*Μικρός τελικός Nations League, θα διεξαχθεί στο Ένσχεντε. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ακολουθούν απευθείας πέναλτι.

*Αήττητη η Ιταλία στα τελευταία εφτά ματς κόντρα στην Ολλανδία ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης (3-4-0). Το 2008 η τελευταία νίκη της Ολλανδίας κόντρα στους «ατζούρι».

*Έρχονται από 6/7 μεταξύ τους Under 2.5 ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

Δείτε τα Προγνωστικά Nations League

ΟΛΛΑΝΔΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 2-4 απ’ την Κροατία στην παράταση στον ημιτελικό του Nations League. Ο Μάλεν το 1-0 στο 34’, το 1-1 έκανε ο Κράμαριτς με πέναλτι στο 55’, το 1-2 ήρθε απ’ τον Πάσαλιτς στο 72’. Ισοφάρισε στις καθυστερήσεις ο Λανγκ για την Ολλανδία. Στο 98’ ο Πέτκοβιτς το 2-3, το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Μόντριτς με πέναλτι στο 116’.

«Λίγη» στον ημιτελικό με την Κροατία, «λύγισε» στα κρίσιμα σημεία και αποκλείστηκε δίκαια. Μπορεί να θεωρηθεί αποτυχία ο αποκλεισμός, με δεδομένο ότι η διοργάνωση διεξάγεται στην έδρα της και ήταν φαβορί για την πρόκριση στον τελικό. Μπήκε καλά στο ματς, προηγήθηκε στο 34’, στο πρώτο ημίχρονο διαχειρίστηκε καλά την κατάσταση. Στο δεύτερο μέρος οι Κροάτες ήταν πιο κινητικοί και αποφασιστικοί, ισοφάρισαν γρήγορα και έκαναν το 1-2 στο 72’. Η Ολλανδία έβγαλε χαρακτήρα στο φινάλε, πίεσε πολύ, όμως βρήκε το γκολ μάλλον συγκυριακά. Στην παράταση ήταν εκτός κλίματος, φάνηκε να μένει από δυνάμεις, η Κροατία ήταν ανώτερη και βρήκε δύο γκολ για το τελικό 2-4.

«Η Κροατία είναι πιο έμπειρη, ήταν μια πραγματική μάχη, δώσαμε τα πάντα, αλλά της αξίζει η νίκη. Μετά την ανάπαυλα, δεν παίξαμε καλά, χάσαμε τον έλεγχο, αλλά παίξαμε καλύτερα από τον Μάρτιο. Απαγορεύεται να παίζουμε άμυνα με τον τρόπο που το κάναμε στα δύο γκολ που δεχτήκαμε εκτός πέναλτι», είπε ο κόουτς Κούμαν, που χθες τόνισε ότι δεν πρόκειται να ξεκουράσει παίκτες απλώς επειδή είναι το φινάλε της σεζόν.

Παρ’ όλα αυτά, μοιάζει βέβαιο ότι θα γίνουν αλλαγές στην ενδεκάδα, με δεδομένο ότι ο στόχος της τρίτης θέσης δεν είναι ιδιαίτερα σημαντικός. Πιθανά νέα πρόσωπα στο αρχικό σχήμα οι Μαλάσια, Ντε Ρόον και Σίμονς. Χωρίς νέα προβλήματα.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Έρχεται από πέντε σερί Over 2.5 σε όλες τις διοργανώσεις.

*Έρχεται από 6/10 NG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΙΤΑΛΙΑ

Προηγούμενο ματς: Ήττα 1-2 απ’ την Ισπανία στον ημιτελικό του Nations League. Το 1-0 ο Γέρεμι στο 3’, ισοφάρισε ο Ιμόμπιλε στο 11’ με πέναλτι. Το 2-1 ήρθε απ’ τον Χοσέλου στο 88’.

Απέτυχε για δεύτερο σερί Nations League, έμεινε ξανά εκτός τελικού απ’ την Ισπανία, όπως και το 2021 (με το ίδιο σκορ, 1-2). Έμεινε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ έπειτα από λάθος του Μπονούτσι, ισοφάρισε άμεσα με πέναλτι, θα μπορούσε να προηγηθεί, αλλά το 1-2 ακυρώθηκε για οριακό οφ-σάιντ. Στο δεύτερο μέρος η Ισπανία ήταν ανώτερη, είχε μεγάλες φάσεις με Ρόδρι και Μοράτα, είδε τον γκολκίπερ Σιμόν να αποκρούει την κλασική ευκαιρία της Ιταλίας με τον Φρατέλι. Δικαιώθηκε για την επιμονή της στο φινάλε με το γκολ του Χοσέλου και πήρε την πρόκριση.

«Η Ισπανία άξιζε τη νίκη. Στο δεύτερο ημίχρονο μειώσαμε την ένταση μας και χάσαμε πολλές φορές την μπάλα. Ίσως, πρέπει να κάνουμε τα πράγματα διαφορετικά. Μπορεί να έκανα λάθος επιλογή συστήματος με το 3-5-2», είπε ο κόουτς Μαντσίνι, που χθες τόνισε αναφορικά με το ματς της τρίτης θέσης: «Πάντα υπάρχει κίνητρο, παίζεις για τη χώρα σου, οφείλεις να παίζεις για να κερδίσεις».

Με επικριτική διάθεση ο γκολκίπερ Ντοναρούμα, που επεσήμανε: «Πρέπει να αρχίσουμε να διασκεδάζουμε περισσότερο τα παιχνίδια. Όταν παλεύεις να σκοράρεις, όλα είναι πιο εύκολα, αλλά εμείς σταματήσαμε να παίζουμε στο δεύτερο 45λεπτο. Οφείλουμε να έχουμε περισσότερο θράσος όταν ξεκινάμε τις επιθέσεις από πίσω».

Βλέπουν ενδεκάδα οι Ρασπαντόρι και Ρετέγκι, πιθανά νέα πρόσωπα επίσης οι Ντιμάρκο, Νιόντο, Πελεγκρίνι και Κριστάντε. Αμφίβολος ο μέσος Φρατέζι, λίγες οι πιθανότητες να προλάβει.