*Πλέι οφ για το Λιγκ Καπ Ιαπωνίας. Διπλές αναμετρήσεις, οπότε και θα ακολουθήσει ρεβάνς στην έδρα της Χιροσίμα (09/06). Δεν είναι σε ισχύ ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου αποτελέσματος στα δυο παιχνίδια, ακολουθεί ημίωρη παράταση και εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Goal/Goal τα έξι τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

*Στο πρωτάθλημα: Τόκιο – Χιροσίμα 1-1

ΤΟΚΙΟ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 0-1 επί της Τόσου, για το πρωτάθλημα. Βρήκε δίχτυα με τον Κιμότο στο 11ο λεπτό.

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τόκιο, μετά από πέντε παιχνίδια στα οποία και είχε τρεις ισοπαλίες και δυο ήττες. Την περασμένη Παρασκευή, η ομάδα του Πίτερ Κλαμόφσκι φιλοξενήθηκε από την Τόσου, της οποίας και επικράτησε με 0-1, στα πλαίσια του πρωταθλήματος.

Βρίσκεται έτσι στην πέμπτη θέση και σε τριπλή ισοβαθμία με τις Χιροσίμα και Ναγκόγια, με την πρώτη να έχει και παιχνίδι λιγότερο ωστόσο. Επικράτησε μια φορά στα πέντε τελευταία εντός της (1-2-2). Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ απέκλεισε στα πέναλτι 4-5 την Τόσου, μετά και το μεταξύ τους 1-1.

Τόκιο Στατιστικά

*Under 2.5 τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της.

*Goal/Goal τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΧΙΡΟΣΙΜΑ (Α’)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 2-0 επί της Τζούμπιλο Ιβάτα, για το πρωτάθλημα. Ο Σωτηρίου σημείωσε και τα δυο τέρματα της (38′, 60′).

Αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις για τη Χιροσίμα, με τρεις νίκες και μια ισοπαλία. Το περασμένο Σάββατο, η ομάδα του Μίκαελ Σκίμπε υποδέχθηκε τη Τζούμπιλο Ιβάτα, της οποίας και επικράτησε με 2-0 για το πρωτάθλημα, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κύπριο φορ Σωτηρίου, που πέτυχε και τα δυο τέρματα της.

Κάπως έτσι έφτασε τους 26 βαθμούς και βρίσκεται στην πέμπτη θέση, μαζί με Τόκιο και Ναγκόγια, έχοντας όμως και παιχνίδι λιγότερο από αυτές. Αλώβητη σε δέκα φετινές εξόδους, με τέσσερις νίκες και έξι ισοπαλίες. Στον προηγούμενο γύρο του Λιγκ Καπ άφησε εκτός την Τόκιο Βέρντι (2-3 εκτός).