10η αγωνιστική

*Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΡΕΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 1-2 επί του Παναθηναϊκού, για το Γιουρόπα Λιγκ. Πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τους Γκουιρί (7′) και Καλιμουεντό (49′), δεχόμενη τη μείωση με πέναλτι στο 61ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για τη Ρεν, μετά από τρεις διαδοχικές ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Μπρούνο Ζενεσιό φιλοξενήθηκε από τον Παναθηναϊκό, για το Γιουρόπα Λιγκ, στην έδρα του οποίου επικράτησε με 1-2.

Μπορεί να μην ήταν με διαφορά ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, ήταν όμως εύστοχη στις ευκαιρίες που παρουσιάστηκαν, για να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Προηγήθηκε με το “καλημέρα” στο παιχνίδι, ενώ είχε και δοκάρι λίγο αργότερα. Δέχθηκε πίεση έκτοτε και μέχρι την ανάπαυλα, άντεξε όμως και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε και δεύτερο τέρμα. Προσπάθησε να κάνει διαχείριση, αλλά ένα πέναλτι που έκανε, έβαλε τους γηπεδούχους στο ματς, το ματς άνοιξε στην πορεία και η ίδια “καρδιοχτύπησε” στο φινάλε με το δοκάρι των “πράσινων”.

Δεύτερη νίκη στον όμιλο, μετά και από εκείνη της πρεμιέρας με τη Μακάμπι Χάιφα (3-0 εντός), ενώ ενδιάμεσα ηττήθηκε με 1-0 από τη Βιγιαρεάλ. Εντός συνόρων πάντως, έρχεται από δυο σερί ήττες κόντρα σε Παρί Σεν Ζερμέν (1-3 εντός) και Λοριάν (2-1 εκτός), που τη διατηρεί στους έντεκα βαθμούς, μαζί με την Τουλούζ. Μια ήττα στα πέντε εντός της (2-2-1).

Στη διάθεση του προπονητή του είναι και πάλι ο Μπέντζαμιν Μπουριγκό, εν αντιθέσει με τον Ενζό Λε Φε, που τραυματίστηκε και θα μείνει εκτός δράσης.

Ρεν Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 2.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΣΤΡΑΣΜΠΟΥΡΓΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με πέναλτι στο 10ο λεπτό, δέχθηκε δεύτερο τέρμα στο 31′, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 77′.

Από την τρίτη διαδοχική της ήττα προέρχεται η Στρασμπούργκ, μετά και από εκείνες κόντρα σε Λανς (0-1 εντός) και Ναντ (1-2 εντός). Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Πατρίκ Βιεϊρά φιλοξενήθηκε από την Παρί Σεν Ζερμέν, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-0.

Αποτέλεσμα που ήταν και το πιο δίκαιο, βάσει και της εικόνας που είχε στο παιχνίδι. Ο ρόλος της περιορίστηκε σε παθητικός και βρέθηκε από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ, με πέναλτι, για να ισοφαρίσει τρία λεπτά μετά, αλλά το τέρμα της να ακυρώνεται ως οφσάιντ από τον VAR. Τίποτα το ιδιαίτερο από την ίδια στην πορεία, οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελα στον αγωνιστικό χώρο, σκοράροντας ακόμη δυο φορές.

Αυτή ήταν και η πέμπτη φετινή της ήττα στις εννέα πρώτες στροφές, οπότε και μετά από αυτή την απώλεια, παραμένει στους δέκα βαθμούς. Μια νίκη και τρεις ήττες ο εκτός έδρας απολογισμός της, μέχρι τώρα.

“Πρέπει να δουλέψουμε με ηρεμία. Πηγαίνουμε στη Ρεν με την επιθυμία να τα παίξουμε όσο καλύτερα μπορούμε σε όλο το γήπεδο. Πρέπει να κάνουμε περισσότερα και να συγκεντρωθούμε στις λεπτομέρειες, να μειώσουμε τα λάθη. Πρέπει να αντιδράσουμε”, δήλωσε ο Αλσατός τεχνικός. Υπολογίζονται και πάλι οι Εμανουέλ Εμεγκά και Φρεντερίκ Ζιλμπέρ.