*15η αγωνιστική.

*Στον πρώτο γύρο: ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 1-1.

*Αήττητη η ΑΕΚ στα τελευταία 9 ματς κόντρα στον Πανσερραϊκό (6-3-0).

*Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν πέρυσι στο Κύπελλο, με την ΑΕΚ να παίρνει 2/2 νίκες με συνολικό σκορ 6-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Σούπερ Λιγκ

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ

Προηγούμενο ματς: Eντός έδρας ήττα 0-1 κόντρα στον Ολυμπιακό. Το γκολ ο Ελ-Αραμπί με πέναλτι στο 65’. Ελάχιστες φάσεις γενικά στο ματς, οι περισσότερες για τον Ολυμπιακό.

Επέστρεψε στην έδρα του έπειτα από τις αρχές Νοεμβρίου, τη Δευτέρα υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό. Παρατάχθηκε με αμιγώς αμυντικό προσανατολισμό, δε ρίσκαρε καθόλου, επέλεξε να παίξει σε πολύ χαμηλά μέτρα με ξεκάθαρο στόχο να απενεργοποιήσει τον αντίπαλο. Ελάχιστα πράγματα επιθετικά απ’ την ομάδα των Σερρών, ωστόσο ανασταλτικά τα πήγε καλά, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε στο δημιουργικό κομμάτι στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο 45λεπτο οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο πιεστικοί, έβγαλαν μεγάλες φάσεις με Ποντένσε και Μασούρα, τελικά βρήκαν το γκολ με πέναλτι και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν το προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

«Η ομάδα έκανε καλή δουλειά. Μας έλειψε το ότι δεν παίξαμε καλά στην επίθεση, ο σέντερ φορ μας ήταν λίγο άρρωστος, αλλά προσπάθησε να παίξει το καλύτερο δυνατόν και ίσως το πιο δίκαιο αποτέλεσμα να ήταν η ισοπαλία», είπε ο κόουτς Γκαρσία. Συνέχεια στις ήττες για την ομάδα του, ήταν η τέταρτη διαδοχική, σε όλες έμεινε στο «μηδέν», μετρά ρεκόρ 1-1-5 στις τελευταίες εφτά αγωνιστικές.

Έμεινε στους 13 πόντους και πλέον είναι 11η, στο -4 απ’ την εξάδα, στο +3 απ’ την τελευταία δυάδα. Επιστρέφει ο Άλεξιτς (Επιθετικός, 13,3), τιμωρημένος ο βασικός γκολκίπερ Χόβαν, τη θέση του θα πάρει ο Κατσίκας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*ΝG στα 9/13 τελευταία παιχνίδια του.

*2-3 Goal στα 9/17 φετινά παιχνίδια του.

Παίξε Νόμιμα στην Winmasters (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) >21+ | Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΕΚ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 κόντρα στον Παναιτωλικό. Το 0-1 ο Λιβάι Γκαρσία στο 2’, το 0-2 έκανε ο Ελίασον στο 14’ με τρομερό σουτ. Το 1-2 έκανε ο Ζοάο Πέδρο με πέναλτι στο 37’, το 2-2 ήρθε στο 65’ απ’ τον Μπαλντασάρα.

Υπέπεσε σε μεγάλη γκέλα τη Δευτέρα, δεν κατάφερε να κερδίσει τον Παναιτωλικό, παρότι προηγήθηκε 2-0 στο 14’! Εξαιρετική εμφάνιση στα πρώτα 30 λεπτά, η “ένωση” κυριάρχησε για περίπου 30 λεπτά, σκόραρε δύο φορές και έδειχνε ότι ελέγχει πλήρως το ματς. Ωστόσο, το ανόητο πέναλτι του Μουκουντί στο 37’ έφερε το 1-2 για τον Παναιτωλικό, που πήρε ψυχολογία και στο δεύτερο μέρος κέρδισε μέτρα, φτάνοντας τελικά στην ισοφάριση. Κακή η ΑΕΚ στα επόμενα λεπτά, απείλησε μόνο σε μια περίπτωση με τον Γκατσίνοβιτς και τίποτα περισσότερο.

«Με το πέρασμα των λεπτών χάναμε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ήρθε άλλο ένα πέναλτι και το παιχνίδι άνοιξε. Είμαστε σε καλό δρόμο, μπορεί να είμαστε συνηθισμένοι να κερδίζουμε και κάθε ισοπαλία να μοιάζει σαν ήττα αλλά δεν είναι έτσι. Πρέπει να συνεχίσουμε στον ίδιο δρόμο και να ξέρουμε ότι αυτά τα ματς πρέπει να τα τελειώνουμε νωρίτερα και να τα κλειδώνουμε», είπε ο κόουτς Αλμέιδα.

Επιστροφή στις απώλειες μετά από τρεις σερί νίκες στο πλαίσιο του πρωταθλήματος, γκέλαρε ξανά μετά το εκτός έδρας 1-1 με την Κηφισιά. Πορεύεται αήττητη στις τελευταίες οκτώ αγωνιστικές (6-2-0), σειρά αγώνων που δέχτηκε μόλις τρία γκολ. Ανέβηκε στους 31 πόντους και πλέον είναι τρίτη, ισόβαθμη με τον Ολυμπιακό, στο -1 απ’ τον ΠΑΟΚ και στο -4 απ’ τον Παναθηναϊκό, που κέρδισε χθες.

Πολλές οι απουσίες, ξανά εκτός οι Πινέδα, Πόνσε, Αραούχο, Στάνκοβιτς, Άμραμπατ, Κάλενς, Πισάρο, νέο πρόβλημα ο Σιντιμπέ! Πάει για βασικός ο Γιόνσον.