1η αγωνιστική

*2-3 Goals τα 5/6 τελευταία παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

ΟΜΟΝΟΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 5-1 από τη Μίντιλαντ, για το Κόνφερενς Λιγκ. Έπαιζε με δέκα παίκτες από 25′, ελέω αποβολής του Κούσουλου, για να βρεθεί πίσω με πέναλτι, δυο λεπτά αργότερα. Ισοφάρισε με τον Κακουλλή (31′), ωστόσο στην πορεία δέχθηκε ακόμη τέσσερα τέρματα (43′, 45’+2, 64′, 80′).

Τέλος έλαβε το φετινό ευρωπαϊκό ταξίδι για την Ομόνοια. Την περασμένη Πέμπτη, η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή φιλοξενήθηκε από τη Μίντιλαντ, στη ρεβάνς της νίκης με 1-0 στο “ΓΣΠ” για τον τρίτο προκριματικό του Κόνφερενς Λιγκ, από την οποία και διασύρθηκε αυτή τη φορά με 5-1. Δεν κατάφερε και πολλά από τη στιγμή που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από τα μέσα του ημιχρόνου. Ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1, αλλά μέχρι εκεί, καθώς στην πορεία παραδόθηκε στην ανωτερότητα των Δανών.

Για πρώτη φορά μετά από τρία χρόνια, δεν θα δώσει το παρών σε ομίλους μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης, οπότε και θα αρκεστεί στις εντός συνόρων υποχρεώσεις της. Την περασμένη σεζόν, απογοήτευσε με την παρουσία της και έχοντας μείνει αρκετά μακριά από τις πρώτες θέσεις, τερμάτισε μόλις έκτη. Παρόλα αυτά, έσωσε κάπως τη χρονιά, με την κατάκτηση του κυπέλλου.

Συνεχίζει την ενίσχυση της ωστόσο, καθώς ανακοίνωσε την απόκτηση του Σουηδού μέσος Αλεξάντερ Φράνσον, για τα επόμενα δυο χρόνια από την ΑΕΚ. Δεν αποκλείεται βέβαια να υπάρξουν κι άλλες τις επόμενες ημέρες, ήδη ακούγεται ο Ελ Μεχντί Μαουχούμπ για τη θέση της επίθεσης.

Ομόνοια Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 4.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.

*Over 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Νίκη 2-0 επί του Οθέλλου Αθηαίνου, σε φιλικό προετοιμασίας. Πήρε προβάδισμα στο 62′ και τρία λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Είχε θέσει ως αρχικό στόχο την παραμονή και όχι απλά τον πέτυχε με σχετική άνεση, αλλά βρέθηκε και μια ανάσα από τη συμμετοχή στα πλέι οφ. Έπαιξε όμως στα πλέι άουτ και το φινάλε τη βρήκε στην όγδοη θέση. Με νεαρό και άπειρο τεχνικό πλέον, τον Χριστόδουλο Χριστοδούλου, ρισκάρει αρκετά αυτή τη φορά, ενόψει μιας σεζόν που οι στόχοι είναι ίδιοι.

Λίγο πολύ απέκτησε συνολικά 14 ποδοσφαιριστές, από τους οποίους ξεχωρίζουν οι Ντάνι Μπεχαράνο (μέσος από Λαμία), Φλορίν Ντουρμισάι (επιθετικός από ΟΦΗ) και Γιώργος Παπαγεωργίου (μέσος από Απόλλων Σμύρνης). Αρκετές και οι αποχωρήσεις, πούλησε στην Ανόρθωση των Τσίκο Μπάνζα, ενώ έμειναν μεταξύ άλλων ελεύθεροι οι Γιώργος Κατσικάς (αμυντικός), Ερίκ Μποτεάκ (εξτρέμ) και Βλάντισλαβ Κλίμοβιτς (μέσος).

Ξεκίνησε με δυο ήττες στα φιλικά της, κόντρα σε Ανόρθωση (0-4) και Εθνικό Άχνας (1-4), για να επικρατήσει ωστόσο στο πιο πρόσφατο με τον Οθέλλο Αθηαίνου (2-0). Στη διάθεση του προπονητή τους για την αποψινή έξοδο στο “ΓΣΠ”, τέθηκαν οι Ντάτκοβιτς και Παπαγεωργίου.