*21η αγωνιστική (προτελευταία)

*Στον πρώτο γύρο: Τιρόλ – Ραπίντ Βιέννης 1-4

*Η Ραπίντ Βιέννης παραμένει αήττητη στα εννέα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια (8-1-0).

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (4-2) από τη Σάλτσμπουργκ. Ο Σέιβαλντ άνοιξε το σκορ στο 4′, απάντησαν οι γηπεδούχοι με Ζίμερμαν (44′). Στη συνέχεια πέτυχε χατ τρικ ο Τσέσκο (80′, 84′, 87′) για τη Σάλτσμπουργκ. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μπούργκσταλερ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αν και βρήκε απέναντί της μία μετριότατη Σάλτσμπουργκ, η Ραπίντ Βιέννης δεν απέφυγε την ήττα στο μεταξύ τους ντέρμπι στην πρωτεύουσα της Αυστρίας (4-2). Δημιούργησε τρεις μεγάλες ευκαιρίες μπροστά από την αντίπαλη εστία, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έκαναν γκολ και τις τέσσερις αντίστοιχες. Την ευκαιρία να “κλειδώσει” τη συμμετοχή της στα πλέι οφ του πρωταθλήματος έχει με νίκη επί της Τιρόλ το συγκρότημα του Μπάρισιτς.

“Θα πρέπει να παρουσιαστούμε σοβαροί και πειθαρχημένοι. Όπως έχουμε δει κάποια αποτελέσματα κρίθηκαν από μικρές λεπτομέρειες”, υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Ραπίντ Βιέννης που πανηγύρισε τρεις νίκες (σ.σ. οι δύο με clean sheet) σε τέσσερις εντός έδρας αγωνιστικές (μία ήττα). Τιμωρημένοι οι βασικότατοι Άουερ και Πέγιτς, σε επέμβαση υποβλήθηκε ο αναπληρωματικός πορτιέρο Γκάρτλερ. Διαθέσιμοι οι Στρουντζ και Σικ.

ΡΑΠΙΝΤ ΒΙΕΝΝΗΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Σκόραρε στα 8/9 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2,5 στα τρία τελευταία παιχνίδια της.

ΤΙΡΟΛ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (3-2) από τη ΛΑΣΚ Λιντζ. Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με Μουσταφά (22′) και Νακαμούρα (34′), απάντησαν ισάριθμες Φορστ (45′) και Μούλερ (46′). Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ζούλι στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων. Με δέκα αγωνίζονταν η Τιρόλ από το 54′ (Μπάχερ).

Άντεξε μέχρι τις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τη ΛΑΣΚ Λιντζ, εκεί που δέχτηκε το καθοριστικό χτύπημα από τον Ζούλι γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα με 3-2. Άκρως μαχητική η Τιρόλ, δεν πτοήθηκε από το γεγονός πως βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 μέσα σε 12′ στο πρώτο ημίχρονο. Σημαντικότατο ρόλο έπαιξε το γεγονός πως αγωνίζονταν από το 54′ με παίκτη λιγότερο.

Παραμένοντας στους 28 βαθμούς καταλαμβάνει την 6η θέση και βρίσκεται στο +1 από την Κλάγκενφουρτ. “Δεν παίζει ρόλο η παράδοση με την Ραπίντ Βιέννης, αν δεν παρουσιαστούμε σοβαροί θα αντιμετωπίσουμε πολλά προβλήματα”, είπε ο προπονητής Σιλμπερμπέργκερ. Ενόψει της σημερινής αναμέτρησης εξέτισε την ποινή τιμωρίας του ο Μπεχούνεκ, τη θέση του πήρε ο Μπάχερ.