συνέπεια σε όλες τις αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας, ενώ κομβικής σημασίας ήταν η νίκη που απέσπασε στην έδρα της Όξφορντ (0-1).

Λίνκολν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΠΟΡΤΣΜΟΥΘ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-2, στα πλαίσια της 45ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με τον Τσάμπερς στο 22’ και διπλασίασε τα τέρματά της με τον Μαγκένις στο 83’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Γένγκι στο 85’.

Θετικά στοιχεία άφησε η Πόρτσμουθ παρά την ήττα της. Πίεσε έντονα και απείλησε με πολλές από τις ευκαιρίες της την αντίπαλη εστία, όμως το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στα τελευταία λεπτά, αφού οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει ασφαλές προβάδισμα στο σκορ, σκοράροντας και στα δύο ημίχρονα.

Χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον το σημερινό παιχνίδι για κείνη, καθώς έχει κατακτήσει τον τίτλο εδώ και δύο αγωνιστικές. Θα αγωνιστεί φυσικά χωρίς κανένα άγχος, παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρο όπως άλλωστε μας έχει συνηθίζει, αν και δεν αναμένεται να έχει εύκολο έργο, καθώς οι γηπεδούχοι μάχονται για να βρεθούν στα πλέι-οφ και χρειάζονται το τρίποντο για να το πετύχουν.