*Στον πρώτο γύρο: Ξάνθη – ΠΑΟΚ 0-3

*Κεκλεισμένων των θυρών.

*Από 6/9 μεταξύ τους Over 2,5 προέρχονται οι δύο ομάδες ανεξαρτήτως έδρας.

ΠΑΟΚ

Από δύο εξαιρετικές εμφανίσεις κόντρα στον Πανιώνιο για Σούπερλιγκ και Κύπελλο έρχεται ο ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν απ’ τη διακοπή του Πάσχα με εντυπωσιακή εμφάνιση εντός έδρας κόντρα στον Πανιώνιο, απέδωσαν απολαυστικό ποδόσφαιρο, επικράτησαν δίκαια με 3-1, το σκορ θα μπορούσε να ήταν υψηλότερο. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στον ημιτελικό της Τρίτης στην άδεια Τούμπα, όπου οι ασπρόμαυροι παρά το ροτέισον του Λουτσέσκου ήταν ξανά δημιουργικοί και ουσιαστικοί, έφτασαν δίκαια σε ακόμη μια νίκη, εξασφαλίζοντας με χαρακτηριστική άνεση την πρόκριση στον τελικό Κυπέλλου, όπου τους περιμένει η ΑΕΚ.

«Εμείς συνεχίζουμε να προσπαθούμε ώστε όσοι μας βλέπουν, να χαίρονται με την εικόνα μας. Δεν έχω μιλήσει ποτέ για την εικόνα των άλλων ομάδων, δεν έχω αναφερθεί σε λάθη διαιτητών που έγιναν σε άλλα παιχνίδια, και είμαι πάλι εδώ και θα το πω σε όλους, ακόμα και αν με πούνε ότι είμαι τρελός, διότι κάποιοι μας έκλεψαν», είπε ο Ρουμάνος. Στους 55 πόντους ο δικέφαλος, παραμένει στο -8 απ’ την ΑΕΚ, περιμένει ανατροπή της πρωτόδικης απόφασης και επιστροφή των τριών βαθμών. Επιστρέφει ο Μαλεζάς (Αμυντικός, 7,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-1 για τον ΠΑΟΚ κόντρα στον Πανιώνιο για το Κύπελλο.

Στατιστικό: Από 17/22 Over 2.5 έρχεται ο ΠΑΟΚ ανεξαρτήτως έδρας (δες το στην Winmasters).

Δείτε τα προγνωστικά Ελλάδος (Κλικ Εδώ)

Το ΠΑΟΚ – Ξάνθη παίζει στην Winmasters
winmasters app

ΞΑΝΘΗ

Έχοντας για «μπροστάρη» τον στράικερ Γέντριτσεκ, η Ξάνθη πήρε μια απ’ τις πιο σημαντικές νίκες της σεζόν την περασμένη εβδομάδα. Υποδέχτηκε τον ΠΑΣ Γιάννινα και είχε τεράστια ανάγκη το «τρίποντο», έγινε ισορροπημένο ματς στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς πολλές ευκαιρίες, ωστόσο στο δεύτερο μέρος οι Θρακιώτες ήταν πολύ ανώτεροι. Ο Τζουρίτσκοβιτς στο 50’ το 1-0, ακολούθησε το απίστευτο γκολ του Γέντριτσεκ περίπου απ’ το… κέντρο, ο Σλοβάκος επιθετικός σκόραρε ξανά στο 72’ για το τελικό 3-0.

«Στο ημίχρονο είπα στους παίκτες μου ότι σήμερα είναι η ευκαιρία μας και πρέπει να τα δώσουμε όλα για τα δεύτερα 45 λεπτά. Το καταφέραμε καθώς βρήκαμε τους κενούς χώρους. Είμαστε σε γενικές γραμμές σε καλό δρόμο για την 5η θέση», επεσήμανε ο κόουτς Ράσταβατς. Στο 3-2-2 το ρεκόρ των φιλοξενουμένων στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές, ανέβηκαν στους 39 πόντους και την 5η θέση, είναι στο +3 απ’ τον Αστέρα Τρίπολης, έχουν δύσκολο πρόγραμμα με ΠΑΟΚ (εκτός), Λάρισα (εντός) και Παναθηναϊκό (εκτός) μέχρι το φινάλε. Δεν έχει διπλό η Ξάνθη στις πέντε τελευταίες εξόδους (0-2-3), όπου σκόραρε μόλις 1 γκολ. Επιστρέφει ο Μπαξεβανίδης (Αμυντικός, 22,1).

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 για την Ξάνθη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Στατιστικό: Από έξι σερί ΝG έρχεται η Ξάνθη.