*18η αγωνιστική

*Over 2.5 ήρθαν οι 5/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Η Τουλούζ νίκησε στις 4/5 τελευταίες αναμετρήσεις κόντρα στην Οσέρ σε επίπεδο πρωταθλήματος (4-0-1).

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΟΣΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη – πρόκριση στα πέναλτι κόντρα στη Ντανκέρκ για το Κύπελλο (2-2 κ.α).

Σε δεύτερο διαδοχικό παιχνίδι δεν είχε την τύχη με το μέρος της, γνώρισε νέα ήττα, αυτή τη φορά με 1-0 από τη Ναντ. Κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, δεν έδειξε καλή εικόνα επιθετικά, περισσότερο περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Βελτιωμένη στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν πιο επικίνδυνη μπροστά, σε μια απ’ τις λιγοστές ευκαιρίες της αντιπάλου δέχθηκε το γκολ και δεν βρήκε απάντηση στο υπόλοιπο του αγώνα.

Τρίτη διαδοχική ήττα για την Οσέρ, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 5-0 από την Παρί Σεν Ζερμέν και το εντός έδρας 3-2 από τη Μονακό, έφτασε τις εννιά ήττες στις 13 τελευταίες αγωνιστικές (1-3-9), βρίσκεται εντός επικίνδυνης ζώνης, στο -2 από την παραμονή. Διαθέτει μια απ’ τις χειρότερες άμυνες (35 γκολ) και επιθέσεις (16 γκολ). Την Κυριακή στο Κύπελλο ξεπέρασε στα πέναλτι το εμπόδιο της Ντανκέρκ.

Παραμένουν τραυματίες οι αμυντικοί Ζολί, Κοέφ. Έχασαν την τελευταία προπόνηση ο εξτρέμ Ραβελοσόν και ο επιθετικός Νιάνγκ, αμφότεροι είναι παρόντες στην αποστολή.

ΟΣΕΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 7/10 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

*2-3 γκολ τα 5/9 τελευταία ματς πρωταθλήματος.

ΤΟΥΛΟΥΖ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη – πρόκριση 7-1 στο Κύπελλο κόντρα στη Λανιόν.

Χρειαζόταν μια νίκη για να ανασάνει βαθμολογικά, την πήρε την προηγούμενη αγωνιστική επικρατώντας με το καθαρό 2-0 της Αξαξιό. Μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ουσιαστικά μόνο αυτή απείλησε, δεν βρήκε στόχο στο πρώτο μέρος και πήγε με το 0-0 στ’ αποδυτήρια. Με περισσότερη σιγουριά και αποφασιστικότητα στο δεύτερο 45λεπτο, σκόραρε δις, διαχειρίστηκε άψογα το προβάδισμά της και έφτασε δίκαια στην κατάκτηση των τριών πόντων.

Επιστροφή στις νίκες για την Τουλούζ, είχαν προηγηθεί τέσσερις ήττες από ομάδες που βρίσκονται στην πρώτη πεντάδα της Ligue 1. Απογοητευτική η εκτός έδρας παρουσία της, μετράει ένα διπλό στις οκτώ φετινές εξόδους της (1-1-6), σε όλες τις ήττες δέχθηκε από 2+ γκολ. Κρατάει αποστάσεις από την επικίνδυνη ζώνη, αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο +6 από την τελευταία τετράδα.

Την Κυριακή πέρασε εμφατικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου διασύροντας 7-1 την ερασιτεχνική Λανιόν. Παραμένουν τραυματίες ο δεξιός μπακ Ντεσλέρ, ο έτερος μπακ Κεμπέν και ο χαφ Ζενρό. Απουσιάζει καιρό ο επιθετικός Χέιλι (πρώτος σκόρερ πέρσι στη Ligue 2).