* Αήττητη η Έβερτον στα 6 τελευταία μεταξύ τους (4-2-0) και στα 8 τελευταία μεταξύ τους στο Γκούντισον Παρκ (3-5-0).

* Στον 1ο γύρο (11/11): Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 2-3

* Στο FA Cup (04 & 17/01): Κρίσταλ Πάλας – Έβερτον 0-0 & Έβερτον – Κρίσταλ Πάλας 1-0

ΕΒΕΡΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Μάντσεστερ Σίτι. Ο Χάαλαντ σκόραρε δις (71’, 85’) για τους γηπεδούχους.

Μία ακόμη ανταγωνιστική εμφάνιση που δεν έφερε το επιθυμητό βαθμολογικό όφελος για τα “ζαχαρωτά”, έφτασαν τα 7 παιχνίδια δίχως νίκη (0-3-4) στην Πρέμιερ Λιγκ και παρέμειναν εντός επικίνδυνης ζώνης.

Έπαιξε σπουδαία άμυνα για 70 λεπτά στο Etihad η ομάδα του Ντάιτς, με συμπαγές διπλό αμυντικό μπλοκ σε χαμηλά μέτρα, με ασταμάτητες αλληλοκαλύψεις, τριπλά μαρκαρίσματα στα άκρα. Βραχυκύκλωσε την πρωταθλήτρια, την οδήγησε σε φλύαρη κατοχή, αλλά πληγώθηκε στο δυνατό της στοιχείο, δέχθηκε το πρώτο καθοριστικό γκολ από κόρνερ. Ξοδεύτηκαν στην άμυνα οι παίκτες της και δημιουργικά δεν κατάφερε να παράξει.

Κομβικό το σημερινό παιχνίδι, το 4ο της σεζόν απέναντι στην Πάλας, απέναντι στην οποία ψάχνει league double για πρώτη φορά μετά το 2005. Ανεξαρτήτως διοργάνωσης ωστόσο τρέχει επί μέρους ρεκόρ 1-5-5 απέναντι στους “αετούς”, τους απέκλεισε και στο FA Cup.

Θετική και η παράδοση του κόουτς Ντάιτς απέναντι στους Λονδρέζους, με 7 νίκες, περισσότερες έχει καταγράψει μόνο απέναντι στην Μπόρνμουθ (8).

Επέστρεψε (ως αλλαγή) στο Etihad ο Ονάνα (μέσος) και σήμερα αναμένεται να ξεκινήσει, μαζί με τον αρχηγό Κόουλμαν (δεξί μπακ), παρότι ο Γκόντφρεϊ έχει ξεπεράσει τις ενοχλήσεις του τελευταίου αγώνα.

Προπονήθηκε και δείχνει έτοιμος να επιστρέψει και ο καταλυτικός Ντουκουρέ (μέσος) που έχασε τα 5 προηγούμενα παιχνίδια. Αντιθέτως, παραμένουν εκτός οι Ντανζούμα (εξτρέμ), Γκόμες (μέσος).

ΕΒΕΡΤΟΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/8 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ Λιγκ

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-3) από την Τσέλσι. Ο Λέρμα (30’) άνοιξε το σκορ για την Κρίσταλ Πάλας, αλλά ο Γκάλαγκερ (47’, 90+1’) γύρισε το ματς για την Τσέλσι και ο Φερνάντες (90+4’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Επιβεβαιώθηκε η εφιαλτική παράδοση απέναντι στους “μπλε” του Λονδίνου, την περασμένη Δευτέρα γνώρισε 14η διαδοχική ήττα στο ντέρμπι, 3η στα 4 πρώτα παιχνίδια του 2024 στην Πρέμιερ Λιγκ.

Σε παθητικό ρόλο (23% κατοχή) από το ξεκίνημα του αγώνα η Πάλας, περίμενε του φιλοξενούμενους και τους οδήγησε σε μία απόλυτα φλύαρη κατοχή στο πρώτο ημίχρονο, δίχως να επιτρέψει σουτ εντός εστίας. Προηγήθηκε με εντυπωσιακό τελείωμα του Λέρμα, μετά από ένα σπάνιο repress στο αντίπαλο τελευταίο τρίτο, αλλά με το ξεκίνημα της επανάληψης βρέθηκε ανοργάνωτη για να ισοφαριστεί. Καλύτερη, πιο απαιτητική η Τσέλσι στο β’ μέρος, είχε τις στιγμές να γυρίσει το ματς πριν τις καθυστερήσεις, σε μία παρόμοια φάση, με το αριστερό άκρο της άμυνας της Πάλας εκτός θέσης.

Εκτός από την αρνητική παράδοση στο Γκούντισον Παρκ, καλείται να σπάσει και την εκτός έδρας ανεπάρκεια, παραμένει δίχως εκτός έδρας νίκη από αρχές Νοεμβρίου, με ρεκόρ 0-3-3 έκτοτε.

Νοσηλεύτηκε την Τρίτη ο 76χρονος Χόντγκσον, το κλαμπ ανακοίνωσε ότι είναι σε σταθερή κατάσταση και κάνει τεστ. Τα τυπικά απομένουν για να ανακοινωθεί η απομάκρυνσή του, αφού η εικόνα της ομάδας προβληματίζει, θέμα χρόνου να προσληφθεί ο Γκλάσνερ (πρώην Βόλφσμπουργκ, Άιντραχτ). Στο σημερινό παιχνίδι η ομάδα θα κατέβει με τους βοηθούς του Χόντγκσον.

Επέστρεψε σε αποστολή, αλλά έμεινε στον πάγκο την περασμένη Δευτέρα ο αρχηγός Γουάρντ (δεξί μπακ), αλλά οι απουσίες είναι αρκετές και ζωτικής σημασίας. Παραμένουν εκτός οι Έζε & Ολίσε, που είναι όλα τα λεφτά στη δημιουργία, ο διεθνής στόπερ Γκέχι, οι αναλώσιμοι Χόλντινγκ (στόπερ), Ρακ-Σάκι (μέσος) και ο μακροχρόνια τραυματίας Ντουκουρέ (μέσος).