* 18η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 3/4 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Στον 1ο γύρο (29/04): Σάμροκ – Ντρόχεντα 4-0

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (4-2) από την Γουότερφορντ. Με Φόλεϊ (20’) και Μπάβα (46’) προηγήθηκε 0-2 η Ντρόχεντα, αλλά η Γουότερφορντ γύρισε το ματς με χατ-τρικ του Άμοντ (55’, 59’, 68’) και Πάουερ (74’).

Back to back ήττες για τους “ντρογκς”, δέχθηκαν 7 γκολ μέσα σε 6 ημέρες για να διατηρηθούν στη θέση των μπαράζ, στο -4 πλέον από τις θέσεις παραμονής.

Διπρόσωπο το παιχνίδι της περασμένης Παρασκευής στη νοτιοανατολική ακτή. Η Ντρόχεντα πήρε προβάδισμα με ασίστ από το βολέ του τερματοφύλακά της και γλίτωσε την άμεση ισοφάριση σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ. 21 δευτερόλεπτα μετά την σέντρα του 2ου ημιχρόνου έκανε το 0-2, χάρη σε κλέψιμο ψηλά στο γήπεδο.

Η αντίδραση των γηπεδούχων όμως ήταν εντυπωσιακή. Χρειάστηκαν λιγότερο από 20 λεπτά για να γράψουν “καρέ” τερμάτων! Σε μεταβάσεις πέτυχαν τα δύο πρώτα γκολ, στο “ριμπάουντ” στατικής φάσης ολοκληρώθηκε η ανατροπή και σε έμμεσα εκτελεσμένο κόρνερ διαμορφώθηκε το τελικό σκορ. Ανύπαρκτη επιθετικά η Ντρόχεντα μετά το 0-2.

Δίχως νέα αγωνιστικά προβλήματα, ερωτηματικό ο Ντέιβις (μέσος) που έχασε το προηγούμενο ματς.

ΝΤΡΟΧΕΝΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/9 τελευταία εντός έδρας για την Πρέμιερ

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από την Σέλμπουρν. Με δύο πέναλτι του Τζάρβις (19’, 58’) επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι, ενώ στο 57’ αποβλήθηκε ο Λόπες των γηπεδούχων.

Νέο πισωγύρισμα για τους πρωταθλητές, απέτυχαν στο κομβικό ντέρμπι με την πρωτοπόρο, με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -9 από την κορυφή.

Οι Ρόβερς μπήκαν στο ματς με διάθεση να επιβάλλουν την επιθετική τους πρωτοβουλία, είχαν δοκάρι εξ επαφής στο 8ο λεπτό και μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία (17’), πριν η Σέλμπουρν κερδίσει πέναλτι όταν ο φορ της βγήκε στην πλάτη… από βολέ του κίπερ!

Το 0-1 άλλαξε το μομέντουμ του ματς, περιορίστηκε η δημιουργία των Ρόβερς και απειλήθηκαν στο ξεκίνημα του β’ μέρους, πριν καταλογιστεί νέο πέναλτι & αποβολή σε αντεπίθεση της Σέλμπουρν. Αναμενόμενα με παίκτη παραπάνω ήλεγξε εύκολα την κατάσταση και ξόδεψε σημαντικές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Στα αγωνιστικά νέα, τιμωρημένος είναι σημαντικός Λόπες (στόπερ), νέο πρόβλημα στην άμυνα ο τραυματισμός του Κλίρι (στόπερ). Αμφίβολος ο Γουάτς (μέσος), παραμένουν εκτός οι Κάβανα (μέσος), Μπερνς (μέσος), Τάουελ (μέσος), Ο’Νιλ (μέσος), Γκάφνεϊ (φορ).