*Στον πρώτο γύρο: Μόντενα – Πίζα 2-0

*NG στα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

Δείτε τα Προγνωστικά Ιταλίας

ΠΙΖΑ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (2-1) από τη Βενέτσια. Ο Πογιανπάλο άνοιξε το σκορ στο 62′, απάντησαν οι γηπεδούχοι έξι λεπτά αργότερα με Μπονφάντι. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Ολιβιέρι στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Λίγο πριν ολοκληρωθούν και οι καθυστερήσεις στην αναμέτρηση με τη Βενέτσια, η Πίζα είδε τον Ολιβιέρι να πετυχαίνει ένα τρομερό γκολ με βολ πλανέ χάνοντας και τον βαθμό της ισοπαλίας στην “Arena Garibaldi”. Δεύτερη σερί ήττα για το συγκρότημα του Ακουϊλάνι, πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε πέντε αγωνιστικές επί της Σαμπντόρια (2-0 εντός) στις 10 του μηνός (μία ισοπαλία, τρεις ήττες).

Στις εννέα τελευταίες που έδωσε μπροστά στο κοινό της πανηγύρισε μόλις δύο νίκες, στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Οι “νερατζούρι” διατηρούνται οριακά πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της Σέριε Β έχοντας διαφορά γκολ 31-33.

ΠΙΖΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Δέχτηκε γκολ στα 16/18 τελευταία παιχνίδια της.

*GG στα 8/10 τελευταία παιχνίδια της.

ΜΟΝΤΕΝΑ

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0 εντός) με την Σπέτσια. Με δέκα έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 35′ (Γκελασβίλι).

Έχασε σωρεία ευκαιριών, ανάγκασε σε τουλάχιστον τρεις μεγάλες αποκρούσεις τον αντίπαλο τερματοφύλακα, δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε από το 35′ και, τελικά, η Μόντενα πέταξε δύο βαθμούς στην έδρα της με την Σπέτσια.

Τέταρτη σερί ισοπαλία για τα “καναρίνια” που παραμένουν αήττητα σε πέντε αγωνιστικές, ενώ πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε έντεκα επί της Πάρμα (3-0 εντός) στις 27 Ιανουαρίου (έξι ισοπαλίες, τέσσερις ήττες). Μακριά από το σπίτι τους αγνοούν το “τρίποντο” σε επτά με απολογισμό τέσσερις ισοπαλίες και τρεις ήττες. Ξεπέρασε τον τραυματισμό του ο Στρίτζολο. Εξέτισε κι επιστρέφει ο Μπατιστέλα, τη θέση του πήρε ο Κοτάλι.