*Over 2.5 ήρθαν οι 7/9 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Στον πρώτο γύρο: Ντιζόν – Γκινγκάμπ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Γαλλίας

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη 2-1 κόντρα στην Παρί. Προηγήθηκε με τον Πικάρ στο 26’, έκανε το 0-2 με τον Γκιγιόμ στο 32’, δέχθηκε το 1-2 στο 47’.

Αποδίδει καλύτερα μακριά απ’ το γήπεδό της, το απέδειξε με το πέρασμα της από την έδρα της Παρί. Πιο αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο, εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες της, πήγε με προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα. Η μείωση του σκορ στις αρχές του δευτέρου μέρους την έβαλε σε δύσκολη θέση, αλλά άντεξε και πανηγύρισε στο φινάλε το διπλό. Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Ντυμόν, ανέβηκε στην 10η θέση και απομακρύνθηκε οκτώ πόντους απ’ τα “κόκκινα”. Δεν εκμεταλλεύεται όπως θα έπρεπε την έδρα της, στα εννιά τελευταία παιχνίδια στη Βρετάνη πήρε μόλις μια νίκη (1-2-6). Εξέτισε ο χαφ Γκοντέν, τιμωρημένος ο χαφ Μουγιουμπά, παραμένουν τραυματίες ο δεξιός μπακ Μανσό και ο χαφ Μπαρτελμέ.

ΓΚΙΝΓΚΑΜΠ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα τέσσερα πρόσφατα παιχνίδια.

*2-3 γκολ τα 5/6 τελευταία ματς.

ΝΤΙΖΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 1-0 κόντρα στη Γκρενόμπλ. Πήρε τη νίκη με γκολ του Λε Μπιάν στο 21’.

Έβαλε “στοπ” στο σερί αγώνων χωρίς νίκη, πανηγύρισε σημαντικό “τρίποντο” στο εντός έδρας παιχνίδι με την Γκρενόμπλ. Βρήκε τον τρόπο να προηγηθεί σ’ ένα πρώτο ημίχρονο που δεν ήταν αρκετά καλό ποιοτικά. Στο δεύτερο μέρος, χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, θα μπορούσε να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αλλά και να ισοφαριστεί. Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τη Ντιζόν, είχε προηγηθεί εξάδα αγώνων που αγνοούσε το “τρίποντο” (0-2-4, στα πέντε εξ αυτών έμεινε άσφαιρη), παρέμεινε εντός επικίνδυνης ζώνης, στο -1 από την παραμονή. Είναι η χειρότερη εκτός έδρας ομάδα της κατηγορίας με ρεκόρ 1-3-8. Εξέτισε ο αριστερός μπακ Φοφανά, χτύπησε και δεν υπολογίζεται ο αμυντικός χαφ Τιουνέ.