* 2η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 6/8 τελευταία επίσημα μεταξύ τους παιχνίδια.

* Τον περασμένο Νοέμβριο η Σεντ Πάτρικς επικράτησε 3-1 της Μποέμιανς, στον τελικό Κυπέλλου.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Γκάλγουεϊ Γιουνάιτεντ. Ο Λένον πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 3ο λεπτό και στο 79’ αποβλήθηκε ο Γουόλς των γηπεδούχων.

Ποδαρικό με το δεξί στην Πρέμιερ για τους περσινούς Κυπελλούχους, εκτροχίασαν το hype train της νεοφερμένης Γκάλγουεϊ, βγάζοντας αντίδραση στην ήττα που προηγήθηκε για το Σούπερ Καπ.

Εκμεταλλεύτηκαν αδράνεια της αντίπαλης άμυνας στο πρώτο κόρνερ του ματς για να πάρουν προβάδισμα και σε μετάβαση πριν το 20λεπτο άγγιξαν το 0-2. Περιορίστηκαν σε παιχνίδι αναμονής εν συνεχεία, αλλά δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από την Γκάλγουεϊ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, με εξαίρεση μία άστοχη κεφαλιά στο 79’.

“Πιστεύω ότι η Μποέμιανς θα είναι παρόμοια με την περσινή σεζόν, υπό την έννοια ότι είναι πολύ καλή στο transition. Θα είναι δύσκολο παιχνίδι και η ατμόσφαιρα αναμένεται θερμή.” δήλωσε ο κόουτς Ντέιλι.

Μοναδικό πρόβλημα ο μακροχρόνια τραυματίας Γκριβόστι (στόπερ), νέο πρόσωπο στο ρόστερ ο Φρίμαν (δεξί μπακ) από την Νταντί Γιουνάιτεντ.

ΣΕΝΤ ΠΑΤΡΙΚΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός έδρας για το πρωτάθλημα

ΜΠΟΕΜΙΑΝΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (2-2) με την Σλάιγκο Ρόβερς. Ο Ρέινκορτ (5’) άνοιξε το σκορ για την Μποέμιανς, οι Χάτσινσον (23’), Χάρτμαν (45+2’) γύρισαν προσωρινά το ματς για την Σλάιγκο και ο Κλαρκ (90+4’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δραματική η πρεμιέρα της σεζόν για τους “τσιγγάνους”, δεν κατάφεραν να επιβεβαιώσουν τον ρόλο του φαβορί την περασμένη Παρασκευή, αλλά με τον τρόπο που κατάφεραν να σώσουν το βαθμό στο τέλος διατήρησαν ψηλά το ηθικό τους.

Αιφνιδίασε η Μποέμιανς με έξοχη κάθετη συνεργασία για το προβάδισμα, με τον Ρέινκορτ να σκοράρει στο ντεμπούτο του. Άτυχη στο τελείωμα των φιλοξενούμενων για το 1-1, σε δεύτερο χρόνο από κόρνερ κι από σούπερ σλάλομ έγινε η ανατροπή της Σλάιγκο, δίχως ευκαιρίες ενδιάμεσα. Στο δεύτερο μέρος η Μποέμιανς μονοπώλησε την επιθετική πρωτοβουλία, αλλά ήταν φλύαρη μέχρι να βγάλει μία ακόμη ωραία συνεργασία στις καθυστερήσεις για το 2-2. Υπερβολικό το σκορ για την συνολική ποιότητα της αναμέτρησης.

Πλήγμα ο σοβαρός τραυματισμός του νεοφερμένου Κόρνγουολ (στόπερ), ο οποίος θα μείνει εκτός για πολύ καιρό. Πλάι του στο απουσιολόγιο ο ήδη μακροχρόνια τραυματίας Μπάκλεϊ (μέσος).

Ανακοινώθηκαν μέσα στην εβδομάδα τέσσερις νέες μεταγραφές: Κεϊτά (στόπερ/Κολοράντο), Μάθεσον (δεξί μπακ/Μπόλτον), Μιλς (μέσος/Χαλ), Πίζεκ (φορ/Ιμπαμπάρι).