*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΜΠΕΡΝΛΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, στα πλαίσια της φάσης των «16» του Λιγκ Καπ. Το 1-0 πέτυχε ο Έρικσεν στο 27’ και το τελικό 2-0 διαμόρφωσε ο Ράσφορντ στο 57’.

Μέτρια εμφάνιση για τη Μπέρνλι και αποκλεισμός από τη συνέχεια του κυπέλλου. Κακό πρώτο ημίχρονο, δεν ήταν δημιουργική και επέτρεψε στους γηπεδούχους να ελέγξουν το παιχνίδι και να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Στην επανάληψη μπήκε καλύτερα, δημιούργησε περισσότερο, αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στη τελική της προσπάθεια, με αποτέλεσμα να μην απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Συνέχεια στο νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα θέλει να δώσει, αφού ο βασικός της στόχος είναι η απευθείας άνοδος και γιατί όχι και με τον τίτλο του πρωταθλητή. Είναι σε πολύ καλή κατάσταση, έχει βρει ρυθμό και σκοράρει με τρομερή ευκολία στις αναμετρήσεις της, ανεξαρτήτως έδρας. Αμυντικά δεν είναι και από τις πιο σταθερές ομάδες, όμως αυτό είναι κάτι στο οποίο έδειξε αισθητή βελτίωση το τελευταίο διάστημα, αφού πάνω σε αυτό έχει δουλέψει αρκετά ο Βίνσεντ Κομπανί. Είναι η μοναδική ομάδα στο πρωτάθλημα που διατηρεί αήττητο σερί εντός έδρας, μετρώντας οκτώ νίκες και τέσσερις ισοπαλίες σε δώδεκα αγωνιστικές, έχοντας ταυτόχρονα και την καλύτερη επίθεση, πετυχαίνοντας 26 τέρματα. Εκτός αποστολής για σήμερα θα είναι ο τιμωρημένος Ρόμπερτς, ενώ αμφίβολοι είναι οι Γουέστγουντ, Τέγια και Βιτίνιο που δεν έχουν ακόμα πλήρη αγωνιστικό ρυθμό μετά τους τραυματισμούς τους.

Μπέρνλι Στατιστικά

*Με No Goal τα 3/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 4/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΜΠΕΡΜΙΓΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Ρέντινγκ με σκορ 3-2, στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του Ντίνι στο 2’ και στο 23’, ενώ το 3-0 πέτυχε ο Τσονγκ στο 36’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Ζοάο στο 83’ και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα με τον Ίνσε στο 90+4’.

Η εξαιρετική εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου βοήθησε τη Μπέρμιγχαμ να επιστρέψει στις νίκες. Μπήκε δυνατά και κατάφερε να εκμεταλλευτεί όλες τις ευκαιρίες που δημιούργησε, παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και αυξάνοντάς το πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο έριξε το ρυθμό της, δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ελέγξουν το παιχνίδι, βρίσκοντας το δρόμο προς τα δίχτυα και μειώνοντας στο σκορ, χωρίς παρ’ όλα αυτά να μπορέσουν να το ανατρέψουν.

Με ανεβασμένη ψυχολογία ύστερα από τη νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής, θέλει ιδανικά να πάρει ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα, αλλά βρίσκει μπροστά της την πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος. Γνωρίζει πως θα έχει πολύ δύσκολο έργο σήμερα, καθώς αναμένεται να δεχθεί έντονη πίεση από την αρχή του αγώνα, όμως έχει αποδείξει σε πολλές περιπτώσεις πως σε τέτοια ματς βρίσκει τρόπους να δυσκολεύει τους αντιπάλους της. Αρκετά σκληροτράχηλη στις εξόδους της, ακόμα κι όταν δεν βρίσκει δίχτυα, δεν επιτρέπει ιδιαίτερες απειλές προς την εστία της, αλλά τελευταία έδειξε μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα μεσοεπιθετικά, σκοράροντας εξίσου.