ΟΜΟΝΟΙΑ - ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Προγνωστικά

7η αγωνιστική

*Η αναμέτρηση διεκόπη χθες (17/10) εξαιτίας της έντονης βροχόπτωσης και θα συνεχιστεί απόψε από το 66ο λεπτό. Το σκορ ήταν στο 0-1 για τη Νέα Σαλαμίνα, μετά και το τέρμα του Τιάγκο Φερέιρα στο 49ο λεπτό.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Πολύ κοντά σε ένα ιστορικό αποτέλεσμα έφτασε η Ομόνοια, αλλά το έχασε στο φινάλε. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Νιλ Λένον φιλοξενήθηκε από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για την τέταρτη αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, από την οποία και ηττήθηκε με 1-0. Παρατάχθηκε με αρκετούς αμυντικούς προσανατολισμούς και με εξαίρεση την προσπάθεια του Μπρούνο λίγο πριν την ανάπαυλα, δεν έδειξε κάτι ουσιαστικό επιθετικά. Αντιθέτως, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον πορτιέρο Ουζόχο, ο οποίος έκανε αρκετές αποκρούσεις, ήταν μέσα στο παιχνίδι. “Λύγισε” όμως στο φινάλε και έμεινε με άδεια χέρια.

Παραμένει έτσι χωρίς βαθμούς μετά από τέσσερις αγωνιστικές στη διοργάνωση. Εντός συνόρων τώρα, έρχεται από την ήττα 1-0 στην έδρα της ΑΕ Λεμεσού. “Είναι ένα σημαντικό παιχνίδι. Πρέπει να επιστρέψουμε στις νίκες. Είναι θετικό το γεγονός ότι αγωνιζόμαστε εντός έδρας. Πρέπει να φτιάξουμε πολλές ευκαιρίες, όπως και στον αγώνα κόντρα στην ΑΕΛ. Αυτή τη φορά πρέπει να τις αξιοποιήσουμε και να σκοράρουμε”, δήλωσε μεταξύ άλλων ο κόουτς Λένον. Εκτός μάχης είναι οι Φαμπιάνο, Κούσουλος, αλλά και ο Μάθιους, που αποκόμισε τραυματισμό στο ματς της Πέμπτης.

Ομόνοια Στατιστικά

*No Goal τα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-1 στην παράταση επί της Πέγειας, για το κύπελλο. Πήρε προβάδισμα στο έκτο λεπτό με το πέναλτι του Ντορεγαράι, για να δεχθεί την ισοφάριση με τον ίδιο τρόπο στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Τα τέρματα των Νικολάου (96′) και Ντορεγαράι (100′) της χάρισαν την πρόκριση στην παράταση.

Μετά κόπων και βασάνων, η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να πάρει την πρόκριση στο κύπελλο. Για τον πρώτο γύρο της διοργάνωσης, η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη υποδέχθηκε την Πέγεια, μεσοβδόμαδα, της οποίας και επικράτησε με 3-1 στην παράταση, μετά και το 1-1 της κανονικής διάρκειας. Δεν είχε καλή παρουσία σε γενικές γραμμές και παρότι προηγήθηκε στο σκορ, δέχθηκε την ισοφάριση πριν την ανάπαυλα. Εκμεταλλεύτηκε ωστόσο το γεγονός ότι η αντίπαλος της έμεινε από δυνάμεις στην παράταση και πήρε το εισιτήριο για το δεύτερο γύρο.

Στο πρωτάθλημα τώρα, έρχεται από το εντός 1-0 επί της Δόξα Κατωκοπιάς, επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από τρεις αγωνιστικές, όπου και είχε μια ισοπαλία και δυο ήττες. Έφτασε έτσι τους δέκα βαθμούς και είναι στο +1 από την αποψινή της αντίπαλο. Στόχος ώρα να έχει καλή συμπεριφορά στα αμυντικά της καθήκοντα, έτσι ώστε να αποσπάσει το όποιο θετικό αποτέλεσμα. Την τελευταία στιγμή θα κριθεί η συμμετοχή του Τιάγκο Σάντος.