*25η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0.

*Στο Κύπελλο: Πανσερραϊκός – ΠΑΟΚ 0-4, ΠΑΟΚ – Πανσερραϊκός 5-0.

*Ο ΠΑΟΚ έχει μόλις μια ήττα στα τελευταία 14 ματς κόντρα στον Πανσερραϊκό ανεξαρτήτως έδρας στο πρωτάθλημα (8-5-1).

*Κεκλεισμένων των θυρών, λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου.

Δείτε τα Προγνωστικά Super League

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 κόντρα στον Ατρόμητο. Καλύτερη η ομάδα των Σερρών, είχε περισσότερες καθαρές φάσεις.

Δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε στο εντός έδρας ματς με τον Ατρόμητο, ήθελε τη νίκη. Τραγικό παιχνίδι από άποψης ρυθμού και ποιότητας, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε κακές αποφάσεις και ενέργειες, μπόλικες μονομαχίες, πολύ λίγο καθαρό χρόνο παιχνιδιού και μηδανικές σοβαρές ευκαιρίες. Παντελώς παθητικός ο Ατρόμητος, παρατάχθηκε με πέντε στην άμυνα, ενώ ο Πανσερραϊκός ήταν λίγο πιο κινητικός, χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά, πέρα από κάποιες στατικές φάσεις. Δίκαιο το αποτέλεσμα.

«Ήμασταν καλύτεροι από τον Ατρόμητο, ο οποίος δε μας δημιούργησε ιδιαίτερες ευκαιρίες στα καρέ μας. Είχαμε κάποιες ευκαιρίες να σκοράρουμε, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Παίξαμε καλύτερα, αλλά αυτά τα παιχνίδια δεν είναι εύκολα για να τα κερδίσεις, διότι όλοι παλεύουμε για να μείνουμε στην κατηγορία», είπε ο κόουτς Γκαρσία.

Επιστροφή στα θετκά αποτελέσματα για την ομάδα του μετά τις δύο διαδοχικές ήττες από Παναθηναϊκό (0-3) και ΟΦΗ (4-0), ήταν η τέταρτη φορά που δε σκοράρει στα τελευταία πέντε ματς, που βρήκε μόλις ένα γκολ, στις καθυστερήσεις κόντρα στον Άρη (1-1). Δεν έχει νίκη στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές (0-3-2), με 24 πόντους καταλαμβάνει την ένατη θέση, βρίσκεται στο +7 απ’ την τελευταία δυάδα. Πολλές οι απουσίες σ’ όλες τις γραμμές.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG στα 7/9 τελευταία παιχνίδια του.

*Over 2.5 στα 4/6 τελευταία παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΠΑΟΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας επικράτηση 3-1 επί του Παναιτωλικού. Το 1-0 ο Χατζηθεοδωρίδης στο 5’, το 1-1 ήρθε με αυτογκόλ του Τορεχόν στο 72’, το 1-2 ήρθε στο επόμενο λεπτό απ’ τον Ζίβκοβιτς. Το τελικό 1-3 ήρθε απ’ τον Κωνσταντέλια.

Έβγαλε αντίδραση στο εκτός έδρας απαιτητικό παιχνίδι κόντρα στον Παναιτωλικό, έπαιξε το ποδόσφαιρο του, έβγαλε χαρακτήρα και επικράτησε με ανατροπή. Ανταγωνιστικός ο Παναιτωλικός στα πρώτα 25 λεπτά, είχε κλασική ευκαιρία, γκολ και άλλη μία φάση για γκολ, στη συνέχεια ο δικέφαλος έβγαλε την ποιότητα του στο γήπεδο, είχε δύο δοκάρια μέχρι το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος ο Παναιτωλικός μπήκε ξανά με ορμή, απείλησε με δεύτερο γκολ, αλλά στην πορεία του αγώνα ο ΠΑΟΚ έγινε κυρίαρχος, είχε ακυρωθέν γκολ, βρήκε μέσα σε δύο λεπτά την ανατροπή. Στο φινάλε ήρθε το 1-3 για τους Θεσσαλονικείς.

«Ήμασταν επηρεασμένοι από το ματς της Τετάρτης και τον τρόπο που αποκλειστήκαμε. Αγωνιστικά, πνευματικά, ψυχολογικά ήμασταν επηρεασμένοι και σήμερα, επίσης το γεγονός ότι ο αντίπαλος έβαλε γρήγορο γκολ μας έφερε σύγχυση. Είχαμε υπομονή να γυρίσουμε την μπάλα και να βρούμε διαδρόμους», είπε ο κόουτς Λουτσέσκου, που συνέχισε αναφορικά με τις αρκετές απουσίες: «Δεν μπορώ να κάθομαι να κλαίω για τους τραυματισμούς, πρέπει να βρούμε λύσεις».

Επιστροφή στις νίκες μετά από τις απώλειες στα ντέρμπι κόντρα σε ΑΕΚ (1-1) και Ολυμπιακό (1-4), ανέβηκε στους 54 πόντους και είναι στο -1 απ’ την πρώτη θέση, στο +2 απ’ τον Παναθηναϊκό και στο +4 απ’ τον Ολυμπιακό. Πολλές οι απουσίες, ο Μπάμπα δεν είναι έτοιμος, παραμένει εκτός ο Κοτάρσκι, σταθερά τραυματίας ο Μιχαηλίδης. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο Εκόνγκ, νέα προβλήματα οι Σάστρε και Α. Ζίβκοβιτς. Επιστρέφουν οι Μπράντον Τόμας (Επιθετικός, 22,5), Τσιγγάρας (Μέσος, 8,1) και Τάισον (Μέσος, 18,1).